Çift VPN nedir?

Tüm VPN dünyasına yeni bir katılımcı olarak veya deneyimli bir çevrimiçi güvenlik uzmanı olarak bile, muhtemelen Double VPN hakkında birkaç şey duydunuz. Bu, pek çok VPN şirketinin sağlamadığı bir güvenlik özelliğidir ve çok azı, en iyi özellikler listesinde bunu söylemeyi bir noktaya getirir. Bunun nedeni, özelliğin sağlayıcıların normal şifrelemenin garanti edemediği bir düzeyde koruma sunmasına izin vermesidir. Bilgisayar korsanlarının çifte şifrelemeye sahip bir VPN bağlantısı elde etmesini çok daha zorlaştırır, çünkü böyle bir durumda, kesmek için gereken sabır ve doğruluk seviyesi neredeyse ulaşılamazdır. Bu kadar yüksek bir koruma düzeyi, kullanıcıların özel bilgileri için olası tehditlerden kurtulmasını sağlar..

Çift VPN nedir?

Çift VPN nedir?

Çifte VPN’in tümünün nasıl çalıştığına aşina olmayabilecek birkaç kişi olması mümkün olduğundan, bu kılavuzda, konsepti biraz daha kolay anlamaya çalışacağız ve ayrıca böyle bir özellik kullanmanın artıları ve eksileri.

Double VPN Nasıl Çalışır?

Bazı okuyucularımızın “çift şifreleme” teriminin AES 256-bit şifreleme olan normal şifreleme seviyesinin AES-512 olacağını ima ettiğini düşünmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Aslında tek tahmin, bu kadar uzak olmayan bir tahmin, çünkü tek sonuç aynı şifreleme seviyesinin uygulanmış olması, ancak iki kez yapılması..

Daha iyi açıklamak için, şifreli bir tünelden seçtiğiniz bir ülkeye bağlı bir sunucuya yönlendirilen çalışan bir VPN bağlantımız olduğunu varsayın. Kullanımdaki normal şifreleme biçimi AES-256 bit olanıdır. Karışıma çift VPN gibi bir özellik eklendiğinde, ilk sunucudan gelen trafik aynı şehir veya ülkede olması gerekmeyen ikinci bir ağa yönlendirilir..

Bu, zaten şifrelenmiş verilerin yeniden şifrelenmesine ve ISS’niz gibi herhangi bir üçüncü tarafın şifresini çözmek için zorlanmaya zorlanmasına neden olur. Bu aynı zamanda çok yüksek bir anonimlik seviyesi ile sonuçlanır, çünkü kimse bağlantınızı nereden başlatabileceğinizi kolayca izleyemez.

Avantajları & Dezavantajları

Çifte VPN, özellikle ciddi İnternet sansürü üzerinde çalışmaya ihtiyaç duyan insanlar için son derece yararlı olabilir. Gazeteciler ve siyasi aktivistler gibi insanlar bu özelliği kullanmaktan büyük fayda sağlayacaktır çünkü normalde boyun eğdirmeye çalıştıkları otoriter rejimlerin, özellikle çevrimiçi seslerini azaltmak için çok fazla güç kullandıkları bilinmektedir..

Normal bir VPN hizmeti kullanarak, bu kişiler IP ve DNS sızıntıları gibi VPN hatalarının etkilerinden tamamen korunmazlar. Bununla birlikte, çift bir VPN ile, bu tür arızalar gerçekleşemez ve olaysız bir şekilde, çözülmemiş trafik bitleri sadece ilk sunucunun konumunu işaret eder, ikincisi hala gerçek konumunuzu gizler.

Çifte VPN, bu kadar yüksek bir artırılmış güvenlik sunduğundan, bir dizi müşteriyi kapatma eğiliminde olan iki dezavantaja sahiptir. Birincisi, özelliğin normalde sadece sunulan en üst düzey paketlere dahil edilmesi, yani sahip olması oldukça pahalı olduğu anlamına gelir. İkinci konu ve muhtemelen en talihsiz olan, bu kadar güçlü bir şifreleme seviyesiyle, bağlantınızın hızının çok fazla acı çekmeye meyilli olmasıdır. Bazı durumlarda, bir filmi veya canlı yayını arabelleğe almayı beklerken kullanıcıları hayal kırıklığına uğratacak kadar yavaş olduğu bilinmektedir. Tabii ki bu, ISS’nin sağlayıcı hızına bağlıdır, ancak söylemeye gerek yok, çift VPN’e geçmeden önce büyük bir bant genişliğinizin olmasını sağlamanız daha iyi olur.

Kullanıcılar için yapmayı daha kolay bir seçenek haline getirmek için, varsayılan VPN bağlantısından ayrı olarak çift VPN bağlantısı sunan bir dizi sağlayıcı vardır, böylece sadece ciddi güvenlik ihtiyacı olan zamanlarda ikincisine geçmeniz gerekir..

Çift VPN Nereden Alabilirim?

Çift VPN sunduğu bilinen bir üst katman sağlayıcısı NordVPN. NordVPN incelememizde belirtildiği gibi, çevrimiçi koruma seviyesini gerçekten artıran bir özelliktir ve bir sağlayıcı için bile uygulanması oldukça pahalı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, NordVPN, hizmeti İnternet öldürme anahtarı gibi diğer saygın özelliklerinin birçoğu arasında içerir ve kullanıcı başına 5’e kadar eşzamanlı VPN bağlantısını destekleme kapasitesine sahiptir. Servis ayrıca Tor tarayıcı tarafından sağlanan anonimliği NordVPN’in askeri sınıf şifrelemesiyle birleştirmenize izin veren Soğan Üzerinden VPN’yi de destekliyor. NordVPN’in sıfır günlük kaydı özelliği, geçmişine göz atan kullanıcılarının hiçbirinin kaydedilmemesini sağlar ve genel merkezlerinin Panama’da olması, veri saklama görevlilerinin servis sağlayıcısını bastırmasını zorlaştırır.

NordVPN ayrıca DNS sızıntısı koruması da sunar, yani hizmetin VPN tünelinden “sızmasını” ve varsayılan DNS sunucularını geçmesini önlemek için hizmetin uygulandığı önlemler vardır. Bu tür bir arıza, İSS’nizi görüntülemekte olduğunuz sitelerden haberdar edecektir. Son olarak NordVPN, VPN hizmetinizin performansını kullanımınıza göre optimize etmenizi sağlayan özel sunucular sunar ve birincil çalışmaları büyük hacimli dosya alışverişini içerenler için P2P dosya paylaşımını ve torrent göndermeyi destekler.

Çift VPN’de Sonlandırın

Çift VPN kullanmak, bir kullanıcının verilerinin sızmasını kesinlikle imkansız hale getirecektir. Ancak yakalama, düşündüğünüzden daha pahalı olabilir ve bağlantınızı gerçekten yavaşlatabilir. Bu gibi nedenler, sadece böyle bir bağlantıya sahip olmanın, sadece kesinlikle gerekli olduğunda dönüşen bir tesis olması gerektiğini belirtir. Ayrıca, çift VPN sunan bir sağlayıcıya abone olmadan önce, bağlantınızın varsayılan olarak yeterince hızlı olduğundan emin olmak en iyisi olacaktır, böylece yeni özellik uygulandığında sinir bozucu bir noktaya yavaşlamamaktadır..  

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me