Tails OS Nedir ve 3 Basit Adımda Nasıl Kurulur

Çevrimiçi gizlilik, interneti kullanan kişiler için en büyük endişelerden biridir. Hepimiz çevrimiçi iletişimlerimizi gizli tutmak istiyoruz. Ancak, e-postalarınızı ve diğer dijital iletişimlerinizi şifrelemek için birkaç araç olmasına rağmen, bunu söylemek daha kolay.

Tails OS Nedir ve 3 Basit Adımda Nasıl Kurulur

Kuyrukları OS Nedir?

InfoSec, Tor ağını kullanarak araç ve yöntem geliştirmek için en iyi bilinen çevrimiçi topluluklardan biridir. Tor, bazı dezavantajlarla birçok fayda sağlar ve kötü amaçlı olarak kullanılabilir. Ancak, ilerlemesini korumak için iyi bir neden yoktur..

Whonix buna bir örnektir. Bu yazılım, her türlü işletim sistemi için bir eşik görevi görebilir ve tüm verileri Tor üzerinden yönlendirebilir. Ama Whonix sadece bir örnek.

Diğer bir seçenek ise Tails platformudur. Güvenlikle ilgili gelişmeleri takip edenler, Tails’in Snowden tarafından gazetecilerle teması sırasında kullanıldığını bilecekler.

Çünkü yıllardır @Tails_live kullandım. 2013’teki kitlesel sürveyans açıklamalarını kıran gazetecilerin hepsi buna güveniyordu. Ücretsiz, özgür ve açık kaynaklı yazılım projeleri, göremediğiniz zamanlarda bile dünyayı her gün sessizce kurtarır ve başarıları desteğinize bağlıdır. https://t.co/82mQy1PlQT

– Edward Snowden (@Snowden) 19 Mart 2023

Kuyrukları Benzersiz Kılan Nedir??

Tails, diğer gizlilik yazılımlarından benzersiz kılan bir dizi özelliğe sahiptir. Bir kere, bir USB veya DVD ile çalışır ve RAM kullanır. Bu nedenle, sabit sürücüye yüklenen ve disk alanını kullanan Whonix’ten daha fazla iz bırakmaz ve çok daha güvenli değildir. Birisi kullanılan cihaza fiziksel erişime sahip olsa bile, iletişimi izleyemezdi.

Tails, gizlilik ve anonimlik için oluşturulan bir Debian türevidir. İnternet tarayıcıları, mesajlaşma istemcileri, ofis yazılımı ve e-posta yazılımı vb. Gibi tüm temel yazılım özelliklerine sahiptir. Kuyruklar, USB / DVD aracılığıyla kullanıldığı için ana cihazın yeteneklerine güvenmez. Bu, herkese açık veya özel herhangi bir yerde kullanımı kolaylaştırır.

  Çift VPN nedir?

Tails OS Özellikleri

Kuyruklar platformu işletim paradigmalarını yerel işletim sisteminiz üzerine yerleştirir. Bu, cihazınızın tamamen anonim olmasını sağlar. Ayrıca, tüm gerekli yazılımlar önceden yüklenmiş olduğundan, bunların ötesinde internete erişmeye gerek yoktur. Hiç ayak izi bırakmadığını söylemek gereksiz.

  • Dahili İnternet Gizliliği: Bu, Tails işletim sistemini kullanmanın en popüler nedenidir. HTTPS Everywhere, AdBlock, NoScript vb.Gibi tüm önemli güvenlik eklentileri olacak, Iceweasel complete adlı Tor tabanlı bir tarayıcı içerir..
  • Dahili E-posta ve Şifreleme ile Sohbet: Kuyruklar sistemi ayrıca Claws e-posta istemcisi ve mesajlaşma için Pidgin aracılığıyla tamamen şifreli e-posta ve sohbet seçenekleri sunar. Claid’in OpenPGP şifrelemesi varken Pidgin’in şifreleme için OTR şifreleme araçları vardır.
  • Yerel Dosya Şifrelemesi: USB sürücüsü kullanıyorsanız Tails, LUKS üzerinden otomatik dosya şifreleme seçenekleri sunar.
  • Çeşitli Düzenleme Seçenekleri: Tails, fotoğraf ve ses düzenleme için belgelere, Gimp’ye ve Audacity’ye tüm önemli ofis yazılımlarıyla birlikte gelir.

Tails OS Nasıl Kurulur

Düşündüğünüzün aksine, Tails’i indirmek ve yüklemek oldukça kolaydır. Aslında, süreci başka herhangi bir Linux Live CD oluşturmaktan çok farklı değildir. Ancak doğru yaptığınızdan emin olmak için atabileceğiniz bazı adımlar var.

Adım 1: Gerekli Dosyaları İndirin

Bir Tails indirmesi iki şey gerektirir: Tails ISO görüntüsü ve aynısını doğrulamak için kriptografik imza.

Tails sistem geliştiricilerine göre, kopyanızın etiketsiz bir resmi sürüm olduğunu doğrulamak için imzayı kullanmak en iyisidir. Tails için ana web sitesi, yukarıdakileri sağlamak için ayrıntılı bir süreç içermektedir. Talimatlar, hem Windows hem de Mac OS için tam bir izlenecek yol sağlar. Bir sonraki adıma geçmeden önce bunu takip etmeniz şiddetle tavsiye edilir..

Adım 2: Kuyrukları CD / DVD’ye Yaz

Yukarıdaki adımı başarıyla tamamladıktan sonra, önyükleme kaynağınızı oluşturmak için ISO görüntüsünü kullanma zamanı gelmiştir. Bir USB kullanıyorsanız, USB oluşturmak için web sitesindeki talimatları takip edebilirsiniz..

  Tor Tarayıcı Nihayet Android İçin Kullanılabilir - İşte Nasıl Kurulur

Aksi takdirde, canlı bir DVD’den önyükledikten sonra Kuyrukların önyüklenebilir bir USB yüklemesini oluşturabilirsiniz. Ancak, dengede, bir DVD oluşturmak bir USB’den daha kolaydır. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Windows’ta: ISO görüntüsündeki Sağ Fare / Dokunmatik Yüzey Düğmesine tıklayın, Disk Görüntüsü Yaz’ı seçin, DVD sürücünüzü seçin.
  • Mac’te: ISO görüntüsünde Sağ Fare / Dokunmatik Yüzey Düğmesini tıklatın, Diske “kuyrukları yaz…” seçeneğini seçin ve DVD sürücünüzü seçin.

DVD görüntüyü yazdırmayı tamamladıktan sonra, Kuyruklara önyükleme yapmak için kullanabilirsiniz.

Adım 3: Kuyruklara Başlatma

Tails DVD’nizi veya USB’nizi cihazınıza yerleştirin. Açılış şekli hangi işletim sistemini kullandığınıza bağlı olacaktır. İşte hem Windows hem de Mac OS için bir döküm.

  • Windows’ta: Farklı Windows sürümleri genellikle harici sürücüleri önyüklemek için çeşitli protokollere sahiptir. Cihazınızın bir önyükleme kaynağını otomatik olarak aramaması durumunda, buna komut istemini verebilirsiniz. Cihazınız yüklenirken BIOS önyükleme sırasını düzenleyin ve cihazınıza önyükleme sürücüsünü aramasını söyleyin. Aksi takdirde, işletim sisteminizi yüklerken BIOS’a bakabilirsiniz. Önyükleme kaynağını algılamak için hareket ettikten sonra DVD’nizden ve önyükleme Kuyruklarınızdan önyükleme yapın.
  • Mac’te: Mac’iniz yüklenirken Seçenek tuşunu basılı tutun. Bu, Başlangıç ​​Yöneticisi’ne erişmenizi sağlar. Burada, doğru önyükleme kaynağını, yani Tails DVD’sini seçebilir ve sistemi başlatabilirsiniz. Başlangıç ​​Yöneticisi’nin Tails önyükleme DVD’sini Windows olarak kategorize ettiğini görebilirsiniz, bu yüzden kafanız karışmasın.

Sonuç

Yukarıda bahsettiğimiz tüm adımlar temel olarak Kuyruklarla ilgili deneyimi olmayan kişilere yardımcı olmaktır. Cihazınızı Tails OS’de çalıştırmak için bunları kullanarak tamamen anonim hale gelebilirsiniz. Siber güvenlik önemli bir husustur, bu nedenle çevrimiçi güvenliğinizle ilgili endişeleriniz varsa, hangi gizliliği sunduklarını bilmelisiniz. İnsanlar nasıl çalıştığını ve nerede eksik olduğunu bilmeden Tor’a atlamaya eğilimlidir. Aynı fikir Tails platformu için de geçerlidir. Ancak her ikisini de ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde nasıl yapılandıracağınızı anlamanız gerekir. Yani, bunlardan herhangi birini kullanmaya başlamadan önce, bunları nasıl kullanacağınızı tam olarak anlamanız gerekir..

  Çift VPN nedir?
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me