Windows 10’da VPN Hatası 809 Nasıl Onarılır

Sanal Özel Ağ (VPN), İnternet kullanıcıları için büyük önem taşımaktadır. İnternet güvenliği ve gizlilik ihtiyaçları için tek elden bir çözümdür. Gizlilik ihlallerinin ve veri hırsızlığının gün geçtikçe artmasıyla birlikte, İnternet kullanıcılarının büyük bir bölümü artık çevrimiçi etkinliklere güvenlik ve gizlilik sağlamak için VPN’lere güveniyor. VPN’ler çeşitli nedenlerle kullanılır. Her türlü çevrimiçi etkinliğe anonimlik ve güvenlik sağlar, kullanıcının orijinal IP adresini gizleyerek indirmeleri daha güvenli hale getirir ve coğrafi kısıtlamaları atlar. İnternetin kısıtlı olduğu ülkelerde, kullanıcılar İnternet’e serbestçe erişmek için VPN’lerin yardımından yararlanır.

Windows 10'da VPN Hatası 809 Nasıl Onarılır

Windows 10’da VPN Hatası 809 Nasıl Onarılır

Trafik güvende

VPN, bir bilgisayara veya mobil cihaza yüklenmesi gereken bir uygulamadır. Etkinleştirildikten sonra VPN, cihaz ile VPN sunucusu arasındaki tüm trafiği güvenli bir tünel üzerinden yönlendirir. Bu işleme tünel oluşturma denir, bu sayede tüm trafik şifrelenir. 

Trafiğin şifresini çözmek için yalnızca cihaz ve güvenli VPN sunucusu anahtar koduna sahiptir. Ağa gizlice girseler bile, başkaları içeriği okuyamaz. Bu yüzden genel WiFi kullanırken bir VPN şarttır. Bir VPN kullanırken bilgisayar korsanları etkili bir şekilde bölmede tutulur.

Ancak bazen, VPN’ler bağlantı kuramamaya neden olan küçük sorunlarla karşı karşıyadır. Sunucu bağlantısı başarısız olduğunda bir hata mesajı görüntülenir. Böyle bir aygıtlarda sık görülen hata VPN hatası 809. Şimdi bu hatanın ne olduğuna ve nasıl düzeltileceğine bakalım.

VPN hatası 809 nedir?

Bir Windows cihazı kullanıyorsanız ve bir VPN kullanıyorsanız, 809 hata mesajını almak nadir değildir. Bu, Windows güvenlik duvarınızdan VPN kurmanıza izin vermediğinde olur. Güvenlik duvarı kullanmıyorsanız ancak bir NAT cihazındaysanız, bu hata oluşabilir.

Ağ Adresi Çevirisi (NAT) IP adresinin korunması içindir. Kayıtlı olmayan IP adreslerine sahip özel IP ağlarının internete bağlanmasına izin verir. NAT genellikle iki veya daha fazla ağı birbirine bağlayan bir yönlendirici üzerinde çalışır ve kayıtlı olmayan ağı yasal adreslere dönüştürür.

NAT, yönlendirici gibi tek bir cihazın ortak ağ (internet) ile özel ağ (yerel ağ) arasında kanal görevi görmesine izin verir. Bu, yalnızca tek bir benzersiz IP adresinin tüm cihaz grubunu temsil ettiği anlamına gelir.

NAT cihazları ağ trafiğini farklı bir şekilde çevirdiğinden, sunucu bir NAT cihazının ve IPsec NAT-T ortamının arkasındayken hata mesajını almak yaygındır.

809 VPN hatasının bazı belirtileri hata mesajıdır. L2TP protokolünü kullanıyorsanız ve yapamıyorsanız, aşağıdaki hata iletisini alıyorsunuz:, “Bilgisayarınız ile VPN sunucusu arasındaki ağ bağlantısı kurulamadı.”

Bu hata oluştuğunda, sorunu çözmenin birkaç yolu vardır:

1. Yönlendiricinizdeki veya güvenlik duvarınızdaki bağlantı noktalarını etkinleştirin

VPN hatası 809 genellikle PPTP bağlantı noktası, L2TP bağlantı noktası veya IKEv2 bağlantı noktası güvenlik duvarı veya yönlendirici tarafından engellendiğinde oluşur. Bu durumda, güvenlik duvarında veya yönlendiricide bağlantı noktasını etkinleştirmek sorunu çözer.

Bu mümkün değilse, güvenlik duvarına, NAT ve proxy sunucularına rağmen VPN bağlantısının bağlanabilmesi için SSTP veya OpenVPN tabanlı VPN tüneli konuşlandırılmalıdır..

2. Xbox canlı ağ hizmetlerini devre dışı bırakın

Windows 10 kullandığınızda, bazen antivirüs işletim sistemiyle uyumsuz olabilir, bu da IPsec bağlantılarını reddetmesini sağlar.

Bir Windows 10 hizmeti L2TP veya IPsec VPN’ye erişimi engellediğinde, arama kutusuna “hizmetler” yazdıktan sonra arama sonuçlarından “Hizmetler” e tıklanarak ve Xbox Live Networking Hizmetlerini devre dışı bırakarak sorun çözülebilir. VPN bağlantınız çalışmalı ve hata kaybolmalıdır.

3. PAP ayarlarını kontrol edin

PAP ayarlarınızın doğru yapılandırıldığını onaylamak için aşağıdaki adımları izleyin.

  1. önce “Başlat” a tıklayın ve Ayarlar’ı seçin.
  2. Ardından, Ağ ve İnternet’i seçin ve “VPN” yi seçin.
  3. Ardından, bağlantı adı, kullanıcı adı ve şifre sağlayarak bir VPN eklemelisiniz.
  4. Bundan sonra Özellikler sekmesinden Güvenlik’i, ardından Gelişmiş Ayarlar’ı seçin.
  5. Kimlik Doğrulama altında, “Bu protokollere izin ver” i seçin ve ardından yalnızca PAP kutusunu işaretleyin.

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra hata gitmiş olmalı.

4. Üçüncü taraf uygulamaları devre dışı bırakın

Çoğu zaman, cihazdaki üçüncü taraf uygulamaları VPN için bağlantı sorunlarına neden olabilir. Hangi uygulamanın soruna neden olduğunu tek tek bulmak zorunda kalabilirsiniz, ancak bu uygulamayı devre dışı bıraktıktan sonra hata gitmiş olmalıdır.

Bir VPN o kadar kullanışlı ve önemli bir uygulamadır ki, herhangi bir sorun kullanıcı için çok fazla sorun yaratır. Hata 809, her kullanıcının zaman zaman karşılaşacağı yaygın bir VPN sorunudur. Temel nedeni bulmak ve sorunu çözmek için bu basit adımları izleyin.