WireGuard VPN Nedir?

VPN, bugünlerde İnternet kullanıcıları arasında bir terimdir. Dünyanın hangi tarafına giderseniz gidin, her İnternet kullanıcısı bir VPN ile ilgilenir. Artan sayıda Internet tehdidi ile, kullanıcılar artık verilerinin çevrimiçi ortamda güvenli olduğundan emin olmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Günümüzde tehditler artık bir virüs veya kötü amaçlı yazılım kadar basit değil. Akıllı siber suçlular, herhangi bir ağa veya cihaza etik olarak erişebilir, bilgi çalabilir ve hatta cihaza erişimi engelleyerek fidye talep edebilir.

WireGuard VPN Nedir?

WireGuard VPN Nedir?

Siber Tehditlerin Yükselişi

Veri ve kimlik hırsızlığını içeren ve büyük kayıplara neden olan artan sayıda vaka olmuştur. Target gibi büyük şirketler, binlerce müşterinin kredi kartı bilgilerinin çalındığı yüksek profilli saldırılardan defalarca etkilendi. İnternet kullanıcılarının bugün her şeyden çok veri güvenliği aramasına şaşmamalı.

Sanal Özel Ağlar çevrimiçi güvenlik için eksiksiz bir çözümdür. İnternet güvenliği konusunda ciddi olan herkes bunları kullanıyor. Basitçe söylemek gerekirse, VPN, cihaza indirilmesi ve yüklenmesi gereken bir uygulamadır. Etkinleştirildiğinde, cihaz ile VPN sunucusu arasında güvenli bir tünel oluşturur.

Tüm veriler en yüksek şifreleme biçimine sahip tünelden iletilir. Sadece cihaz ve güvenli sunucu iletilen verilerin anahtar kodlarına sahiptir.

Şifrelenmiş anlamsız görüneceğinden, ağa müdahale etseler bile herkes verileri okuyamayacak. Bir VPN ayrıca kullanıcının orijinal IP adresini maskeler, kimliğini gizler ve anonimlik sağlar.

WireGuard nedir?

ABD Senatörü Wyden, Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’ne (NIST) açık bir mektupta, hükümetin OpenVPN ve IPsec gibi eski teknolojileri kullanma cesaretini kırdı. Bunun yerine NIST’i bu teknolojiler için uygun yedekleri bulmaya ve daha güvenli bir şey benimsemeye çağırdı. Ayrıca hükümet kullanımı için Wireguard kullanımını teşvik etti..

Wireguard, VPN’i şimdi olduğundan daha hızlı ve daha güvenli hale getirmeyi amaçlayan yeni bir açık kaynak projesidir. WireGuard’ın resmi web sitesine göre, “WireGuard son derece basit ama hızlı ve modern bir VPN’dir. Büyük baş ağrısından kaçınırken IPSec’den daha hızlı, daha basit, daha yalın ve daha kullanışlı olmayı amaçlamaktadır. OpenVPN’den çok daha fazla performans sergilemeyi amaçlıyor. ”

Başlangıçta Jason A. Donenfeld ve Edge Security tarafından kodlanan WireGuard, VPN hizmeti Mullvad ve AzireVPN tarafından Haziran 2023 kadar kısa bir süre önce uygulandı. deneysel olarak. Ayrıca mevcut olabilecek güvenlik açıkları konusunda da uyardılar..

Android için WireGuard bağlantı noktası Android 5.0 ve üzeri sürümlerde bulunurken, macOS, FreeBSD ve OpenBSD bağlantı noktaları da iyi çalışıyor ve Windows bağlantı noktası iyi durumda.

WireGuard’a göz atmaya istekli olanlar, uygulamayı Google Play Store’dan indirebilir veya resmi iş parçacığından uygulamanın alfa sürümüne erişebilir. Wireguard, Linux sunucusu ve masaüstünde kullanılmak üzere, Linux ana hattı devam etmekte. Wireguard kesinlikle VPN’in geleceğine benziyor. Çok çeşitli cihazlarda kullanılabilen premium bir VPN hizmeti arıyorsanız En İyi VPN servis sağlayıcıları incelememize göz atın.

VPN’lerin Artıları ve Eksileri

Sanal Özel Ağların birçok avantajı vardır. Aslında, onların dezavantajlarından çok daha fazla fayda var. Bir VPN, birkaç özelliği bir araya getirir. Kullanıcıların içerik akışı sırasında coğrafi kısıtlamaları aşmasına olanak tanır.

Örneğin, Avustralya’daki bir kullanıcı, bir Amerikan VPN sunucusuna bağlanarak Amerikalı içeriği kolayca izleyebilir. Orijinal IP bir ABD IP adresi tarafından gizlendiğinde, kullanıcılar coğrafi olarak engellenen içeriği akışa erişebilir.

Coğrafi olarak engellenen içeriği düzenli olarak yayınlamak isteyen Netflix kullanıcıları VPN’lerin yardımından yararlanır. İçeriğin engellemesini kaldırma ve orijinal IP adreslerini gizleme, bir VPN’nin en önemli amaçlarından ikisidir.

Sıkı şifreleme ayrıca verilerinizi meraklı gözlerden korur ve genel WiFi kullanımını daha güvenli hale getirir. Düzenli seyahat eden ve açık WiFi kullanan kişiler kesinlikle bir VPN kullanmalıdır. İnternet özgürlüğünün ciddi şekilde kısıtlandığı Çin ve Rusya gibi ülkelerde, bu bozuk ülkelerdeki hükümetler insanlarını karanlıkta tutmak isterler, kullanıcılar en sevdikleri web sitelerine veya sosyal medya platformlarına erişmek için VPN’lerden yardım alırlar.

Bir VPN, genel WiFi kullandığınızda bile kredi kartı bilgileri ve sosyal güvenlik numarası gibi kişisel bilgilerinizi güvende tutar. Bir cihaza bir WiFi yüklendiğinde, tüm veriler şifrelenir ve dışarıdan korunur.

Öte yandan, tüm VPN’ler eşit yapılmaz. Önemli bilgilerle uğraşırken, en popüler VPN’lerin bile veri güvenliğini tehlikeye atabilecek kendi sorunları ile geldiğine dikkat edilmelidir. VPN’lerin çoğu karmaşıktır ve kullanımı zordur. Çoğu ücretsiz VPN, kullanıcı günlüklerini tutması ve reklam geliri için üçüncü taraflara satmasıyla da ünlüdür..

WireGuard ABD Senatörünün Onayını Aldı

Tüm VPN’lere güvenilemez. WireGuard VPN, ABD Senatörü Ron Wyden tarafından onaylandığında, dijital dünyanın dikkatini çekti. WireGuard gerçekten bu onaydan sonra kabul edilirse, WireGuard’ın mevcut VPN’lere daha iyi bir alternatif olarak konumunu güçlendirecek.