Router Üzerinde VPN Kurulumu – Kolay Yol

Yönlendiricime VPN bağlantısı nasıl kurulur? Bu, VPN Guru’da çokça sorulan bir soru. Özel VPN uygulamaları sayesinde VPN’i Windows, Mac, Android veya iOS’a yüklemek nispeten kolaydır. Ancak, birçok cihazın bir VPN istemcisi yoktur. Bu nedenle, yönlendiricinize VPN yüklemeniz gerekecektir. Bu şekilde, bu yönlendiriciye bağlı herhangi bir cihaz VPN bağlantısını paylaşacaktır. Buna PS4, Xbox One, Akıllı TV, Apple TV, Roku ve Amazon Fire TV Stick dahildir. Aşağıdaki “Yönlendiriciye VPN nasıl kurulur” öğreticisinde, yönlendiricinizin bir VPN bağlantısının nasıl kurulacağına ilişkin ayrıntılı talimatları bulabilirsiniz.

Router Üzerinde VPN Kurulumu - Kolay Yol

Router Üzerinde VPN Kurulumu – Kolay Yol

Yönlendiriciler için En İyi VPN

Yönlendiricinizde bir VPN bağlantısı kurmaya başlamadan önce, önce bir VPN servis sağlayıcısına kaydolmanız gerekir. Güvenilir premium VPN hizmetleri sizi ayda 8 ila 10 $ arasında bir geri getirecektir, ancak yatırım paranıza değer. Yıllar boyunca oldukça fazla VPN inceledik. İşte 2023 itibariyle yönlendiriciler için en iyi VPN sağlayıcıları. Aşağıdaki VPN’lerin tümü, yönlendiricinize VPN kurarken gerekli olan mükemmel müşteri hizmetlerine sahiptir. Bu, yükleme işlemi sırasında herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda size anında yardımcı olmaya istekli bir yardım eli olduğu anlamına gelir.

Router Üzerinde VPN Kurulumu – Adım Adım

İlk Adım – DD-WRT’yi yükleyin

Her şeyden önce, tüm yönlendiricilerin VPN uyumlu. Bir ISS modeminiz varsa, kesinlikle VPN’yi yükleyemezsiniz. Geçerli yönlendiriciniz VPN için hazır değilse, VPN uyumlu bir yönlendirici satın alabilir ve ardından bu ikincil yönlendiriciyi geçerli yönlendiricinize bağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, bir Ethernet kablosu kullanarak VPN yönlendiricinin WAN bağlantı noktasını (İnternet bağlantı noktası) geçerli yönlendiricinizin LAN bağlantı noktasına bağlamaktır. Aşağıdaki çizime bir göz atın. Bu durumda Yönlendirici 2, VPN özellikli yönlendiriciniz olurken Yönlendirici 1 modeminizdir.

Ethernet Kablosu Kullanarak İki Yönlendiriciyi Bağlama

Ethernet Kablosu Kullanarak İki Yönlendiriciyi Bağlama

İki yönlendiriciyi yukarıdaki resimde gösterildiği gibi bağladıktan sonra, ikinci yönlendirici ilk yönlendiricinin Internet bağlantısını paylaşacaktır. Şimdi DD-WRT’yi ikinci yönlendiriciye kurabilir ve daha sonra üzerine bir VPN bağlantısı kurabilirsiniz. İşte bir listesi en popüler VPN uyumlu yönlendiriciler. VPN kurmanın aşağıdakileri içerdiğini unutmayın DD-WRT ile yönlendiricinizi yanıp sönüyor. Bu yüzden çok dikkatli ol.

 • Asus
 • Belkin
 • bizon
 • Cisco
 • D-Link
 • TP-Link
 • Linksys
 • Mikrotik
 • Netgear

DD-WRT uyumlu yönlendiricilerin tam listesini model numaralarıyla birlikte burada bulabilirsiniz. Bu yapıldıktan sonra, DD-WRT kurulumu bunu kullanarak kılavuz.

İkinci Adım – Yönlendiricinize VPN İstemcisi Yükleyin

Kaydolduğunuzu varsayarsak ExpressVPN, gerekli lisansları içeren bir hoş geldiniz e-postası alırsınız. Bu bağlantıyı tıkladıktan sonra, şu adımları izleyin: yönlendiricinize VPN istemcisi kurun. Farklı bir VPN hizmeti kullanıyorsanız, gerekli talimatlar hemen hemen aynıdır..

 1. ExpressVPN hesabınıza giriş yapın ve ‘ExpressVPN Kurulumu’nu seçin.
 2. “Manuel Yapılandırma” yı ve ardından “OpenVPN” i seçin.
 3. “.Ovpn” dosyasını PC’nize veya Mac’inize indirin.
 4. Şimdi yönlendirici yapılandırmanızı açın. Bunu, tarayıcınızın adres çubuğuna yönlendiricinizin IP adresini yazarak yapabilirsiniz. Çoğu yönlendiricinin IP adresi olarak 192.168.0.1, 192.168.1.1 veya 192.168.1.254 değeri vardır.
 5. DD-WRT kontrol panelinden ‘Hizmetler’i ve ardından‘ VPN’yi seçin.
 6. “OpenVPN istemcisini başlat” seçeneğini etkinleştirdiğinizden emin olun. 
  1. Şimdi, ‘Sunucu IP / Adı’‘Liman’, TLS Kimlik Doğrulama AnahtarıCA Sertifikası, Genel Müşteri Sertifikası, ve Özel Müşteri Anahtarı.
  2. İkisi için Sunucu IP / Adı ve Liman, aç .ovpn yapılandırma Daha önce metin düzenleyici kullanarak indirdiğiniz dosya.
  3. .Ovpn dosyasından metni ve . Ardından, TLS Yetkilendirme Anahtarı alanına yapıştırın.
  4. CA sertifikası için metni  ve   ve içine yapıştırın CA Sertifikası alan.
  5. Metni arasına kopyala ve ve içine yapıştırın Genel Müşteri Sertifikası alan.
  6. Son olarak, metni ve ve içine yapıştırın Özel Müşteri alan.
 7. Tıklamak Kayıt etmek, ve sonra tıklayın Ayarları uygula VPN bağlantısını başlatmak için.
 8. Şimdi tıklayın durum > OpenVPN.  DD-WRT yönlendiricinizde VPN istemcisini doğru şekilde yapılandırdıysanız, ‘Bağlı Başarı’ durumunu görmelisiniz.

Router’ınıza VPN Nasıl Yüklenir

DD-WRT veya Domates tabanlı bir yönlendiriciye VPN yüklemek sessiz bir iş olabilir. Ancak, talimatları dikkatlice izlerseniz, tüm işlem 15 dakikadan az sürmelidir. Sonunda, tüm cihazlarınız bir VPN bağlantısından yararlanabilir. Bu, tüm İnternet trafiğinizin güvenli bir şekilde şifreleneceği anlamına gelir. Netflix, HBO GO, Hulu, BBC iPlayer, Hotstar ve diğerleri dahil olmak üzere favori akış hizmetlerinize uygulanan coğrafi kısıtlamalara güle güle gülebileceksiniz..