ProtonVPN Kullanımı Gerçekten Güvenli mi?

VPN sahnesinde nispeten yeni olmasına rağmen, ProtonVPN son zamanlarda oldukça etkileyici. Ancak, çevrimiçi incelemelerine bakarsanız, biraz kafa karıştırıcı bir resim elde edersiniz. Bazıları ProtonVPN’i seviyor ve kayıt tutmama politikasını yeni bir gizlilik standardı olarak görüyor, diğerleri ise reklamı kadar net olmadığına inanıyor. Bir şeyleri temizlemek için VPN’i “ProtonVPN Güvenli mi?” Sorusuna cevaplamak için test ettim.

ProtonVPN Kullanımı Güvenli mi?

ProtonVPN Kullanımı Güvenli mi??

ProtonVPN Güvenli mi – Gizlilik Politikası

Bir VPN’nin güvenli olup olmadığını kontrol ederken bakmanız gereken ilk şey Gizlilik Politikasıdır. Şimdi, ProtonVPN’in şeffaf bir gizlilik politikası olarak adlandırılan şeye sahip olduğu bilinmektedir. Bu, politikanın kullanıcının verileriyle ne yaptıklarını açıkça belirttiği anlamına gelir. Politikanın ProtonVPN’in No-Logs iddiasıyla ilgili söylediği:

“ProtonVPN kullandığınızda, aşağıdakilerden hiçbirini YAPMAYIZ:

  • Kullanıcı trafiğini veya herhangi bir iletişimin içeriğini günlüğe kaydetme
  • Cihazlara, protokollere veya uygulamalara karşı ayrımcılık
  • İnternet bağlantınızı kısaltın ”

Şimdiye kadar çok iyi, değil mi?

E-postanızı (veya bir ProtonMail kullanıcısıysanız ProtonID’yi), destek biletlerini, ödeme ayrıntılarını (özellikle adınız ve kredi kartı numarasının son 4 hanesini) kaydettiklerini belirtirler..

ProtonVPN, hizmeti her kullanışınızda süresiz olarak bir zaman damgası da kaydeder. Onlara göre, zaman damgası “başarılı bir şekilde her giriş yaptığınızda üzerine yazılır” ve ProtonVPN’den artık hizmete devam etmemeye karar verdiğinizde bunu silmesini isteyebilirsiniz..

ProtonVPN güvenli ise? Gizlilik Politikasına bakıyorsanız, evet demeye eğilimlisiniz.

Ancak, kişisel olarak bilgilerle ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. Açıklamama izin ver.

4 Farklı Hizmet?

ProtonVPN farklı seviyelerde kullanıcılar için farklı hizmetler sunmaktadır. İşte alabileceğiniz 4 hesap türü ve fiyatları:

  • Bedava: 3 ülkeden sunuculara erişim. Bağlantı başına 1 cihaz. Düşük hızlar.
  • Temel: Ayda 4 dolar. Tüm ülkelere erişim. Bağlantı başına 2 cihaz. Yüksek hızlar. P2P.
  • Artı: Ayda 8 dolar. Tüm ülkelere erişim. 5 Cihazlar. Yüksek hız. P2P. Artı Sunucular, Güvenli Çekirdek sunucular ve Tor sunucular üzerinden VPN erişimi. Güvenli Akış.
  • düşsel: Ayda 24 dolar. Artı Sunucular, Güvenli Çekirdek sunucular ve Tor sunucular üzerinden VPN erişimi. Güvenli Akış. ProtonMail Visionary dahil.

Tekliflere baktığınızda, alabileceğiniz farklı hesap türleri arasında büyük bir fark olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca, ProtonVPN’in (tüm VPN’ler gibi) hesabınızı aynı anda kullanabileceğiniz cihaz sayısı sınırlaması vardır.

ProtonVPN’e göre, bu işlem günlük gerektirmez. Kullanıcının kaç cihaza bağlı olduğunu gerçek zamanlı olarak görebildiğini iddia ediyorlar. Bir kullanıcı bağlantı kurmaya çalıştığında, ProtonVPN kaç bağlantıya sahip olduğunu kontrol eder ve sınırı aşarsa VPN hizmeti başka bir bağlantı kurmaya izin vermez.

Bakılacak bir sonraki şey, farklı hesap türlerinin VPN tarafından sunulan hizmetlere farklı erişimlerinin olması..

Hesap planı, oluşturulan kullanıcı adıyla ilişkilendirilir. Herhangi bir günlükle ilişkili değil.

ProtonVPN – İsviçreli mi Amerikan mı?

Şimdi, ProtonVPN’in nereden çalıştığına bakacağız.

ProtonMail (ProtonVPN’in ana şirketi) hakkında bir şey biliyorsanız, bunun Büyük Hadron Çarpıştırıcısı üzerinde çalışan bir grup bilim adamı tarafından yapıldığını bileceksiniz. Bu tam olarak doğru görünmüyor ve ProtonMail’in “CERN kafeteryasında doğduğu” fikri, aslında “MIT Girişim Mentorluk Hizmeti tarafından önerildiği ve kısmen MIT’de geliştirildiği gerçeğiyle tam olarak eşleşmiyor. ”

Bu, ProtonVPN’in İsviçre dışında çalışmadığı anlamına gelmez, çünkü öyle (ve bu iyi bir şey). Bununla birlikte, ekibinin bir kısmı ABD’de bulunan San Fransisco’da bulunuyor (çok iyi bir şey değil).

ProtonVPN’e göre, ProtonMail / VPN için çalışan 100’den fazla kişi var. VPN hizmeti, çeşitli yerlerde 30’dan fazla farklı milliyete sahip çok kültürlü bir şirket olduklarını belirtiyor: Cenevre (HQ), Litvanya, Makedonya, Çek Cumhuriyeti ve ABD (San Fransisco).

Sonuç olarak, ProtonVPN ekibinin bir kısmı ciddi veri saklama yasalarına sahip bir ülkede yaşıyor ve ABD’nin yetki alanı altında yaşıyor..

Bu cevap “ProtonVPN güvenli midir?” Henüz değil, ancak çıtayı daha çok “Hayır” yan.

ProtonVPN Güvenli mi – Güvenlik Özellikleri

Şimdi VPN’in Gizlilik yönünü ele aldığımıza göre, güvenliğe geçelim.

ProtonVPN, oldukça sağlam olan endüstri standardı AES 256 bit şifrelemeyi kullanır. VPN protokollerine gelince, sadece OpenVPN ve IKEv2 / IPSec’i sunuyor, ki bu büyük miktarda protokol değil, OpenVPN oldukça dar güvenli olduğu için fazlasıyla yeterli.

Ayrıca “VPN üzerinden Tor” ve “Güvenli Çekirdek” sunucular da sunmaktadır. Şimdi, Secure Core sunucularının VPN dünyasındaki yepyeni bir ilerleme olduğunu ve başka hiçbir VPN’in aynı şeyi yapmadığını gösteriyorlar, ancak bu tamamen doğru değil. Bu, belirli sayıda sunucunun Çift VPN (veya isterseniz bir VPN atlama) sunduğu anlamına gelir; bu, sahip olmak için harika bir özelliktir, ancak kesinlikle benzersiz değildir..

ProtonVPN’in Güvenli Çekirdekleri hakkında söyledikleri:

“ProtonVPN’in Güvenli Çekirdek mimarisi güvenli VPN servisimize ağ tabanlı saldırılara karşı benzersiz savunma yeteneği

Bu cümleyi cesur yüzü eklemedim, tam da ProtonVPN’in web sitesinde böyle yazıyor. Gerçek şu ki, gerçekten benzersiz değil.

Bu harika bir güvenlik özelliğidir, ancak kesinlikle ProtonVPN’in gelmediği bir şeydir. Yani hayır, benzersiz değil.

Bununla birlikte, yalnızca ProtonVPN’in güvenlik özelliklerine bakıyorsanız, “ProtonVPN güvenli midir?” olarak gelirdi “Evet”.

ProtonVPN Güvenlidir – Son Karar

Peki, nihai karar nedir? Yukarıda tartıştıklarımızı özetleyelim. İlk olarak, ProtonVPN, Kayıt Dışı bir politikaya sahip olduğunu söylüyor, ancak hizmet için yönetilmesi gereken bazı veri günlükleri gerektiren çok fazla özellik olduğundan, bunun şeffaflığını sorgularım. Ardından, ProtonVPN’in sadece İsviçre dışında çalıştığı iddiasına baktık ve doğru olduğu halde eksik bilgi olduğunu gördük. Bazı personelin ABD’de olması, bu VPN’nin güvenliği söz konusu olduğunda beni çok güvende hissetmiyor. Son olarak, ProtonVPN’in kabul etmek zorunda olduğum güvenlik özelliklerine oldukça iyi baktık. Bununla birlikte, ProtonVPN’in benzersizliğini abartma eğiliminde olduğu görülüyor, özellikle de başka hiçbir VPN’in sahip olmadığı bir özelliğe sahip olduğunu iddia ettiği için.

Bunu yüksek fiyatlar ve diğer alternatif VPN’lerin çok daha fazla özellik sunmasıyla birleştirirseniz, ProtonVPN’i benim için sağlam bir seçim olarak görmüyorum. ProtonVPN güvenli midir? şöyle söylerdim Hayır, kullanıcı tabanıyla gerçekten şeffaf olmadığı gerçeğine dayanarak.