Gizlilik Bilincine Sahip Kullanıcılar için En İyi Şifreli Mesajlaşma Uygulamaları

İnternet hakkında her şeyi bilen herkes Edward Snowden’ı duymuştur. Hiç kimse çevrimiçi yaşamlarımız üzerinde önemli bir etkisi olduğunu inkar edemez. Onun sayesinde insanlar internet gizlilikleri hakkında her zamankinden daha bilinçli. Meta veriler, veri hırsızlığı, dijital gözetleme ve gözetim gibi faktörlere çok dikkat ederler. Bu, veri kullanımı konusunda hükümetler ve işletmeler arasında bir savaşla sonuçlandı. Ancak, dünyanın dört bir yanındaki uygulama geliştiricileri, kullanıcının kendi gizliliklerini nasıl kontrol edebileceğini araştırıyor. İş arkadaşlarımıza, dostlarımıza ve akrabalarımıza mesaj gönderme şeklimiz tanınmanın ötesinde gelişti. Ancak bu mesajları gizli tutmanın önemi, şimdiye kadar olduğu kadar önemli olmamıştı. Bu kadar çok kişinin mesajlarını güvence altına almak için uçtan uca şifreleme sunan uygulamaları aramasının ana nedeni budur.


Gizlilik Bilincine Sahip Bir Kullanıcı İçin En İyi Şifreli Mesajlaşma Uygulamaları

Gizlilik Bilincine Sahip Bir Kullanıcı İçin En İyi Şifreli Mesajlaşma Uygulamaları

Uçtan Uca Şifreleme Bir Zorunluluktur

Uçtan uca şifreleme sunarak, herkese daha fazla güvenlik seçeneği sunuyorlar. Eklenen güvenlik özellikleri, önem verdiğimiz herkesin güvenli olduğundan emin olmamızı sağlar. Gönderen ve amaçlanan alıcıdan başka hiç kimse iletilere erişemez.

Hükümet ve polis teşkilatlarının dijital iletişim üzerinde sürveyansın sürdürülmesine büyük ilgi duyduklarını biliyoruz. Bu yüzden şifreli mesajlaşma bugün toplumda çok tartışılan bir konudur. Gizlilik guruları söz konusu olduğunda, şifreleme şarttır.

Bazı uygulamalarda, tüm sohbetleriniz varsayılan olarak otomatik olarak şifrelenir ve herhangi bir ayarı açmanız gerekmez. Diğer uygulamalarda, işler daha karmaşık bir şekilde tasarlanabilir. Gizli sohbet odaları oluşturmanız gerekebilir. Güvenlik bilincine sahip olmak paranoyak olduğunuz anlamına gelmez. Snowden vahiyinden sonra gizlilik herkes için bir endişe kaynağıdır ve bu yüzden size aynı şeyi sağlamak için en iyi uygulamaları sunuyoruz.

En İyi Şifreli Mesajlaşma Uygulamaları

Bazı uygulamalarda, tüm sohbetleriniz varsayılan olarak otomatik olarak şifrelenir ve herhangi bir ayarı açmanız gerekmez. Diğer uygulamalarda, işler daha karmaşık bir şekilde tasarlanabilir. Gizli sohbet odaları oluşturmanız gerekebilir. Güvenlik bilincine sahip olmak paranoyak olduğunuz anlamına gelmez. Snowden vahiyinden sonra gizlilik herkes için bir endişe kaynağıdır ve bu yüzden size aynı şeyi sağlamak için en iyi uygulamaları sunuyoruz.

1. Sinyal

Open Whisper Systems tarafından oluşturulan Signal, gizlilik bilincine sahip insanlar için tartışmasız en iyi bilinen mesajlaşma uygulamasıdır. Uygulama ücretsizdir ve tam şifreleme ile mesajlaşma ve sesli arama seçenekleri sunar. Kullanıcılar başkalarına kısa mesaj gönderebilir, arama yapabilir, hatta ekleri ve medyayı güvenli bir şekilde paylaşabilir.

Bunun için PIN kodlarına veya benzersiz girişlere ihtiyacınız yoktur. Bu, kullanımı son derece kolay hale getirir. Uygulama ayrıca belirli sürelerden sonra mesajlarda otomatik silme olanağı sunar. Uygulama ayrıca bir Chrome tarayıcı eklentisine sahip masaüstlerinde de kullanılabilir.

2. WhatsApp

WhatsApp yavaş yavaş şifreli mesajlaşma pazarına girdi. Başlangıçta 2014 yılında Open Whisper Systems ile çalışmaya başladı ve güvenli iletişim için Signal’a benzer yöntemler kullandı. Ayrıca, 2016 yılında sohbetler, video mesajları, grup sohbetleri, sesli mesajlar vb. Dahil olmak üzere tüm hizmetlerinde uçtan uca şifreleme ilan etti. WhatsApp, şifrelemeyi sağlamak için bir kişiyle paylaşılabilecek bir güvenlik doğrulama kodu sağlar..

3. Telegram Messenger

Bu uygulama yaygın olarak en hızlı şifreli mesajlaşma servis sağlayıcı olarak kabul edilir. Aynı zamanda, kullanıcı dostu olma konusunda bir üne sahiptir. Tek yapmanız gereken Telegram hesabınızı cep telefonu numaranıza bağlamak. Ardından bulut üzerinden şifrelenmiş metinler gönderip alabilirsiniz.

Önceden ayarlanmış bir süreden sonra mesajlar otomatik olarak silinebilir. Telegram’da gruplar, sohbetler, medya gibi tüm iletişim şifrelenir. Ayrıca, kullanıcılar eğlenceli sohbet için çıkartma GIF kaynaklarının yanı sıra fotoğraf düzenleme ve video düzenleme araçlarına erişebilir.

Mayıs 2018’de Rus hükümeti Telegram’ı resmi olarak yasaklamaya karar verdi. Kısa bir süre sonra İran benzer prosedürler uyguladı.

4. Facebook Messenger

Facebook Messenger varsayılan olarak uçtan uca şifrelenmemiş olsa da, dünya çapında sohbet etmek için hala en popüler uygulamadır. Birçok kişi Gizli Konuşma olarak bilinen seçmeli bir uçtan uca şifreleme seçeneği sunduğunu bilmiyor. Bu, iOS veya Android üzerinden bire bir sohbetler yapılmasına olanak tanır.

Ancak, bir yakalama var. Gizli Konuşma’da çağrı, görüntülü sohbet veya GIF gönderemezsiniz. Ancak sohbet dizilerinizin belirli bir süre sonra otomatik olarak silinmesi için zamanlayabilirsiniz. Bu şifreleme, Snowden’ın güvenli iletişimi için kullandığı Sinyal’e dayanmaktadır..  

Facebook’a göre, Gizli Konuşma kullanıcıları mesaj şifrelemesini doğrulamak için bir cihaz anahtarına erişebilecekler. Ancak, bu yalnızca tek bir cihazda yapılabilir. Ayrıca, görüştüğünüz herkes görüşmenizi görüntüleyebilir ve paylaşabilir. Bu, bazı sohbetleri paylaşıma açık hale getirir.

5. iMessage

Bu, Apple’daki varsayılan mesajlaşma uygulamasıdır ve şifreleme kullanır. Ancak, şifreleme uzmanları şifrelemenin Apple’a özgü olduğunu ve en güvenli olmadığını belirtmiştir. Kişi Kimliği doğrulaması kullanılamıyor ve Apple dışındaki hiç kimse kodu inceleyemiyor. Son zamanlarda, yetenekli bilgisayar korsanlarının resim ve videoların şifresini çözmesine izin veren bir zayıflık bulundu. Ancak, Apple’ın kendisi mahkeme kararından sonra bile mesajlara erişemedi.

6. ChatSecure

Bu, açık kaynak kodlu olduğu ve hem Android hem de iOS’ta bulunduğu için teknoloji meraklısı kullanıcılar için en iyi şifreli mesajlaşma uygulamasıdır. Yazılım tasarımcıları, geliştiriciler, aktivistler, savunucular ve eğitmenlerden oluşan uluslararası bir kolektif olan Guardian Projesi, yaratıcısıdır. Ayrıca açık kaynaklı taşınabilir cihaz güvenlik uygulamaları ve işletim sistemi eklemeleri geliştiriyorlar..

ChatSecure iki tür şifreleme protokolü sunar. Bunlar Genişletilebilir Mesajlaşma ve İletişim Protokolü ve Kayıt Dışı Mesajlaşmadır. Bu özellikler tamamen gizlilik için tasarlanmıştır ve öncelikle gazeteciler tarafından güvenli bir iletişim platformu olarak kullanılır. Ancak, herkes ve herkes tarafından kullanılabilir. Uygulama ayrıca sohbet şifrelemesini sağlamak için kullanılan yöntemlerde şeffaftır.

7. Cyphr

Yeterince bildiğini mi sanıyorsun? Birkaç güvenli mesajlaşma uygulaması hakkında bilgi sahibi olmak zahmetli olmaz. Cyphr uçtan uca şifreleme için en popüler uygulamalardan biridir. Popülerliğinin nedeni öncelikle kullanmanın ne kadar kolay olduğudur..

Cyphr, VyprVPN’in arkasındaki şirket Golden Frog tarafından yaratıldı. Şu anda masaüstü veya web uygulamalarına sahip olmamasına rağmen, Cyphr kesinlikle kontrol etmeye değer. Kendi genel ve özel anahtarlarınızı oluşturmanıza ve sohbet etmeye başlamanıza yardımcı olur. Özel anahtar size ait olacak ve genel anahtar mesajlarınızın alıcısıyla paylaşılacaktır.

Ekstra Şifreleme Katmanı için VPN

Mesajınızı kimsenin dinlemediğinden emin olmak istiyorsanız, bir VPN kullanmanızı önemle tavsiye ederiz. Daha iyi VPN olarak bilinen bir sanal özel ağ, temel olarak tüm trafiğinizi şifrelemenizi sağlar. Buna mesajlarınız da dahildir. Güvenli çevrimiçi mesajlaşma için en iyi VPN hizmetinin bir listesi. Ayrıca kapsamlı VPN inceleme kılavuzumuzu buradan da okuyabilirsiniz..

En İyi Şifreli Mesajlaşma Uygulamaları – Final Word

Dünya yavaş yavaş güvenlik ve gizlilik açısından optimize edilmiş çevrimiçi ürünler çağına giriyor. Sadece çok özel kişiler tarafından kullanılan şifreleme gibi şeyler artık yaygın olarak bulunmaktadır. Şimdiye kadar olmayan gelecekte daha ileri teknolojilerin mevcut olması mümkündür..

Şimdilik, güvende kalmak istiyorsanız, bu uygulamalardan herhangi birini kullanabilir ve casuslardan ve bilgisayar korsanlarından korunabilirsiniz. Tüm bu uygulamaları kullanmanın en iyi yanı, hepsinin ücretsiz olması ve hiçbir şey ödemeden istediğiniz kadar kullanabilmenizdir..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map