SIM Korsanlığı Nedir – SIM Takas Saldırısı Açıklaması

Giderek büyüyen bir tehdit karşımızda ve değerli hesaplara sahip olan herkes saldırıya maruz kalıyor. En kötü yanı, sahip olduğunuz en temel şey nedeniyle verileriniz yanlış ellere düşecektir ve bu da telefon numaranızdır. Mobil ağları kandırarak kullanıcı adı gibi bilgileri çalmak ve Bitcoin’e satmak için telefon numaranızı vermek için kolayca kurban olabilirsiniz. Bir grup suçlu, bitcoin, diğer kripto para birimleri ve sosyal medya hesaplarını çalmak için SIM takas veya SIM kaçırma olarak bilinen bir teknik kullanıyor. Bu “port out scam” kolay yürütme ve yakalanma olasılığı düşük orman yangını gibi yayıldı. Bitcoin ve kripto para birimi hesaplarıyla büyük kazanmayı dört gözle bekleyen suçlular tarafından uygulanan karlı bir etkinlik olduğu ortaya çıktı..

SIM Korsanlığı nedir

SIM Korsanlığı nedir

SIM Korsanlığı nedir?

SIM değiştirme yoluyla bir kullanıcı adı, hesap veya kimlik bilgilerini çalmak için. Bu hesaplara bağlı telefon numarasını bilmek gerekir. Bilgisayar korsanları yeni SIM kart istemek için kurbanların cep telefonu sağlayıcılarıyla bağlantı kurar. Daha sonra hedefin telefon numarasını yeni SIM karta aktarırlar ve hedefin kripto, banka, yatırım, sosyal medya, e-posta hesapları ve Amazon, Netflix ve Hulu’ya bağlı olanların şifrelerini sıfırlarlar. Böylece, dolandırıcıların bu hesapların sahibi kilitlenir. Sonuç olarak, sahibi verileri üzerinde kontrolünü kaybeder. Mobil Ağlar da bunun için sorumludur. Sadece sayıları kolayca dağıtmak için değil, aynı zamanda Anakart SIM değiştirmenin yaygınlığı hakkında veri istediğinde de çok işbirliği yapmamak için. Bu büyük mobil sağlayıcılar SIM takasının farkındadır. Ancak, sadece itiraf etmek veya bu konuda bilgi vermek istemiyorlar.

SIM Değiştirme – Gerçek Bir Tehdit

SIM değiştirme, mobil ağları kandırmakla “hedefin” telefon numarasını suçlu tarafından kontrol edilen bir SIM karta aktarmakla ilgilidir. Polis 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Joel Ortiz’i SIM takas veya kaçırma suçlamasıyla tutukladı. 40 telefon numarasını hacklemekten beş milyon dolar topladı. Kurbanların telefon numaralarını alır almaz, suçlular şifrelerini sıfırlar ve hesaplarını, özellikle de kripto para birimi hesaplarını hackler.

Santa Clara İlçe bölge vekil yardımcısı Erin West, “Bu bizim toplumumuzda oluyor ve maalesef kolluk kuvvetleri hakkında çok fazla şikayet yok. Bu durumun diğer şikayetlerini inceleme fırsatını memnuniyetle karşılıyoruz. Bunun çok tehlikeli bir şey olduğunu düşünüyoruz. ”

SIM Değiştirmeye Karşı Kendinizi Koruma

İnsanların hesaplarını ele geçirmek için herhangi bir pişmanlık hissi sorulduğunda, suçlu şunları söyledi: “Hiç de değil, söylemek üzücü. Paralarını alıp hayatımı yaşıyorum. Güvenli kalmak için onların hatası. İnsanlar, bu kaçırma olayını çekmenin sosyal mühendislik araçları ve teknik geçmişi olan son derece nitelikli insanları aldığını düşünerek yaşayamazlar. Kendilerini potansiyel tehditlere karşı her zaman korumak için gerekli tüm güvenlik önlemlerini almalıdırlar. SIM değiştirmenin tehditlerini nasıl önleyebilecekleri aşağıda açıklanmıştır:

Sertleştirici Hesabı

Mobil Ağlar, bilgisayar korsanlarının hesap ve telefon numaralarını devralmasını zorlaştıran yeni güvenlik özellikleri geliştirmelidir.

Telefon numaranızı çevrimiçi hesaplara bağlamayın

Telefon numaranızı bilgisayar korsanlarının dikkatini çekebilecek herhangi bir hesaptan kaldırmalısınız. Bilgisayar korsanları telefon numaranızı ele geçirirse, tüm çevrimiçi hesaplarınıza erişebilirler.

Güvenlik ayarlarınızı değiştirin

SMS tabanlı kimlik doğrulaması sandığınız kadar güvenli değildir. Bunun yerine jeton tabanlı 2FA kullanın.

SIM Kaçırma- Özet

SIM takas eden bir hacker, “bir telefon numarası ile her hesaba dakikalar içinde girebilirsiniz ve kimse bu konuda hiçbir şey yapamaz” diyor. Birisi sizi SIM kaçırma yoluyla kesmek, bilgisayar korsanlarının aradığı bir şey olduğu anlamına gelir. Ve hesaplarınızla / kullanıcı adlarınızla ne yapmaya karar verdikleri, peşinde olduklarına bağlıdır. Kurbanlara şantaj yapıyorlar veya kripto para biriminde bitcoin için Instagram kullanıcı adlarını satıyorlarsa, SIM swappers ikramiyeyi vurdu. Krizi hafifletmek için şu ana kadar mobil cihazlar neler yaptı? Kesinlikle yeterli değil. Mobil operatörlerin sorumluluğu olduğunu kabul etsek de, bizi çevrimiçi ortamda kendimizi korumaya yönelik kendi sorumluluğumuzdan kurtarmıyor..