Konum İzlemeyi Kapatma

Ziyaret ettiğiniz web sitelerinin çoğu, hakkınızda mümkün olduğunca çok şey öğrenmek için kasıtlı girişimlerde bulunur. Bu, sitelerinde kişiye özel bir deneyim yaşamanın sağlanmasıyla aynı ölçüde olabileceği gibi, bazı kullanıcılar izinleri olmadan bile kendileri hakkında bilgi toplamanın istilacı olduğunu düşünmektedir. Toplanan bilgiler temel olarak IP adresinizin ve konumunuzun neler ortaya çıkarabileceğinden oluşur. IP adresiniz gerçek konumunuz, bazen kimliğiniz ve hatta İSS’nizin adı gibi ayrıntıları içerir. Ziyaret ettiğiniz sitelere sunulan bu tür bilgilerle, bazıları coğrafi kısıtlayıcı olabileceğinden erişiminizi kısıtlamak için bu bilgileri kullanabilir.


Konum İzlemeyi Kapatma

Konum İzlemeyi Kapatma

Konum Takibi Çevrimiçi – Giriş

Coğrafi kısıtlayıcı web siteleri, trafiklerinin çoğunun yerel ziyaretçilerden gelmesini tercih eder. Bunun nedeni, sitenin yerel dillerinde yazılmış olmaları veya yabancı ziyaretçileri barındırmak için gereken ek bant genişliği için bütçeye sahip olmamaları olabilir. Başka bir olasılık, sitenin çok çeşitli farklı bölgesel sürümlerde (örneğin Netflix gibi) mevcut olması olabilir, bu da sizi bulunduğunuz bölgedeki kullanıcılar için belirlenen sürüme bağlı kalmaya zorlar. Bu, gezginler veya göçmenler için büyük bir rahatsızlık olabilir, çünkü menşe yerlerinden haberleri takip etmek isteyebilir veya hatta eve döndüklerinde erişecekleri sitelerden ve kanallardan eğlenebilirler..

Diğer durumlarda, uygulamalar ve web sitesi size hedefli reklamlar sunmak için konumunuzu izler. Örneğin, ABD’de gördüğünüz reklam şeridi, Almanya’daki belirli bir siteyi ziyaret edenlerle aynı olmayabilir. Google Haritalar gibi uygulamalar konumunuzu belirlemek ve size bir sonraki varış noktanıza en iyi rotayı sunmak için konum hizmetini kullanır. Ne olursa olsun, hareketlerinizi izlemek çevrimiçi gizliliğinizi ciddi şekilde bozabilir.

Durum ne olursa olsun, konumunuzu izlemek ve sizi engellemek için yerleştirilen coğrafi kısıtlayıcı bloklar üzerinde çalışmak için kullanabileceğiniz iki yol vardır: Konum hizmetlerini kapatma ve VPN kullanma.

Android’de Konum Servisleri Nasıl Kapatılır

Android akıllı telefon veya tablet kullanıyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayarak konum izlemeyi kolayca devre dışı bırakabilirsiniz:

 1. Android cihazınızda “Ayarlar” a gidin.
 2. Şimdi ‘Güvenlik’e gidin & Gizlilik’.
 3. Buradan ‘Konum Erişimi’ni seçin. Kullandığınız Android cep telefonunun markasına bağlı olarak, y
 4. Location Konumuma Erişim’i kapatın.
 5. Android uygulamalarınızın hiçbiri artık konumunuzu izleyemeyecek.

İPhone veya iPad’de Konum Servisleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır

İOS tabanlı bir mobil cihaz kullanıyorsanız, aşağıdaki prosedürleri uygulayarak kullandığınız uygulamaların konumunuzu izlemesini engelleyebilirsiniz:

 1. İlk önce, Ayarlar.
 2. Şimdi şuraya git “Gizlilik”.
 3. seçmek “Konum Servisleri”.
 4. Buradan, uygulama başına konum hizmetlerini kapatabilirsiniz.

Windows PC veya Telefonda Konum Servisleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Aşağıdaki adımları uygulayarak Windows 10 cihazınızdaki konum hizmetlerini kapatabilirsiniz:

 1. Adresine git Ayarlar > Gizlilik > yer.
 2. Şimdi tıklayın Değişiklik.
 3. Son olarak, yer görünen kutuda kapalı.

Mac’te Konum Servisleri Nasıl Kapatılır

OSX’te konum hizmetlerini etkinleştirmek için şu adımları izleyin:

 1. Apple menüsünden Sistem Tercihleri’ni seçin.
 2. Güvenliği tıklayın & Sistem Tercihleri ​​penceresindeki gizlilik simgesi.
 3. Gizlilik sekmesini tıklayın.
 4. Sol alt taraftaki asma kilit simgesi kilitliyse, tıklayın ve kilidini açmak için bir yönetici adı ve şifre girin.
 5. Konum Servislerini Seçin.
 6. “Konum Hizmetlerini Etkinleştir” onay kutusunu işaretleyin.

VPN ile Konum İzlemeyi Önleme

Yukarıda listelediğim tüm adımları uyguladıktan sonra bile, web siteleri ve uygulamalar GPS gibi konum hizmetleri yerine IP adresinizi tespit ederek konumunuzu takip edebilir. Google’ın, Android cihazlarındaki konum hizmetlerini kapattıktan sonra bile kullanıcıları hala izlediği iddia ediliyor. Sanal Özel Ağ kullanmak, uzak bir sunucuya bağlanmanıza izin verdiği için konumunuzun izlenmesini önlemenize yardımcı olur. Bunu yapmak, bağlandığınız uzak sunucuya bağlı olarak gerçek IP adresinizi VPN hizmetiniz tarafından sağlanan bir adrese dönüştürür. Bunu yaptıktan sonra, hem coğrafi kısıtlamalı sitelerden hem de tarama işleminizle ilgili yeni bilgiler toplamak isteyenler için herhangi bir konum izleme biçiminden kaçınabilirsiniz..

Çevrimiçi gizliliğiniz üzerinde tam bir kontrole sahip olduğunuzdan emin olmak için, VPN’iniz trafiğinizi de şifreler, böylece hiç kimse İnternet’te ne yaptığınızı bulamaz. Bu, çevrimiçi ortamda bulunabilecek herhangi bir siber saldırı veya tehdit türünden göz atmanızı sağlar. Çevrimiçi bankacılık veya alışveriş gibi hassas şeyler yaptığınız zamanlarda gizlilik ve anonimlik de sağlanır. Elinizde bir VPN aboneliği olduğunda, bir işlem yapmak için kredi kartı bilgilerinizi veya banka hesabı şifrelerinizi doldururken yeterli korumaya sahip olursunuz.

Bir VPN kullanmak, İSS’nizin uygulamaya koyabileceği birçok kısıtlamayı atlamanıza da yardımcı olur. İSS’lerin İnternet kullanımınızı daraltma yoluyla veya hatta belirli web sitelerine erişimi tamamen engelleyerek yönetmeye çalıştığı bilinmektedir. Bir VPN abonesi olarak, verilerinizi İSS’nizden tamamen gizlersiniz ve hangi siteleri veya kanalları ziyaret ettiğiniz hakkında hiçbir fikirleri olmadan, bağlantınızı nasıl kısacağınızı bilemezler. 

Konum İzlemeden Kaçınacak En İyi VPN’ler

Güvenilir bir VPN hizmeti arayışınızda iyi bir başlangıç ​​yaptığınızdan emin olmak için, dikkate almak isteyebileceğiniz bir dizi hizmetimiz var. Bunların hepsi zaten geniş bir takibe sahip hizmetlerdir, yani zaten halkın tam güvenine sahiptirler. Aşağıda bunlardan bazılarına göz atın:

1. ExpressVPN

ExpressVPN, çok çalışan ve kullanıcıların çevrimiçi koruma açısından en iyisine sahip olmalarını taahhüt eden bir sağlayıcıdır. Merkezi İngiliz Virgin Adaları’nda bulunan hizmet, sıkı bir sıfır günlük kaydı politikasını desteklemektedir ve çalışanlarının istedikleri sayıda siteye ve kanala erişebileceğini garanti eden yaklaşık 2000 sunucusuna sahiptir. Sağlayıcı, kullanıcılarına 256 bit AES şifrelemesi sunar ve 3 adede kadar eşzamanlı bağlantıya izin verir. Aboneler ayrıca tercih ettikleri VPN protokolü olarak OpenVPN, L2TP ve PPTP arasından seçim yapabilir.

ExpressVPN aynı zamanda çok yönlü bir sağlayıcıdır, çünkü müşterilerinin ağlarında torrent kullanmalarına ve bağlı oldukları sunucuları istedikleri kadar değiştirmelerine izin verir. Kullanıcılarına sağladığı bant genişliği konusunda da herhangi bir sınırlama yoktur. ExpressVPN ayrıca, VPN kullanımını yasaklayan ülkelerde hizmeti kullanıyorlarsa kullanıcıların algılanmasını önleyebilecek bir dizi gizli sunucu sunar. ExpressVPN ayrıca en iyi müşteri hizmetleri temsilcilerinden birine sahiptir ve sosyal medya, e-posta veya canlı sohbet yoluyla iletişime geçilebilir. Bu sağlayıcı hakkında daha fazla bilgi edinmek için ExpressVPN İncelememize bir göz atın.

2. BulletVPN

BulletVPN, sektörde nispeten yeni olmasına rağmen, bu listeyi pazardaki en güvenilir sağlayıcılardan biri haline getiriyor. Hizmet Estonya’da bulunmaktadır ve Estonya her türlü veri düzenleme otoritesinin erişiminden çok uzakta olduğundan sıfır günlük kaydı politikasına büyük bir güvenilirlik katmaktadır. BulletVPN ayrıca, çok sayıda desteklenen VPN protokolü listesine sahiptir, PPTP, L2TP / IPSec, IKEv1 ve IKEv2, güvenliklerini şifrelemek isteyen herkes için kartlarda bulunur.

BulletVPN, 256 bit AES şifrelemesi ile abonelere su geçirmez güvenlik sunuyor, bu da vatandaşların konumlarını gizleyebilmelerini ve izlenmemelerini tamamen sağlıyor. Hizmet, iOS, Android, Windows ve Linux gibi çeşitli platformlarda çalışabilen bir VPN uygulamasına sahip olduğundan, uyumluluk da garanti edilir. Her şeye kolayca erişilebildiği ve gezinmesi zor olmadığı için, kullanıcı dostu özelliği VPN uygulamasının da merkezinde yer alır. Bu, özellikle daha önce hiç VPN kullanmadıysanız takdir edeceğiniz bir şeydir. Hizmetin neler sunabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için biraz zaman ayırın ve BulletVPN İncelememizi inceleyin.

3. NordVPN

NordVPN, konum izlemekten kaçınmak için en iyilerinden biri olarak önermek istediğimiz son sağlayıcıdır. Hizmet Panama’da bulunmaktadır ve ağında 4000’e yakın sunucu bulunmaktadır. NordVPN, diğer sağlayıcılardan elde edemeyeceğiniz özellikler sunmaktan gurur duyar ve bunun nedeni büyük sunucu ağından kaynaklanmaktadır. NordVPN, çevrimiçi güvenliğinizi artıran çok özel bir özelliğe sahiptir ve bu, normal güvenlik düzeyini iki katına çıkarma yeteneğidir. Hizmet, kullanıcı verilerini bir yerine iki sunucuya yönlendirdiğinden, hizmet tarafından sağlanan 256 bit AES şifrelemesi iki katına çıkar.

Servis, güvenliğinizi en üst düzeye çıkarmak ve 6 cihaza aynı anda tek bir bağlantı altında bağlanmasına izin vermek için korumasını Tor ile entegre etmenizi sağlar. NordVPN ayrıca, aralarından seçim yapabileceğiniz VPN protokolleri olarak PPTP, L2TP / IPSec ve OpenVPN sunar ve ayrıca VPN istemciniz tehlikeye girdiğinde İnternet bağlantınızı kesen bir İnternet kill anahtarı ile birlikte gelir. NordVPN’de ayrıca her biri torrent, HD akış ve büyük dosya indirmeleri gibi etkinlikler için uygun çeşitli sunucular bulunur. Ayrıca, NordVPN’in çevrimiçi güvenlik ihtiyaçlarınız için en uygun olduğunu düşünüyorsanız, geçmeniz gereken bir NordVPN İncelemesi yaptık.

VPN ile Konumunuzu Çevrimiçi Olarak Taklit Etme?

Gerçekten konumunuzu günlük olarak kullandığınız çeşitli çevrimiçi hizmetlerden gizli tutmak istiyorsanız. Genel IP adresinizi maskelemeniz gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu bir VPN kullanmaktır. Konumunuzu bir VPN yardımıyla nasıl maskeleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Her şeyden önce, yukarıda önerdiğimiz VPN’lerden birine kaydolun.
 2. Ardından, PC, Mac, Android, iPhone veya iPad’inize VPN uygulamasını indirin.
 3. Ardından, VPN uygulamasını başlatın ve VPN hesabınızı kullanarak oturum açın.
 4. Son olarak, VPN uygulaması aracılığıyla mevcut olan birçok VPN sunucusundan birine bağlanın.
 5. IP adresiniz ve daha sonra çevrimiçi konumunuz, bağlanmayı seçtiğiniz VPN sunucusunun konumuna bağlı olarak değişir.

Çevrimiçi Takipten Kaçının – Tamamlayın

Yukarıda listelediğimiz üç hizmetin tümü, konumunuzun izlenmesini önlemek için kullanabileceğiniz çeşitli IP adreslerine sahiptir. Bu inceleme ile ilgili herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, bunları aşağıdaki bölümde bırakmaktan çekinmeyin, size yanıt vermekten memnuniyet duyarız..  

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map