VPN Bağlantısı Nasıl Test Edilir

Çevrimiçi dünya hızla değişiyor. İnsanlar kendilerini fırsatçı hackerlardan koruma yeteneklerini hızla kaybediyorlar. Güvenmeye başlamadan önce bir VPN hizmetini test etmek akıllıca olacaktır. Bu, çevrimiçi güvenliğinizi garanti etmede uzun bir yol kat edecektir. Ancak, tüm VPN servis sağlayıcıları eşit değildir. Kötü ayarlanmış bir VPN bağlantısı, siber gizliliğinizi açıkta bırakabilir. Bu nedenle, özellikle belirli bir VPN servis sağlayıcısını ilk kez kullanıyorsanız, VPN bağlantınızı test etmek çok önemlidir. Bir VPN nasıl test edilebilir?


VPN Bağlantısı Nasıl Test Edilir

VPN Bağlantısı Nasıl Test Edilir

VPN ile Veri Şifrelemeyi Doğrulama

Şok edici gelebilir, ancak bazı VPN hizmetleri verilerinizi aktarmadan önce şifrelemez. Yakın tarihli bir çok kurumlu rapor, Android VPN’lerin yüzde 18’inden fazlasının veri şifrelemesi yapmadığını ortaya koydu. Bazı kayda değer kurumlar raporu derledi. Bunların arasında California Üniversitesi, Berkley ve Avustralya’dan CSIRO vardı. Bu rapor açıkça endişe uyandırdı ve artık insanlara veri şifrelemesini doğrulamaları tavsiye ediliyor. Bunu yapmanın birçok yolu olsa da, en kolay yollardan biri Glasswire.

Glasswire nedir ve nasıl kullanılır??

Glasswire çoğu platformda bulunan bir uygulama. İşletim sisteminde çalışan tüm uygulamaların şifreleme durumunu kullanmak ücretsizdir. Uygulamalarınız HTTPS / SSL verileri gönderiyorsa, rahatlayabilirsiniz. Ancak, yalnızca HTTP verileri gönderiyorlarsa VPN işini yapmıyor.

HTTPS verilerinin gerçekte şifrelenmemesi mümkün olsa da, çoğunlukla. İsterseniz tek tek veri paketlerini kontrol edebilirsiniz, ancak bu genellikle gerekli değildir.

VPN Şifrelemesini Kontrol Etmek için Glasswire Nasıl Kullanılır

 1. Glasswire’ı İndirin, Yükleyin ve Çalıştırın.
 2. VPN’nizi etkinleştirin.
 3. Veri indirmeyi içeren bazı çevrimiçi etkinlikler yapın.
 4. Glasswire’daki kullanım sekmesini kontrol edin.
 5. Uygulamalar segmentini kontrol edin.
 6. Orada listelenen VPN’nizi bulun.
 7. Şifreleme durumunu doğrulayın.

Cihazınıza gelen tüm trafik SSL / HTTPS kullanılarak VPN üzerinden yönlendirilmelidir. Bununla birlikte, küçük bir veri parçası olmayabilir. Buna VPN anlaşması denir ve boyut her yerde aynı kalır.

Tıpkı Glasswire gibi, Wireshark bir VPN doğrulama aracı daha. Aslında, cihazınızdan gelen veya giden tek tek veri paketlerini kontrol ettiği için Glasswire’dan daha doğrudur. Böylece, verilerin şifrelenip şifrelenmediğini görebileceksiniz..

Bunu yapmak için Glasswire ile aynı prosedürü izlemelisiniz. Windows 32 bit veya 64 bit sürümünüze göre doğru sürümü indirdiğinizden emin olun.

VPN’imdeki IP Sızıntıları Nasıl İncelenir

VPN’ler, verilerinizi şifrelemenin yanı sıra IP adresinizi maskelemenin önemli bir işlevini de sunar. Bu, VPN sunucularının eklediği genel adreslerin kullanılmasını sağlar. Ancak, bir dizi VPN gizlilik sızıntısına maruz kalabilirsiniz. Bunlar, gerçek IP adresinizin tarama geçmişinizle birlikte gösterilmesine neden olur. En yaygın sızıntı türleri:

IPv6 Sızıntıları

Bu, VPN’niz IPv6 adreslerini desteklemediğinde ve verileri şifrelemeden yönlendirmesi gerektiğinde olur. Böylece, gerçek konumunuz kullanımdaki IP adresi aracılığıyla gösterilecektir. Bu sorunu çözmenin 2 yolu vardır:

 1. Bir IPv6 Desteklenen VPN seçin.
 2. Alternatif olarak, mevcut VPN hizmetiniz üzerinden IPv6 yönlendirmesinin seçimini kaldırabilirsiniz.

DNS Sızıntıları

Alan Adı Sistemleri, sayısal IP adreslerine çeviri talepleri göndermek için cihazlar tarafından kullanılır. Bir telefon rehberi gibi davrandığını söyleyebilirsiniz. Ancak, ISS’niz size göndermeden önce DNS isteğinizi durdurmaya ve kanallarına yönlendirmeye çalışabilir..

Doğal olarak, bu tarama etkinliklerinizi onlara gösterecektir. Ancak bir VPN bunu durdurabilir. Bununla birlikte, doğru yapılandırılmamışsa, VPN’iniz bunun olmasına izin verebilir. Bundan kaçınmanın en iyi yolu, DNS sızıntısı koruması sunan bir VPN almaktır.

WebRTC / STUN sızıntıları

Web Gerçek Zamanlı İletişim veya WebRTC yardımcı bir protokol olabilir. Tarayıcıların P2P dosya paylaşımı, görüntülü sohbet ve sesli aramalar gibi hizmetler sunmasını sağlar. Ancak sorun, bunlardan herhangi birini yaparak gerçek IP adresinizi de ortaya çıkarmanızdır. Bu, VPN veya proxy sunucu kullanımınızdan bağımsız olarak.

VPN’nizi test etmenin en iyi yolu ipleak.net’e gitmek olacaktır. Ancak, sorundan tamamen kurtulmak istiyorsanız, WebRTC’yi kapatın.

Bazı web sayfalarının yüklenmesinde başarısızlığa neden olabileceğini unutmayın. Bazı hizmetler de etkilenebilir. Örneğin paket servisi sipariş edecekseniz, önce WebRTC’yi yeniden etkinleştirmeniz gerekir.

Tüm Bu Sorunları Nasıl Çözebilirim??

VPN’inizi kullanmanın en iyi yolu, onu ev yönlendiricinizde yapılandırmaktır. Bunun bazı önemli faydaları vardır. Yeni başlayanlar için, yönlendiricinize bağladığınız her cihaz aynı korumayı alır. Bu, tüm IoT cihazlarını ve yönlendiriciye bağlamayı düşündüğünüz diğer cihazları içerir..

VPN Bağlantımı Kontrol Etmek Önemli mi??

Bazen VPN bağlantıları, etkin olmadıklarında etkin olduklarını gösterebilir. Bu, bir kod hatası, yanlış yazılım veya sadece sahtekarlıktan kaynaklanabilir. VPN bağlantınızı kontrol etmek için IPv4 adresinizin durumunu kontrol etmeniz yeterlidir. VPN sunucunuzun konumuyla eşleşiyorsa çalışıyor demektir. Şu anda bağlı olduğunuz VPN sunucusunun IP adresini WhatIsMyIP.network adresini ziyaret ederek kontrol edebilirsiniz..

VPN Bağlantımı Doğrulamalı mıyım?

VPN bağlantı durumunuzu kontrol etmek her zaman ihtiyatlıdır. Bu, özellikle yeni bir VPN veya son güncelleme kullanıldığında geçerlidir.

Nasıl yapılır?

 1. VPN’inizi kapatın.
 2. Ziyaret WhatIsMyIP.network.
 3. Mevcut IP adresinizi öğrenin.
 4. VPN’inizi Açın.
 5. Siteyi yeniden yükle.
 6. IP adresinizin ve ilişkili konumunun farklı olduğunu onaylayın.

İdeal olarak, VPN’nizi etkinleştirdikten sonra IP adresiniz ve konumunuz hemen değişmelidir. Bu olmazsa, korunmuyorsunuz ve derhal müşteri hizmetlerine başvurmalısınız.

VPN Bağlantısı Nasıl Test Edilir – Son Kelime

Bir VPN çalıştırırken, burada bahsettiğimiz her şeyin doğru bir şekilde uygulandığını kontrol edin. Sızıntı testlerinizin tekrar tekrar olumlu çıkması durumunda geri ödeme isteyin ve VPN’nizi değiştirin. Bu tür sızıntılar gizliliğiniz için kötüdür ve bir VPN kullanma amacını ortadan kaldırır. Bir VPN kullanmak akıllıdır, sizi korumada ne kadar etkili olduğunu bilmek de çok önemlidir..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me