Mac App Store Uygulamaları Kullanıcıların Gizliliğini İhlal Ediyor

Akıllı telefonunuz varsa, uygulama mağazasından cihaza indirilen bir veya daha fazla uygulamayı da kullanma olasılığınız vardır. Hayal edebileceğiniz her şey için bir uygulama var! Arama yapmak ve aramaları engellemek, resimleri düzenlemek, süslü videolar yapmak, Kötü Amaçlı Yazılımları engellemek ve diğer birçok amaç için uygulamalar vardır.


Mac App Store Uygulamaları Bulundu Kullanıcıların Gizliliğini İhlal Ediyor

Mac App Store Uygulamaları Kullanıcıların Gizliliğini İhlal Ediyor Bulundu

Çoğu Ücretsiz

Çoğu uygulama ücretsizdir, bu kadar çok sayıda insanın cihazlarını kullanmayı daha kolay ve daha rahat hale getirdikleri için onları kullanmaktan çekinmeyin. Premium hizmetler isteyenler için ücretli uygulamalar da var.

Ancak, mevcut tüm uygulamaları yüklemek için de büyük bir dezavantaj var. Çoğu uygulama, bir cihaza yüklenmeden önce çeşitli izinler gerektirir.

Bunlar, kişilerinize, cihazdaki diğer uygulamalara ve aramalara ve mesajlara erişim içerir. Bu uygulamalar genellikle yararlı olduğundan ve insanlar genellikle güvenliklerine fazla önem vermediğinden, gerekli bilgiler kolayca sağlanır.

Güven bir kenara itildi

Toplanan veriler genellikle kullanıcıların bilgisi olmadan etik dışı kullanımlara sokulur. Bazı uygulamalar özellikle casus yazılım gibi çalışır, asıl amaç kullanıcıları ve çevrimiçi etkinliklerini gözetlemek.

Uygulama mağazasının platforma yüklenen her bir uygulamayı takip etmesi mümkün olmadığından, bilgilerini herhangi bir üçüncü tarafa verirken kullanıcıların daha dikkatli olması gerekir.

Mac Store’da Yeni Tehdit

Apple son zamanlarda tüm iOS uygulama geliştiricilerinin tüketici verilerini toplama, kullanma ve paylaşma yöntemlerini açıklayan açık bir gizlilik politikasına sahip olmasını zorunlu hale getirdi. Kullanıcı verilerini kullanma şeklini açıklayamayanlardan uygulamalarını Mağaza’dan kaldırmaları istenir.

Bunun ortasında, Mac OS mağazasındaki diğer birkaç uygulamanın Apple’ın gizlilik politikasını ihlal ettiği tespit edildi.

Bu uygulamalardan bazıları, yüklendikleri cihazların güvenliğini ve gizliliğini korumak için kullanılır. Ancak, bu uygulamaların herhangi bir koruma sağlamak yerine kullanıcıların gizliliğini ihlal ettiği bulunmuştur..

Görünüşe göre, bu Mac OS uygulamaları arasında bir trend gibi görünüyor. Birçok Mac OS uygulaması, önbelleği temizleme ve gizlilik koruması sağlama bahanesiyle kullanıcının ana dizinine erişim ister.

Bununla birlikte, son zamanlarda bu tür uygulamaların birçoğunun koruma sağlamak yerine kullanıcıların göz atma etkinliğini ve diğer kişisel bilgilerini izlediği bulunmuştur.. 

Gizlilik İhlali Uygulamaları

Geliştirici Trend Micro, Inc.’in uygulamaları son zamanlarda oldukça heyecan verenler arasında. Bu geliştiricinin uygulamaları arasında Dr. Unarchiver, Dr. Temizleyici, diğerleri arasında.

Kullanıcılar Mac App Store’daki bu uygulamaların Google Chrome, Safari ve Firefox’tan kullanıcının tarayıcı geçmişini kendi sunucularına topladığını ve yüklediğini keşfetti.

Uygulamalar ayrıca sistemde yüklü diğer uygulamalar hakkında da veri toplar. Uygulama başlatıldığı anda, toplanan verilerin depolandığı ve daha sonra Trend Micro Inc sunucularına yüklendiği bir zip klasörü oluşturur.

Durumunda Unarchiver uygulaması, zip dosyası çıkarıldığında, kullanıcılara “Hızlı Temizleme Önemsiz Dosyaları” seçeneği sunulur.

Kullanıcılar “Tara” seçeneğini belirledikten ve açık bir iletişim kutusu başlattığında uygulama, uygulamanın tarayıcılardan veri dosyalarını toplamak için ihtiyaç duyduğu kullanıcının ana dizinine erişir. Ana dizine eriştikten sonra, uygulama kişisel verileri toplamaya devam eder ve sunucularına yükler.

Dr. Unarchiver Mac uygulama mağazasında 12. sırada yer alan çok popüler bir uygulamadır. Ancak, bu kritik bir gizlilik sorunudur ve kullanıcılar Apple’ın Trend Micro Inc uygulamalarını mağazadan kaldırmasını bekler. Bu tür bir şey ilk kez ortaya çıkmadı. Daha önce Facebook, meşhur Onavo Protect uygulamasını App Store’dan kaldırmak zorunda kaldı.

Geçmişte, hem iOS hem de Mac uygulama mağazalarında kullanıcıların gizliliğini ihlal eden çeşitli uygulamalar vardı. Bu tür üçüncü taraf uygulamaları kim kullanıyorsa, o uygulama tarafından bir dosya iletişim kutusu açıldığı anda ana dizine eriştiğinin farkında olmalıdır.

Bu, tarama geçmişi, e-postalar, iMessage görüşmeleri ve daha fazlası dahil olmak üzere sistemdeki özel bilgilerin çoğuna erişmeyi de içerir. Apple macOS Mojave ile durumu iyileştirmeye çalışsa da, uygulamaları inceleme süreci daha sıkı olmalı. 

Nasıl Güvenli Olunur

Kişisel verilerinizi hangi uygulamalarla paylaştığınıza dikkat etmenin yanı sıra, sanal bir özel ağ veya proxy sunucusu kullanmak çok önemlidir. Bu, sizi web’de anonim hale getirir ve tüm verilerinizi gizli ve güvenli tutar.

İster üçüncü taraf uygulamaları kullanın, ister düzenli olarak hassas verileri (ödeme ayrıntıları gibi) İnternet üzerinden paylaşmanız gerek, Mac’inizde VPN gibi bir güvenlik çözümü kullanmak, bu tür tehditlerden korunmanın en iyi yoludur.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me