Yetkisiz VPN Sağlayıcıları Bu Nisan Çin Tarafından Engellenecek

İnternet kullanıcılarının yalnızca hükümet tarafından onaylanan sayfalara erişebildiği Çin’in ‘Büyük Güvenlik Duvarı’ hakkında hepimiz biliyoruz. Bu tür kısıtlamalara sahip olan tek ülke Çin değil. Baskıcı rejimlere sahip diğer bazı ülkeler vatandaşlarının İnternet üzerinden eriştikleri içeriği düzenlemektedir. Bu, nüfusun büyük bir bölümünün dünyanın geri kalanının sahip olduğu içerikten mahrum kaldığı anlamına gelir. Bu tür baskıcı rejimlerde yaşayan insanlar engellenen içeriğe erişmenin bir yolunu bulmuşlardır. Sanal Özel Ağlar (VPN), hükümet tarafından engellenen içeriğe erişmek için Çin’deki internet kullanıcıları arasında en popüler olanlardır. VPN’lerin popülaritesi göz önüne alındığında, Çin’de hükümetin lisansı olmadan çalışan ve internet kullanıcılarının engellenen tüm içeriğe erişmesini sağlayan birkaç sağlayıcı var. Çin hükümeti tarafından bir hamlede, yetkisiz VPN’ler bu Nisan ayında engellenecek.


Yetkisiz VPN Sağlayıcıları Bu Nisan Çin Tarafından Engellenecek

Yetkisiz VPN Sağlayıcıları Bu Nisan Çin Tarafından Engellenecek

Hükümet Kontrollerine Karşı Özgürlük

Ocak 2017’de Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, ‘yetkisiz’ İnternet platformlarını bulmak için 14 aylık bir kampanya başlattığını duyurdu. Çin, İnternetin adil ve sağlıklı olmasını istediğini vurguluyor ve bu nedenle uygun düzenleme çok önemli.  

Bu yüzden ‘Büyük Güvenlik Duvarı’ var. Söylemeye gerek yok, bu baskının en büyük hedeflerinden biri yetkisiz VPN hizmetleri. Çin, İnternet hizmetlerini adil ve sağlıklı tutmak için içeriği sansürlemeli ve internet platformlarının “düzensiz” bir şekilde büyümesini düzenlemesi gerektiğini söyledi.

Çin hükümeti buna, bir devlet lisansı ile çalışmayan herkese sadece engellenmeyecek, aynı zamanda ağır ceza verilecek bir İnternet ağı erişim temizleme sürücüsü de adını verdi. Cezalar parmaklıklar ardında on yıla kadar.

Bu sürüş duyurulduğundan beri çok şey oldu. Apple, uygulama mağazasından birkaç VPN uygulaması indirdi, bir dizi yetkisiz VPN sağlayıcısı hapse atıldı ve Çin 31 Mart’a gelindiğinde, ülkede faaliyet gösteren tüm yerli ve yabancı şirketlerin sınır ötesi faaliyetler yürütmek için hükümet kurallarına uyması gerektiğini açıkladı.

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı baş mühendisi Zhang Feng, yetkili VPN sağlayıcılarına şu anda olduğu gibi çalışmaya devam edeceklerini garanti etti. Ayrıca China Telecom, China Mobile ve China Unicom gibi telekom operatörlerinin ülkedeki yetkili sağlayıcılardan bazıları olduğunu ve abonelerinin VPN’lerle engellenen içeriğe erişmesine izin verilmemeleri emredildi..

Bu, yetkili VPN kullananların yalnızca devlet tarafından onaylanan içeriğe erişebilecekleri anlamına gelir. Çin’deki bir VPN aracılığıyla içeriğe erişmek istiyorsanız, Büyük Güvenlik Duvarını geçmenin hiçbir yolu yoktur.

VPN’lerin kısıtlı kullanımı göz önüne alındığında, her zaman ortaya çıkan veri güvenliği sorunu vardır. Bu açıdan Zhang, insanların internet verilerinin hiçbir şekilde güvenli olmadığını söyledi. Yetkili VPN’ler kullanıldığında, hükümet bile değil, hiç kimse ağ güvenliğini ihlal edemez.

İnternet platformlarını uygun hükümet düzenlemeleriyle kullananların endişelenecek bir şeyleri olmadığını tekrarladı. Yalnızca yetkisiz platformlar engellenir.

Çin Vatandaşları için Daha Fazla Kural

Hükümetin ortaya koyduğu yeni kurallar göz önüne alındığında, Çin vatandaşlarının ülkede engellenen içeriğe erişmesinin bir yolu yok gibi görünüyor. Kurallar sadece vatandaşları değil, aynı zamanda ülkeyi diğer ülkelerden ziyaret edenleri de etkileyecek. İçerik ciddi şekilde kısıtlandığında, eğlence, bilgi, eğitim ve iletişim etkilenecektir. Facebook, Twitter, Instagram ve mesajlaşma uygulaması WhatsApp gibi büyük sitelerin tümü Çin’de engelleniyor.

Çin’deki çoğu VPN kullanıcısı, sadece sansürü atlamak için değil, aynı zamanda kendilerini verilerini gözeterek devletten korumak için özel bir ağdan yararlanmaktadır. Çin hükümetinin her bir İnternet kullanıcısının trafiğini izlediği yaygın olarak bilinmektedir. Çin yasalarına göre sakıncalı herhangi bir içeriğe erişirseniz cezalandırılırsınız. Çin’deki sıradan insanlar sürekli bir korku içinde yaşıyor, hiçbir özgürlük yok.

Çin Büyük Hükümeti Seviyor

Eyalet onaylı bir VPN kullanımının kullanıcıları veri hırsızlığından koruyacağını iddia etseler bile, yetkili VPN’lerin hükümeti vatandaşların İnternet trafiğini gözetlemek için kurmaları her zaman mümkündür. Ülkede çok sayıda VPN engellendiğinde, Çin vatandaşları eskiden zevk aldıkları İnternet özgürlüğünü kaybetti.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map