Çoğu VPN Neden Netflix Coğrafi Kısıtlamalarını Atlayamaz?

En sevdiğiniz filmleri ve TV şovlarını akış olarak izlemek istiyorsanız, Netflix listenizde yüksek yer almalıdır. Sunulan çeşitli içeriklere rağmen, Netflix’i kullanmanın çok büyük bir dezavantajı var: içeriğin kalitesi tamamen yaşadığınız yere bağlıdır. Yani, Hindistan, Yeni Zelanda, Nijerya, İskoçya, Idaho vb. Netflix’te herhangi bir Arkadaş veya Annenizle Nasıl Tanıştığım bölümlerini izleyemezsiniz, ABD’de yaşayan insanlar İngiltere’deki insanlardan daha az BBC şovu alacak, bu bizim için çok fazla bir şey ifade etmiyor..

Çoğu VPN Neden Netflix Coğrafi Kısıtlamalarını Atlayamaz?

Çoğu VPN Neden Netflix Coğrafi Kısıtlamalarını Atlayamaz?

Coğrafi Blokları Atlayacak VPN

Elbette, bu coğrafi kısıtlama Netflix kullanıcılarının en büyük acı noktasıdır. Ancak bloğu atlamanın akıllı bir yolu da var: Sanal Özel Ağları (VPN) kullanma. Bu sistem, kullanıcıların farklı ülkelerde bulunan proxy sunucularını kullanarak gerçek konumlarını gizlemelerine olanak tanır. Örneğin, İngiltere’deki bir kullanıcı ABD’de bulunan bir sunucu üzerinden VPN bağlantısı kullanarak Netflix Amerika’daki şovları izleyebilir.

Ama artık değil. Netflix’in proxy sunucuları yasaklamasıyla coğrafi kısıtlamaları atlamak giderek zorlaştı. VPN kullanırken bile Netflix bölgenizi ABD’ye veya bu konudaki başka bir ülkeye değiştiremeyebilirsiniz..


Coğrafi kısıtlama nedir?

Netflix’in tüm içeriği tüm dünyada mevcut değildir. Bunun nedeni, içerik (Transformers, Blackhat, Logan Lucky gibi filmler veya 24, Prison Break, The Wire, The Shield ve benzeri TV şovları) açık artırıldığında, yalnızca en yüksek teklif veren ülkeler bunlara erişebilir . Bir şov yalnızca haklarını satın almayı başaran ülkede kullanılabilir.

VPN yöntemi başlangıçta iyi çalışıyorken – VPN kullanıcı sayısında bir artış görse de, Netflix’in proxy sunucularında bozulmaya başlaması çok uzun sürmedi. Proxy’leri ve VPN’leri kırmanın en popüler yöntemi kara listedir.

Kara listeye alma VPN ve Proxy’ler?

Çoğu kullanıcı siteye AT gibi perakende bir ISS tarafından işletilen konut veya işyeri internet bağlantısı üzerinden bağlanır.&T, Cox veya Comcast. Öte yandan, kullanıcılar bir VPN sunucusuna bağlandıklarında, bu proxy’lerin perakende ISS ağlarında veya yerleşim alanlarında bulunmadığı için öğrenmesi kolaydır. VPN sunucuları genellikle kiralanan sunuculardaki geniş veri merkezlerinde bulunur ve yüksek miktarda trafikle başa çıkmak için özel bir İSS kullanır. Netflix, nereden geldiğini kontrol ederek bağlantıları engelleyebilir.

Bu yöntemi kullanarak, kullanıcılar kara listeye alınan bir IP adresi kullanarak bağlanırsa Netflix, sitedeki akış içeriğine erişimi engeller. Netflix, kara listeye alınan bu IP adreslerini proxy sunucularıyla ilişkilendirir. Bu, kullanıcının IP’sini kara listeye alınan IP adresleri listesiyle kontrol ederek yapılır ve eşleşirse, kullanıcı kalıcı olarak engellenir veya yalnızca kendi bölgelerinde içerik akışı yapmasına izin verilir.

Kara Liste VPN Sunucusu IP’lerinin Dezavantajı

Bu yöntemde, proxy kullanmayan birçok kullanıcının karşılaştığı bir sorun vardır. Kara listeye alma, birçok IP adresini hatalı olarak proxy sunucuları olarak tanımladı ve herkese açık orman tavırlarına yol açtı. Kara liste de az sayıda kullanıcıyı veya kullanıcıyı engellemeyi başarırken, Netflix’in kısmındaki zorluk çok daha fazla.

Genellikle, VPN yapılandırmasındaki hatalar son kullanıcının gerçek konumunu gösterebilir. Unutulmamalıdır ki Netflix, işlevini yerine getirmek için üstün teknolojiyi kullanan milyonlarca dolarlık bir iştir. Uzman ekibi, VPN’lerin daha kolay açığa çıkmasını sağlayan az bilinen bazı güvenlik açıklarına özeldir.

Netflix’in proxy sunucularını bulmak için kullandığı başka ipuçları da vardır. En büyük hediye, bir kullanıcının sunucuları sık sık değiştirmesidir. Bir dakika ABD sunucusunda ve sonraki an İngiltere sunucusundaysa, Netflix’in proxy kullandığını anlaması çok kolay.

Hala Çalışan VPN Servis Sağlayıcıları

Bu tamamen coğrafi kısıtlamaları atlayamayan VPN’lerle ilgiliydi. Ancak hala güvenli hizmetler var. ExpressVPN Onlardan biri.

Netflix’in henüz engellemediği başka VPN servis sağlayıcıları da var. Birçok çevrimiçi yayıncı, coğrafi olarak engellenen içeriğe erişmek için bu VPN’leri kullanıyor. ABD dışında American Netflix’i izlemek için uzun vadeli bir çözüm arıyorsanız, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Netflix hala düzenli olarak yeni VPN sunucularını kara listeye alıyor. Bu, VPN servis sağlayıcılarının sürekli olarak yeni sunucular kurması gerektiği anlamına gelir. Netflix tüm şovları dünya çapında kullanılabilir hale getirene kadar kullanıcıların büyük olasılıkla herhangi bir mühleti yoktur..

Çoğu VPN Neden Netflix Bloklarını Atlayamıyor – Son Düşünceler

Netflix, devam eden bu köstebek saldırısında tüm VPN’leri hala tamamen yasaklayamadı. Biri Netflix’in proxy sunucuları üzerindeki ani yasağını merak ediyor ve hak sahiplerinin baskısı altında oldukları mantıklı. Görüntüleme yalnızca bölgeye özgü bloklar olduğunda kısıtlı kalmakla kalmaz, aynı zamanda erişilemeyen içeriği görüntülemek için vicdansız yöntemleri de teşvik eder.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me