WiFi Sinyal Takibi – Artık Evlerinin İçindeki İnsanları Takip Edebilir miyiz?

Yalnızca çevrimiçi olarak takip edilebileceğini mi düşündünüz? Tekrar düşün. California Üniversitesi’nden araştırmacılar Yanzi Zhu ve Co, WiFi sinyal izlemesini korkunç bir gerçeklik haline getiren bir yöntem geliştirdiler. WiFi vericinizin yakında kendi evinizdeki her hareketinizi izlemek için nasıl kullanılacağına dair tüm hikayeyi öğrenmek için okumaya devam edin.


WiFi Sinyal Takibi - Artık Evlerinin İçindeki İnsanları Takip Edebilir miyiz?

WiFi Sinyal Takibi – Evlerindeki İnsanları Şimdi Takip Edebilir miyiz?

WiFi Sinyal İzleme – Tüm Hikaye

California Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir akıllı telefon kullanarak duvarlardan görmek için ortam Wi-Fi sinyallerini kullanmanın bir yolunu buldular.

Önceden, bir binanın içindeki WiFi sinyallerini basitçe “görmek” mümkün oluyordu. Ancak şimdi, sizi kendi evinizde izlemek çok mümkün. Teknoloji, WiFi vericinizin yaydığı radyo dalgalarındaki değişiklikleri okumaya dayanır. Bu teknolojinin çalışması için araştırmacılar önce evin içinde WiFi vericisini bulmalıdır. Bu eskisi kadar zor değil.

Araştırmacılar, izlenen yerin dışına birkaç kez yürüyerek vericinin yerini% 92.6 doğrulukla hesaplayabildiler. Verici bulunduktan sonra araştırmacılar WiFi sinyallerini haritalayabilir. Bu şekilde, bir nesne veya kişi hareket ettiğinde oluşan yansımaları ve çarpıklıkları tespit edebilirler. İzlenen konumda birden fazla verici varsa, doğruluk oranı korkunç% 99’a yükselir.

İyi haber şu ki, araştırmacılar tarafından geliştirilen teknoloji sadece bir kişinin izlenen binanın içinde olup olmadığını izleyebiliyor. Kullandıkları WiFi koklamaları sadece dalgalardaki değişiklikleri ifade ettiğinden, araştırmacılar birisinin konum içinde ne yaptığını göremiyor veya anlayamadılar. Kötü haber, teknolojinin bu sınırlama göz önünde bulundurularak daha da geliştirilebileceği / geliştirileceğidir..

Başka bir deyişle, bu teknoloji üzerinde biraz daha çalışmak, dünyaya WiFi sinyallerini kullanarak eylemleri, konumları ve ince hareketleri izleyen bir araç sağlayabilir. Seni bilmiyorum, ama bir hacker’ın bu araçlara erişmesi fikri beni korkutuyor.

WiFi Sinyal İzleme Nasıl Kullanılacak?

Tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi, bu tür konum izleme için hem iyi hem de kötü öngörülen kullanımlar vardır.

WiFi Sinyal İzlemenin Artıları

Aslında bu tür bir izleme geliştirmenin meşru nedenleri vardır. Özellikle tıbbi alan, bu aracın geliştirilmesinden, hareketlerin yanı sıra konumları izleme noktasına kadar çok şey kazanabilir. Bu tür teknolojilerin acil servisler üzerindeki etkilerini düşünün! Özellikle yaşlılar veya uzun süreli kronik hastalıkları olan kişiler için. Şunu hayal edin: Yaşlı bir kişi düşer ve ayağa kalkamaz. Gelişmiş teknoloji bu hareketi izler ve bunun bu kişi için ortak bir eylem olmadığını fark eder ve yerel acil durum servislerini bilgilendirir. Bu, muhtemelen hayat kurtarabilecek hızlı bir tepki ister.

Tıp alanının dışında, bu teknoloji VR oyunlarını geliştirmek için kullanılabilir. “Oyun alanınızı” doğru şekilde haritalamak için WiFi sinyalinizi kullanabileceğinizi düşünün. Bu, VR oyun geliştiricilerinin daha kişiselleştirilmiş oyun deneyimleri üretmelerine yardımcı olacak.

Akıllı servisler (IoT) de bu tür WiFi sinyal takibinden yararlanabilir. Akıllı evinizin, evin neresinde olduğunuza bağlı olarak her hevesinize hitap ettiğini hayal edin. Oturma odasına girilsin mi? Sıcaklık otomatik olarak beğeninize göre değişir. Yatağında uyumak ister misin? Akıllı ev, şu anda artık kullanmadığınız tüm ışıkları ve cihazları kapatır. Dürüst olmak gerekirse, olanaklar sınırsız ve çok heyecan verici.

WiFi Sinyal İzleme Eksileri

Öte yandan, bu yeni teknoloji kullanıcı gizliliği için çok fazla risk oluşturmaktadır. Çevrimiçi izlemenin aksine, bu tür bir teknoloji sizi evinizde fiziksel olarak izleyebilir. Kötü ajanların hırsızlığı kolaylaştırmak için bu tür bir teknolojiyi kullanmaları çok olasıdır. Diğer kötü temsilciler bu teknolojiyi hem çevrimiçi hem de gerçek hayatta etkinliklerinizi daha da izlemek için kullanabilir. Hükümetler internet tabanlı olduğu kadar fiziksel gözetim de ekleyerek gözetimini artırabilirler..

Başka bir deyişle, bir saldırganın, bilgisayar korsanının veya kötü bir ajanın bu teknolojiyi kullanabileceği meşru derecede korkunç olasılıklar vardır. Şimdi, iyi haber şu ki, araştırmacılar bu tür saldırılara karşı 3 mantıklı savunma geliştirdiler:

 1. Coğrafi eskrim WiFi Sinyalleri: WiFi Sinyalleri için coğrafi bir sınır oluşturma.
 2. WiFi Hız Sınırlaması: yayılan WiFi sinyallerinin ses düzeyini azaltmak.
 3. Sinyal Gizleme: WiFi sinyallerine vericiyi bulmayı çok zorlaştıran sesler eklemek.

WiFi Sinyal Takibi – Son Düşünceler

Peki, siz ne düşünüyorsunuz? Bu teknoloji gelişmeye değer mi? Ve bu tüm dünyada ortaya çıkan yeni veri saklama yasalarına nasıl yansıyor? Dürüst olmak gerekirse, benim için, insanlığın fiziksel ile bu kadar korkutucu bir şekilde birleşen teknolojiyi ticarileştirmeye başlamadan önce şu anda kamusal kullanım için mevcut olan teknolojinin gizlilik risklerini daha iyi kavraması gerektiğini hissediyorum..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map