SOCKS5 Proxy ve VPN – Fark Nedir?

SOCKS5 Proxy ve VPN? Fark ne? Torrentleri anonim olarak indirmeye gelince, çoğu insan ya SOCKS5 veya Sanal Özel Ağlar kullanır. Her yöntemin artıları ve eksileri vardır. Bu kılavuzda, ikisini karşılaştıracağım ve umarım hangi çözümün en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olacağım çevrimiçi anonimlik elde etmek ve coğrafi kısıtlamaları atla.

SOCKS5 vs VPN - Fark Nedir?

SOCKS5 Proxy ve VPN – Fark Nedir?

Kodi için en iyi VPN

SOCKS5 nedir?

Socket Secure, yani SOCKS, özellikle proxy sunucuları için kullanılan bir protokoldür. SOCKS5 temelde UOC protokolü ve IPv6 gibi gelişmiş ağ teknolojilerini destekleyen SOCKS protokolünün çok yönlü bir uzantısıdır. Çoğu veri paketi ve protokolünü aktarabilir. Bir SOCKS5 proxy’si, coğrafi konum kısıtlamalarını ve kısıtlayıcı güvenlik duvarlarını atlamak için IP adresinizi maskeler. Belirli bir programın veya uygulamanın İnternet trafiğini bir üçüncü taraf proxy sunucusu üzerinden yönlendirir. Bu işlem, SOCKS5’i kurduğunuz programın genel IP adresini değiştirmenizi sağlar. Bu proxy sunucuya erişim kimlik doğrulaması gerektirir, yani bu sunuculara yalnızca kimliği doğrulanmış kullanıcılar erişebilir.

VPN nedir?

VPN, sanal özel ağ anlamına gelir. Bir VPN sunucusuna bağlandığınızda, tüm İnternet trafiğiniz güvenli bir uzak sunucudan geçer. Bu sunucu daha sonra tüm trafiğinizi şifreleyecektir. IP adresiniz de bu işlem sırasında maskelenecektir. Çevrimiçi anonimlik ve gizlilik açısından düşünebileceğim daha iyi bir alternatif yok. Belki de VPN’in tek dezavantajı, trafiğinizi şifreleme sürecinin İnternet hızınızı biraz aşağı çekebilmesidir. Trafiğinizin yalnızca kısmen şifreli olduğu SOCKS5 proxy’lerinden farklı olarak, VPN tüm İnternet bağlantınızı potansiyel dinleyicilerden korur.

SOCKS5 Proxy ve VPN

Hem VPN hem de SOCKS5 proxy’si IP adresinizi gizleyebilir. Ancak, VPN’den farklı olarak, bir proxy sunucusu trafiğinizi şifrelemeyi önermez. SOCKS5 proxy’lerinin VPN’den daha hızlı düşünülmesinin ana nedeni budur. Trafiği şifrelemek için kaynakları harcamak zorunda olmamaları, güçlü şifrelemeli bir VPN bağlantısından daha yüksek indirme / yükleme hızlarına neden olur. Temel olarak, VPN ve SOCK5 arasında seçim yapmak gizlilik ve hız arasında bir değiş tokuş.

Günün sonunda, VPN size çok daha fazla güvenlik ve anonimlik sağlar. Uçtan uca şifreleme, ISS’lerin, reklamverenlerin, devlet kurumlarının, siber suçluların ve aradaki herkesin çevrimiçi etkinliğinizi izlemesini engelleyen şeydir. SOCKS5 basitçe çevrimiçi kimliğinizi maskeler.

  • Hem SOCKS5 hem de VPN IP adresinizi gizleyebilir ve kimliğinizi çevrimiçi olarak gizleyebilir.
  • VPN trafiğinizi şifrelerken, SOCK5.
  • UTorrent veya diğer P2P uygulamaları için bir SOCKS5 proxy kullanmak, VPN ile karşılaştırıldığında daha iyi indirme / yükleme hızları elde etmenizi sağlar.
  • SOCKS5 kullanıyorsanız, ISS’niz yine de indirme etkinliklerinizi izleyebilir. Yalnızca VPN tam bir anonimlik sağlar.
  • SOCKS5 yalnızca uTorrent gibi belirli uygulamalarda kullanılabilir
  • Öte yandan VPN, çevrimiçi ne yaptığınızdan bağımsız olarak tüm trafiğinizi şifreler.
  • Coğrafi kısıtlamaları atlamak söz konusu olduğunda, VPN daha iyi bir alternatiftir.
  • Bazı durumlarda proxy sunucuları günlük tutabilir. Bu, herkes bu sunucuları hackleyebiliyorsa, çevrimiçi etkinliklerinizin günlüklerini alabilecekleri anlamına gelir.
  • Gibi VPN hizmetleri IPVanish, Buna karşılık, tarama etkinliklerinizin sıfır günlüklerini tutun.

SOCKS5 vs VPN – Hangisini Seçmelisiniz?

Bir taviz vermek zorunda değilsiniz. Kullanıcılarına hem VPN hem de SOCK5 proxy’leri sunan belirli VPN hizmetleri vardır. IPVanish ve NordVPN her ikisi de iyi örneklerdir. UTorrent uygulamanızda SOCKS5 proxy’lerini kurmak istiyorsanız ekstra ücret ödemeniz gerekmez.

Şahsen ben VPN’i tercih ederim. Uygun bir VPN hizmeti kullanırsanız ve çok uzak olmayan bir sunucuya bağlanırsanız, hız farkı neredeyse farkedilmezdir. Çevrimiçi anonimlik söz konusu olduğunda SOCKS5’in VPN’den daha düşük olduğu gerçeğinden bahsetmiyoruz. Yine de, özellikle internet hızları konusunda endişeleniyorsanız, tüm P2P aktiviteleriniz için SOCKS 5’i kullanabilirsiniz..

Akıllı DNS Proxy’leri ne olacak??

Akıllı DNS proxy hizmetleri Unlocator tek istediğiniz bölgenizde bulunmayan akış kanallarının engellemesini kaldırmak için harika bir seçenektir. Bu özel durumda, yalnızca engellemesini kaldırmak istediğiniz belirli bir konuma konumunuzu gösteren trafik yeniden yönlendirilir.

Ancak, Akıllı DNS trafiğinizi hiç şifrelemez. ISS’niz ve telif hakkı trolleriniz, cihazınızda Akıllı DNS proxy’leri ayarlamış olsanız bile indirme etkinliklerinizi izleyebilir..

SOCKS5 vs VPN – Sonuç

Sonunda, hepsi kişisel tercihlerinize bağlıdır. Şahsen, çevrimiçi gizliliğiniz hakkında asla çok dikkatli olamayacağınızı düşünüyorum. Bu nedenle torrentleri indirirken gizliliğinize ve güvenliğinize değer veriyorsanız SOCKS5 proxy yerine VPN kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.