Webroot’ta VPN Engellemesi Nasıl Kaldırılır

Sanal özel ağ (VPN), artan Internet tehditleri nedeniyle dünya çapında giderek artan sayıda insan tarafından kullanılmaktadır. On yıl önce bile ekstra bir koruma katmanı gerektirmeden güvenli bir şekilde İnternet’e bağlanabildik, ancak bugün senaryo değişti.


Webroot'ta VPN Engellemesi Nasıl Kaldırılır

Webroot’ta VPN Engellemesi Nasıl Kaldırılır

Çevrimiçi Rahatsızlıklar

Bilgisayar korsanlarından devlet ve güvenlik kurumlarına, İnternet servis sağlayıcılarına, meraklı komşulara kadar herkes İnternet etkinliğinizi görmek ve bundan para kazanmak istiyor. Dikkatli değilseniz, kredi kartı bilgileri, sosyal güvenlik numarası ve ev adresi gibi özel verileri ifşa edebilirsiniz.

Tüm bu sinir bozucu sorunlardan kaçınmak için insanlar bir VPN kullanmayı tercih ediyor. Bir bilgisayara veya mobil cihaza indirilip yüklenen bir uygulamadır ve etkinleştirildiğinde tüm İnternet trafiğini güvenli bir sunucu üzerinden yönlendirerek şifreler..

Bu özel ağa, kullanıcı ve güvenli VPN sunucusu dışında kimse erişemez. İnternet servis sağlayıcınız bile çevrimiçi ortamda ne yaptığınızı göremiyor. Kısacası, bir VPN sizi internette anonim tutar.

Webroot Güvenlik Duvarı Üzerinden VPN’ye İzin Verme

Bazen, bazı uygulamalar cihaza yüklenen virüsten koruma yazılımı tarafından engellenir. Webroot, VPN uygulamalarını engellediği bilinen bir virüsten koruma çözümüdür. Birkaç Webroot kullanıcısı VPN erişiminin antivirüs tarafından engellendiğinden şikayet etti. Bu genellikle ciddi bir sorun değildir ve birkaç basit adımda düzeltilebilir.

VPN’yi Ayarlardan hariç tutma

Webroot’un koruma ayarlarında VPN uygulamasını hariç tutabilirsiniz. Bu, uygulamanın VPN erişimini engellemesini önleyecektir – The Force Awakens, Jurassic World ve Captain America I filmlerini engelleyemememiz çok kötü ama bu başka bir konu.

Bunu yapmak için, önce Webroot antivirüs yazılımını başlatmanız gerekir, Virüs’ü seçin & Koruma ayarlarını tehdit edin ve ardından Hariç tutulanlar’ı seçin ve VPN uygulamasını hariç tutulanlara ekleyin. Bu sorunu çözmek için yeterli olmalıdır, ancak değilse, Windows Güvenlik Duvarı Gelişmiş ayarlarında VPN eklemeyi deneyebilirsiniz.

Webroot’u Geçici Olarak Devre Dışı Bırak

Bu sorunun üstesinden gelmenin en kolay yolu, VPN kullanırken virüsten koruma programını devre dışı bırakmaktır. Bu en akıllıca çözüm değildir, çünkü bir VPN kullanırken hala kötü amaçlı yazılımlardan korunmaya ihtiyacınız vardır, ancak şu an için VPN erişimine sahip olmanıza yardımcı olabilir. Bu pratik bir çözüm gibi görünse de, hiçbir koşulda antivirüs korumanızı kapatmanızı önermiyoruz. Dolayısıyla, Webroot’u geçici olarak devre dışı bırakmaya karar verirseniz, bunu kendi başınıza yapın. 

Tek yapmanız gereken Webroot simgesini sağ tıklayıp protection korumayı kapat’ı seçmektir. VPN kullanarak işiniz bittiğinde ve cihazda kötü amaçlı yazılım taraması yaptıktan sonra onu açmayı unutmamalısınız..

Alternatif olarak, SSL izlemeyi devre dışı bırakmayı da deneyebilirsiniz, çünkü bu bazen Webroot tarafından engellenebilir. Bunu ‘web kalkanını devre dışı bırakarak yapabilirsiniz & filtreleme ’seçeneğini Webroot uygulamasında.

VPN’yi yeniden yükleyin

Birkaç kullanıcı VPN programının yeniden yüklenmesinin sorunu çözdüğünü bildirdi. Bunu yapmak için, VPN uygulamanızı cihazınızdaki programlar listesinden getirin ve Kaldır’ı seçin. Göründüğünde Kurulum Sihirbazı’na tıklayın ve çalışmasına izin verin. Kaldırma işlemi başarılı olursa Kapat’ı tıklayın ve sihirbazdan çıkın.

Kaldırma işlemi başarılı olmazsa, Ağ Bağlantıları’nı açın, VPN’nizi etiketleyen WAN Miniport’u sağ tıklayın ve Sil’i seçin. Kaldırma işlemi başarılı olduktan sonra, VPN istemci yazılımınıza gidin ve yürütülebilir dosyayı kullanarak uygulamayı yeniden yükleyin.

Antivirüs yazılımını değiştirme

Kullanabileceğiniz birkaç virüsten koruma çözümü vardır, bu nedenle VPN’nizi engellemeye devam eden çözümü kullanmaya devam etmenize gerek yoktur. Yukarıdaki seçeneklerin tümünü denediyseniz ve sorununuz hala çözülmediyse, mevcut virüsten koruma programınızı farklı bir programla değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Webroot’un yanı sıra Norton, Kaspersky, Avast, McAfee ve Panda Cloud gibi başka antivirüs ve kötü amaçlı yazılım koruma uygulamaları da vardır. Webroot gibi, tüm bu programlar çeşitli yararlı özellikler ve avantajların yanı sıra ücretsiz ve ücretli sürümlerle birlikte gelir.

Ücretsiz bir sürüm üzerinden ücretli bir sürüm seçmek her zaman mantıklıdır çünkü ödeme yapan bir müşteri olduğunuzda koruma her zaman daha iyidir. Ayrıca, ücretli bir plana abone olduğunuzda özelliklerinizi seçme konusunda çok daha fazla esneklik var ve Amerikalılar için çok şaşırtıcı olan bu harika vergi indirimleriyle bir VPN hizmeti için ödeme yapmayı göze alabilirsiniz.

VPN’yi değiştirme

Virüsten koruma programını değiştirmek de sorunun çözülmesinde yardımcı olmazsa, VPN istemcisiyle ilgili bir sorun olması gerekir.

Böyle bir durumda, VPN sağlayıcınızın müşteri desteğiyle konuşmak size bir çözüm sağlayabilir. Ancak, müşteri desteği size bir çözüm sunamazsa, farklı bir VPN denemeniz gerekebilir.

Tüm VPN’ler cihazlarda veya diğer uygulamalarla uyumlu olmayacaktır. Bir antivirüs VPN kadar önemli olduğundan, ikisi olmadan da yapamazsınız. Son seçeneğiniz VPN sağlayıcınızı değiştirmek ve başka bir tane seçmek. Virüsten koruma yazılımında olduğu gibi, premium VPN’ler ücretsiz olanlardan daha güvenilirdir.

Sorun yeni VPN ile ortadan kalkarsa, güvenli bir şekilde göz atmaya devam edebilirsiniz. Aksi takdirde, ağda bir sorun olabilir ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulabilir.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map