Sahte Amazon Sipariş Onayı – Yeni Truva Atak Seti

Sahte Amazon sipariş onayı e-postasını aldınız mı? Öyleyse, umarım siparişinizi kontrol etmediniz! Bankacılık Truva Atlarını sola, sağa ve merkeze yayarak kimlik avı e-postalarının yeni bir trendi var. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.


Sahte Amazon Sipariş Onayı - Yeni Truva Atak Seti

Sahte Amazon Sipariş Onayı – Yeni Truva Atak Seti

Sahte Amazon Sipariş Onayı – Tüm Hikaye

EdgeWave’deki güvenlik araştırmacıları, yeni bir kimlik avı kampanyasının tam olarak Tatil sezonu için gelen kutularımıza girdiğini keşfetti. Çevrimiçi alışveriş yapan kişiler, cihazlarına bir Truva atı kaydedici indirip yüklemek için kandırılıyor. Truva atı daha sonra arka planda gizlenir, tuş vuruşlarınızı kaydeder ve önemli bankacılık bilgilerini çalar.

İlginç bir şekilde, sahte e-postanın konu satırı çok ikna edici olsa da, gerçek e-posta adresi değildir. Ancak, birçok kişi konuyu kontrol edip e-postayı görmezden geldiğinden, aldatmaca çalışıyor gibi görünüyor.

İlk olarak, aşağıdaki gibi görünen bir adresten e-posta alırsınız:

@ Colchonesrelax.com.co “[email protected]”

Bunun gibi bir konu satırı ile:

“Amazon Siparişi # 15401238066-002647”

E-postanın kendisi gerçek bir Amazon sipariş onayına benziyor. E-postada tahmini teslim tarihini, gönderim hızını ve ödeme özetini bulacaksınız. “Satın aldığınız” ürünler hakkında hiçbir açıklama bulamazsınız. Bununla birlikte, sipariş ayrıntılarını kontrol etmeniz istenir.

Düğmeyi tıkladıktan sonra order_details.doc gibi bir başlık içeren bir kelime belgesi indirirsiniz. Belgeyi açıp “düzenlemeyi etkinleştir” i tıkladıktan sonra Emotet adlı Truva Atı’nı başlatmak için tetiklersiniz.

Çevrimiçi Alışveriş Yaparken Kimlik Avı Dolandırıcılıklarından Korunmaya İlişkin İpuçları

Bu kimlik avı dolandırıcılığı, onu son derece tehlikeli kılan çok inandırıcı bir tanesidir. E-postanızda bir kimlik avı dolandırıcılığını tespit etmek için yapabileceğiniz şeyler olsa da, sundukları kötü amaçlı yazılımlardan kendinizi korumak için alabileceğiniz önlemler de vardır. Tatiller genellikle birçok kişinin çevrimiçi alışverişe döndüğü bir zamandır, bu nedenle bankacılık bilgilerinizi tehlikeye atma riski artar. Online alışveriş yaparken güvende kalmak için yapabileceğiniz birkaç şey:

E-posta Adresini Kontrol Edin

Dikkat etmeniz gereken ilk şey e-posta adresleridir. Bir kaynaktan veya bilmediğiniz bir nedenle e-posta alırsanız, adresi kontrol edin. Çoğu zaman, şüpheli bir adresi kolayca tespit edebilirsiniz. Çok profesyonel olmayan bir adresten, bilmediğiniz bir alan adına kadar her şey olabilir.

Şüpheli bir şey bulursanız e-postayı silin. Bu e-postada bulunan hiçbir bağlantıyı tıklamayın.

Kaynak Siteyi Kontrol Edin

Sahte Amazon sipariş onayı e-postasına benzer bir e-posta aldığınızı varsayalım. Bu durumda, bunun bir aldatmaca olduğunu bulmanın en kolay yolu Amazon hesabınıza Amazon’un resmi web sitesinden giriş yapmaktır. Sipariş ayrıntılarınızı görmek için virüslü bağlantıyı tıklamak yerine gerçek hesabınıza giriş yapın. Bu bir aldatmaca olduğundan, yaklaşan siparişin aslında mevcut olmadığını göreceksiniz.

Sorun çözüldü, gizliliğinizden ödün vermeden merakınızı tatmin ettiniz.

Her zaman bir VPN ile alışveriş yapın

Son olarak, bir VPN kullanırken her zaman çevrimiçi alışveriş veya e-bankacılığınızı tamamlayın. Aslında, internete her bağlandığınızda VPN’inizi açmalısınız.

Açıklamama izin ver.

Sanal Özel Ağ’ın kısaltması olan bir VPN, hem verilerinizi şifreleyecek hem de trafiğinizi kendi güvenli sunucuları üzerinden yeniden yönlendirecektir. Bu şekilde, tüm internet trafiğinizin geçtiği bir tünel oluşturur. Sunucular tamamen özel olduğu için, hiçbir dış taraf onu kesemez. Başka bir deyişle, bir VPN Truva Atı’nın bilgilerinizi bilgisayar korsanına geri bildirmesini engelleyecektir.

Bu, bir kötü amaçlı yazılım taramasını güvenli bir şekilde çalıştırmak ve Truva atı’nı karantinaya almak / kaldırmak için yeterli zaman verecektir. Ayrıca kimsenin sizi gözetlemediğinden, etkinliğinizi izleyemediğinden veya verilerinizi çalamadığından emin olacaktır..

Her şeyden önemlisi, çevrimiçi alışveriş yaparken bir VPN kullanmak size alabileceğinizi bilmediğiniz bazı tatlı indirimler bile verebilir.

Çevrimiçi Alışveriş için En İyi VPN

VPN uzmanımız Charles, çevrimiçi alışverişi mutlak bir sevinç haline getiren VPN’ler hakkında çok ayrıntılı bir inceleme yazdı. Başka bir makale okumak istemiyorsanız, işte en çok tercih ettiği:

Charles, ExpressVPN’in çevrimiçi alışveriş yaparken en iyi sonucu verdiğini buldu. Askeri sınıf şifrelemesinden büyük sunucu sayısına kadar her şey, kullanıcıların en güvenli ortamda ideal alışveriş fiyatlarını bulmalarına yardımcı olur. 30 günlük para iade garantisinden yararlanarak gerçek bir taahhütte bulunmadan 30 gün boyunca test edebilirsiniz..

ExpressVPN’i sizin için sağlayıcı bulamazsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz başka harika seçenekler de vardır:

Sahte Amazon Sipariş Onayı – Son Düşünceler

Özellikle kötü aktörler çoğu insanın bankacılık bilgilerinde oturum açacağı zamanlardan yararlanmak istediği için tatil sezonu her zaman çevrimiçi havalı. Bu nedenle, çevrimiçi alışveriş alışkanlıklarınıza daha fazla dikkat etmeniz çok önemlidir. Özellikle kimlik avı e-postaları söz konusu olduğunda ipuçlarımızı izlediğinizden ve olabildiğince uyanık kalmaya çalıştığınızdan emin olun.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map