Shadowsocks nedir? Çin’in Yeraltı Vekilleri Açıklandı

Bu makaleyi okuyorsanız, coğrafi olarak engellenen sitelere erişebilen yeni bir araç duymuşsunuzdur… .Çin’de! Shadowsocks olarak bilinen bu “teknoloji”, uzun süredir kullanılabilir, ancak son zamanlarda ana akım haline getirmeyi başardı. Shadowsocks’un ne olduğunu, nasıl çalıştığını, kullanmanız gerektiğini ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde neden bu kadar popüler olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Shadowsocks nedir? Çin'in Yeraltı Vekilleri Açıklandı

Shadowsocks nedir? Çin’in Yeraltı Vekilleri Açıklandı

Shadowsocks nedir?

Shadowsocks, Xi Jinping’in Çin’de göreve başlamasından sonra 2012 yılında ortaya çıkan, açık kaynaklı bir proxy tabanlı teknolojidir. Temel işlevi çevrimiçi sansür ve kısıtlamalardan kaçınmaktır. Varlığının çoğu için, öncelikle Çinli geliştiriciler tarafından Çin’in Büyük Güvenlik Duvarını yakalanmadan atlamak için kullanıldı.

Çok uzak çok iyi? Harika. Biraz daha karmaşık olacak ama benimle biraz ayı.

Shadowsocks nasıl çalışır??

Shadowsocks, SOCKS5 adlı açık kaynaklı bir internet protokolünde çalışıyor.

Trafiğinizin bir kısmını seçerek yeniden yönlendirmek için bu protokolü kullanır. Bazı VPN sağlayıcıları, özellikle trafiğini seçici olarak şifrelemek ve yeniden yönlendirmek isteyen kullanıcılar için de bu protokolü sunar. Ancak, Shadowsocks bir VPN değildir.

Bunu süper gelişmiş bir proxy olarak düşünün. Proxy’ler genellikle proxy sunucusu adı verilen başka bir bilgisayara bağlanır ve ardından Internet’e bağlanır. Bu şekilde, dünya genelinde coğrafi olarak engellenen içeriğe erişmek için proxy sunucuyu kullanabilirsiniz. Ancak, Çin Büyük Güvenlik Duvarı vekilleri tespit edebilir. Shadowsocks güvenlik duvarının üzerinden atlayabilen bir şey olduğundan, basit bir proxy’den başka bir şey yapıyor olmalı, değil mi??

Sağ. Shadowsocks, trafiğinizi gizlemek için HTTPS kullanıyor. Şimdi, tüm trafiğinizin yeniden yönlendirilmeyeceğini, yalnızca coğrafi olarak engellenen içeriğe erişmek için gerekeni unutmayın. HTTPS kullanarak, bu araç yeniden yönlendirilen trafiğin normal internet trafiğinden ayırt edilememesini sağlar. Bu şekilde, Güvenlik Duvarı teknolojisi sizi yakalayamaz ve hiçbir İSS veya üçüncü taraf gözetim sistemi.

Başka bir deyişle, Anakara Çin’deki Shadowsocks kullanıcıları, Büyük Güvenlik Duvarını kimse bilmeden kolayca atlayabilir.

VPN ve Shadowsocks Arasındaki Fark Nedir?

Birçok insan Shadowsocks’un bir tür yeni VPN olduğunu düşünüyor gibi görünüyor. Bu değil durum. Yukarıda bahsettiğim gibi, Shadowsocks yeni VPN’den daha gelişmiş bir proxy.

İki hizmet arasındaki temel fark temel işlevlerinde yatmaktadır. VPN’ler güvenlik, gizlilik ve anonimlik sunmak için üretilmiştir. Bu nedenle hem verilerinizi şifreliyor hem de tüm trafiğinizi yeniden yönlendiriyorlar. Bir VPN’nin coğrafi olarak engellenen içeriğe erişebilmesi, yeniden yönlendirilen trafiğin bir sonucudur. VPN’nin temel işlevi değildir.

Shadowsocks farklı. Birincisi, özellikle Çin Büyük Güvenlik Duvarı’nı atlamak için yapıldı. Temel işlevi sansürü atlamak olduğundan, gizlilik ve anonimlik bu teknolojiyle önceliklendirilmez. Hem VPN’ler hem de Shadowsocks coğrafi olarak engellenen içeriğe erişebilir, ancak her ikisi de tamamen farklı şekillerde devam eder. Bir VPN tüm trafiğinizi yeniden yönlendirmek için bir sunucu kullanır, Shadowsocks HTTPS kullanarak trafiğinizin bir kısmını maskeler ve bir proxy üzerinden yeniden yönlendirir.

Benzer gelebilirler, ama aynı değiller.

Shadowsocks Kullanmalı mıyım?

Yine, Sansürleri atlamak için Shadowsocks yapıldı. Ciddi çevrimiçi sansür düzenlemelerine sahip bir ülkede veya bölgede yaşıyorsanız, bu sizin için doğru araç olabilir.

Gibi ülkelerin sakinleri için Çin, Küba, Suudi Arabistan, İran, Vietnam, ve Tunus, Shadowsocks, birçok kullanıcının coğrafi olarak engellenen sitelere erişim için tasarruf lütfu olabilir..

Ancak, endişeniz gizlilik merkezli ise, bu sizin için bir araç değildir.

Shadowsocks kullanıp kullanmayacağınıza nasıl karar verebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Kendinize bir soru sorun: En büyük tehdidim kim?

Cevabınız ISS’nizse, evet, Shadowsocks sizin için çalışır. İSS’niz ne yaptığını anlamadan istediğiniz içeriğe erişebileceksiniz. Ancak, cevabınız sizin hükümetinizse, bunun yerine belki de iyi bir Ol ’VPN’sine bağlı kalın. Çin hükümeti birçok VPN uygulamasını engelledi, ancak Çin’de hala çalışan bazı VPN’ler var.

Arkadaki insanlar için bir kez daha: Shadowsocks, İnternet kısıtlamalarının yoğun olduğu alanlarda, ISS’nize ne yaptığınızı bilmesine izin vermeden coğrafi blokları atlamak için kullanılan bir araçtır. Bir siber güvenlik aracı değildir. İsimsiz olmayacaksın. Çevrimiçi gizliliğinizi korumaz.

Shadowsocks Nedir – Son Düşünceler

Bu Shadowsocks’un ne olduğunun çok basitleştirilmiş bir açıklamasıydı. Unutmayın, bu teknoloji geliştiriciler tarafından ve geliştiriciler için geliştirildi, bu yüzden içeri girmek için çok teknik bir çaba. Olduğu söyleniyor, burada ve orada ticari kullanım için yazılım bulabilirsiniz. Ücretsiz yazılımı indirmek üzereyseniz, güvenilir bir kaynaktan yaptığınızdan emin olun. Sonuçta, kötü amaçlı yazılım bulaşmış bir sistemle sonuçlanmak istemiyorsunuz, değil mi??

Bu ilginç sansür atlatma aracıyla ilgili sorularınız varsa yorumlarda bize bildirin. Tüm sorularınızı cevaplamak için elimizden geleni yapacağız.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me