VoIP Servisleriyle Neden VPN Kullanmalı? Hangi olanlar en iyisidir?

VoIP tam olarak nedir? Çoğu insan bu teknolojiyi her gün kullansalar bile bu terimin ne anlama geldiğini bilmemesi şaşırtıcı değil.

VoIP ile Arama için En İyi VPN'ler

VoIP ile Arama için En İyi VPN’ler

Uzun mesafeli iletişimin hiç kolay olmadığı bir zaman vardı, çünkü İnternet yoktu ve telefon görüşmeleri pahalıydı. Özel sektör bu sorunlara çözüm bulmadan önceydi.

Oyun Değişti

Uzun mesafeli telefon görüşmeleri yapmak hayal edilemezdi çünkü hayal edilemezdi. O zamandan beri mektupların bu kadar yaygın olmasının nedeni budur. Ancak ‘İnternet Üzerinden Ses Protokolü’ hizmetleri iletişimin tüm yüzünü değiştirdi.

VoIP, İnternet üzerinden ses protokolü anlamına gelir. Kulağa karmaşık mı geliyor? Öyle değil, çünkü her gün çoğumuz VOIP çağrısının bir başka biçimini kullanıyoruz. Skype, Google Hangouts, WhatsApp tüm VoIP aramalarıdır.

Kullanımı kolay olduğu için yıllardır popülerdirler. Ayrıca geleneksel telefon görüşmelerinden çok uygun fiyatlılar. Örneğin, ABD’den İngiltere’ye normal bir telefon görüşmesi yapmak dakika başına 1 ABD doları olabilir.

Ancak Skype’ı böyle bir arama yapmak için kullanırsanız, dakikada bir kuruşa mal olur, bu da iyi bir anlaşmadır. Günümüzde İnternet’e kolayca erişilebildiğinden ve çoğu insan akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlarla donatılmış olduğundan, VoIP üzerinden uzun mesafeli arama yapmak sorunsuz ve ucuzdur..

Kısacası, “İnternet Üzerinden Ses Protokolü”, İnternet üzerinden sunulan ve ses girişini dijital bir sinyale dönüştüren bir telefon hizmetidir. Arayan ve alıcı aynı platformda konuşuyorsa görüşme ücretsizdir.

Ancak, bazı ülkelerde VoIP aramaları yasaklanmıştır. Bu örneğin Birleşik Arap Emirlikleri için geçerlidir. Oradaki insanlar Skype, Hangouts ve WhatsApp gibi hizmetlere erişmek için sanal bir özel ağa başvurmak zorundalar. VoIP’ye erişmek için kullanılacak en iyi VPN’leri tartışmadan önce, VoIP teknolojisinin neden bu kadar popüler olduğunu görelim.

VoIP Popülerliği

VOIP teknolojisinin dünya çapında milyonlarca insan tarafından yaygın olarak benimsenmesinin milyonlarca nedeni vardır. VoIP, alışılmadık telefon görüşmeleri yapamayan özellikler sunar. VoIP teknolojisi sesli ve görüntülü arama yapmak için kullanılabilir.

Bu devrimci teknoloji, mesafe ne olursa olsun iletişimde kalmayı mümkün kıldı. VoIP teknolojisinin belirleyici özelliklerinden bazıları şunlardır:

Maliyet etkinliği

Hepimiz biliyoruz ki, dünyanın diğer tarafındaki birine düzenli telefon görüşmesi yapmak pahalı olacaktır. Bununla birlikte, internet bağlantısı olan her yerden kolayca erişilebilen VoIP teknolojisi ile bu kolaylaştı.

Aradığınız yeri ne kadar aradığınız önemli değil; İnternet bağlantınız güçlü olduğu sürece çağrı sorunsuz olacaktır. Örneğin, siz ve aradığınız kişi Skype’taysanız, arama size hiçbir ücret ödemeyecektir.

Ancak, Skype’tan normal bir cep telefonu numarasına arama yapıyorsanız, arama ücreti dakikada bir yüzde kadar düşük olacaktır. Bu telefon, normal telefon görüşmelerinde düşünülemez.

taşınabilirlik

VoIP aramasının coğrafi kısıtlaması yoktur. Telefon görüşmesi yapmak için normal bir telekom operatörü kullanıyorsanız, başka bir ülkedeki servise erişmek istiyorsanız dolaşım servislerini etkinleştirmeniz gerekir..

Ancak Skype Hangouts WhatsApp veya VOIP teknolojisi kullanan başka bir hizmet kullanıyorsanız, bulunduğunuz konumdan bağımsız olarak dünyanın herhangi bir yerinden ve herhangi birinden çağrı yapabilirsiniz.

İnternet’e bağlanabilen bir dizüstü bilgisayarınız veya mobil cihazınız olduğu sürece, ‘İnternet Protokolü üzerinden Ses’ çağrısının keyfini kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Çoğu durumda, arama yaptığınız konumdan bağımsız olarak veri ücretleriniz aynı kalır.

Güvenlik

VoIP teknolojisi normal telefon görüşmelerinden çok daha gelişmiş ve sundukları güvenlik de daha iyi. VoIP aramaları güvenlidir, çünkü bağlantı şifrelenir ve saldırıya uğramaz. Bu çağrıları yapmak için kullanılan uygulamalar yüksek oranda şifrelenir ve yetkisiz erişime karşı korunur.

VoIP Hizmetlerinin Engellemesini Kaldırmak için En İyi VPN’ler

Birçoğu bugün piyasada bulunan VPN sağlayıcıları. Her biri güçlü güvenlik, yüksek hızlar, hızlı indirme ve birinci sınıf hizmetler vaat ediyor. VoIP için kullanılacak en iyi VPN’i bulmak, hız ve sunucu dağıtımı gibi şeyler de dahil olmak üzere belirli özelliklere diğerlerine göre daha fazla önem vermek anlamına gelir. Bununla birlikte bir bakalım VoIP servisleri için en iyi VPN’lerden bazıları.

1. ExpressVPN

ExpressVPN VoIP kullanıcıları için harika şeyler yapar. Şirket 94 farklı ülkede 145 sunucudan oluşan geniş bir ağa sahiptir. Çağrı kalitesini kaybetme konusunda endişeleriniz varsa, ExpressVPN kesinlikle gitmenin yoludur. Ek olarak, ExpressVPN, verilerinizi üçüncü tarafların ellerinde tutmanıza yardımcı olmak için sıfır trafik kaydı politikası içerir. 256 bit AES şifrelemesi, ISS’lerin ve bilgisayar korsanlarının özel konuşmalarda göz ardı etmesini önleyerek güvenlik sorunları hakkında endişelenmeden istediğiniz VoIP’yi kullanmanızı sağlar. Hakkında daha fazla bilgi Bu makaledeki ExpressVPN.

2. IPVanish

Tam adından da anlaşılacağı gibi, IPVanish sizi çevrimiçi görünmez yapar. Hizmet, kullanıcıların sansür filtrelerini atlamasına ve hükümet ablukalarını kolayca aşmasına izin veren ücretsiz ve açık bir İnternet’i teşvik etmek için var. Hizmetin ağı, 60 farklı ülkede 850 sunucuyu kapsıyor ve bunlar arasında 40.000’den fazla IP adresi var. Bu, gecikmesiz sağlam bir bağlantıya ihtiyaç duyan VoIP kullanıcıları için muazzam miktarda özgürlük sağlar. Bu sağlayıcı hakkında daha fazla bilgi için bunu okuyun makale.

3. NordVPN

NordVPN VoIP engellemesini kaldırmak için son derece yüksek kaliteli bir VPN sağlayıcısıdır. Şirket, 56 farklı ülkede 1.000’den fazla sunucudan oluşan geniş bir ağ işletiyor. NordVPN bu sunucuların birçoğunu da optimum hız için yapılandırır. Bu sağlayıcı gizlilik ve çevrimiçi güvenlikle, özellikle de çift VPN özelliğiyle, harika şeyler yapıyor. Bu çift sarılı şifrelemeden yararlanan VoIP konuşmaları, devasa süper bilgisayarlar için bile kırılmaz. Hakkında daha ayrıntılı NordVPN burada.

4. BulletVPN

Hakkında en iyi şey BulletVPNService servisi, bağlantınızın şifrelenmesi sonucu elde edeceğiniz mahremiyettir. Kişisel bilgilerinizi önemsiyorsanız ve üçüncü tarafların konuşmalarınızı dinlemesini istemiyorsanız, ihtiyacınız olan şey BulletVPN’dir. Ayrıca diğer sağlayıcıları da düşünüyorsanız, sundukları özelliklere iyice baktığınızdan ve bunları sahip olduğunuz gereksinimlerle karşılaştırın. Bullet VPN’in 30 günlük para iade garantisinden yararlanın. BulletVPN hakkında daha fazla özellik için, sonraki makale.

VOIP hizmeti için neden VPN kullanmalı??

Bazı ülkelerde VoIP hizmeti insanların günlük yaşamlarının bir parçası olsa da, diğer ülkelerde bu tür hizmetlere izin verilmez. Tipik olarak, baskıcı bir rejime sahip ülkeler genellikle bu tür teknolojilerin kullanımını yasaklayan ülkelerdir.

VoIP hizmetlerinin yasaklandığı ülkelerden bazıları Çin, BAE, KSA, Umman, Kuzey Kore, Kuveyt, Libya ve Meksika’dır..

Bu bölgelerde görüntülü veya sesli arama uygulamalarını kullanmak istiyorsanız, sanal bir özel ağ üzerinden erişim sağlamanız gerekir. VPN’ler, ister bölge kilitli isterse devlet kontrolü altında olsun, her türlü uygulamanın ve hizmetin engellemesini kaldırabilir.

Bu gün insanlar bir VPN hizmeti ile birlikte bir VPN hizmeti kullanmayı tercih ediyorlar çünkü iki birleşik çok daha büyük avantajlar sunuyor.

VPN’ler VOIP hizmetlerinin engellemesini nasıl kaldırır?

Sanal özel ağlar sadece VoIP hizmetlerinin engelini kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda ekstra bir güvenlik katmanı sağlar. Internet İnternet Protokolü üzerinden Ses ’hizmetleri şifrelenir ve aramalar genellikle yetkisiz erişimden korunur. Yine de, güvenlik tehditleri her zaman mevcuttur. Saldırıya uğrayan VoIP çağrılarının örnekleri duyulmuyor.

Bu nedenle, VPN herhangi bir bölgede kolay erişilebilirlik sağlarken iletişimi kolaylaştırır.

Çin gibi ülkelerde, hem VPN hem de VoIP hizmetlerine izin verilmez. Bu, istediğiniz hizmetlere erişmeyi kesinlikle zorlaştırsa da, sesli ve görüntülü arama hizmetlerinin engellemesini kaldıracak bir VPN bulmak imkansız değildir..

ExpressVPN gibi tanınmış VPN sağlayıcıları hala BAE, Çin ve Rusya gibi ülkelerde kısıtlı hizmetlerin engellemesini kaldırabilir. VoIP uygulamalarının engellemesini kaldırmak için bir VPN hizmeti seçmeden önce, tüm bölgelerde çalışıp çalışmadıklarını daha kısa sürede öğrenin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me