Intra Nedir? Google’ın Yeni Android Şifreleme Uygulaması ile tanışın

Intra, kullanıcılarını devlet tarafından uygulanan sansürden korumak için Google’ın ana şirket Alfabesinin bir bölümü olan Jigsaw tarafından yeni başlatılan bir uygulamadır. Intra’nın temel amacı DNS manipülasyonu yoluyla saldırıları önlemektir.


Intra Nedir?

Intra Nedir?

Başka bir deyişle, bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde, web adresi daha karmaşık bir IP adresine dönüştürülür.

Bu, herhangi bir baskıcı hükümetin web adreslerine yönelik istekleri durdurmasını ve daha sonra sitelerin yüklenmesini durdurarak veya sahte sitelere yönlendirerek onları öldürmesini kolaylaştırır..

Intra Nasıl Çalışır?

Intra, tüm uygulama trafiğini ve tarama sorgularını şifreli bir bağlantı aracılığıyla güvenilir bir Etki Alanı Adı Sunucusuna geçirir. Bu, herhangi bir işlem yapmadan bir uygulamayı kullanabilmenizi sağlar. Tek yapmanız gereken uygulamayı indirmek ve açmak. Aslında bu kadar basit!

Android Cihazınıza Intra Kurulumu?

Intra’yı herhangi bir Android akıllı telefon veya tablette kurmak için şu adımları izlemeniz yeterlidir:

  1. Cep telefonunuzda Google Play Store’a gidin.
  2. Intra kelimesini ara.
  3. Intra uygulamasını tıklayın.
  4. Oradan ‘Yükle’yi tıklayın.
  5. İndirme ve yükleme işleminin tamamlanmasını bekleyin.
  6. Cihazınızda Intra uygulamasını başlatın.

Intra’nın Özellikleri

Intra varsayılan olarak Google DNS sunucularını kullanır. Bununla birlikte, kullanıcılar kendi güvenli DNS sunucusunu barındıran Cloudflare aracılığıyla tarama isteklerini de huni edebilir.

Google, Cloudflare ile bir güven ilişkisi geliştirdi. Intra’nın Google’ın DNS kullanımı kendi gizlilik politikası kapsamındadır. Cloudflare’nin de kendi gizlilik politikası vardır.

uygunluk

Uygulama Android Pie ile uyumludur. Bununla birlikte, Jigsaw, üçüncü dünya ülkeleri için de uygulamayı başlatıyor ve Intra’nın sunduğu güvenlik özelliklerinden yararlanmak için daha eski bir cihazdan yükseltmenin neredeyse imkansız hale geldiği yerlerde.

Jigsaw’un Alfabe bölümü sansürün önlenmesine, çevrimiçi taciz tehditlerine ve şiddet içeren bir doğaya karşı aşırılıklara karşı koymaya odaklanıyor. Uygulamanın inkübatörü, sanal alanı yüksek riskli hedefler için daha güvenli hale getiren hizmetler ve araçlar yoluyla ücretsiz ifade ve konuşmayı güçlendirmek için tasarlanmıştır.

Proje Kalkanı

Jigsaw ayrıca sansürle mücadeleye karşı ve Project Shield’i içeren bazı diğer uygulamalara da kredi veriyor. Bu, bir siteyi dağıtılmış hizmet reddi saldırılarına karşı korur. Ardından, güvenli bir kanaldan veri ileten aktivistler ve gazeteciler için Anahat adı verilen sanal bir özel ağ var.

Çevrimiçi olmak için mobil uygulamaya eriştikçe, gerçekte gelmesi gereken bir yerden veri aldığınızdan emin olmak için birden çok teknik iletim katmanı hemen yerine kilitlenir.

Bir web sitesi web tarayıcısına her yüklendiğinde, bu uygulama bir DNS sunucusuyla bağlantı kurar. Bu, wikipedia.org veya facebook.com girildiğinde kullanıcıyı doğru hedefe yönlendirir.

Intra Başarı Hikayesi

Intra, lansmanından bu yana gezegenin internete erişimin izlendiği ve / veya kısıtlandığı bazı bölümlerinde kayda değer bir başarı kaydetti. Örneğin, Venezüella hükümetinin vatandaşlarının sosyal ağlara ve haber sitelerine erişmesini engelleyen DNS manipülasyonu kullandığı iddia ediliyor.

Bu ülkelerin hükümetleri genellikle bölgesel DNS sunucularının kontrolünü ele alır ve ulusal sınırlarının ötesinde web sitelerine erişimi önlemek için onları kapatır. İkinci alternatif, sunucu verilerini manipüle etmek ve yasaklı bir sitede başka bir yerde sörf yapmaya çalışan vatandaşları yönlendirmektir.

Intra başarıyla hükümet sansürünü atlamayı başardı. Ayrıca gazetecilere, özellikle insan hakları ihlalleri ve BM protokollerinin ihlali alanlarında uluslararası öneme sahip olan bu ülkelerden önemli bilgiler edinmelerini sağladı..

Google DNS

Tabletinizde veya telefonunuzda Intra’yı etkinleştirdiğinizde, bir VPN aracılığıyla Google’ın dünyadaki kendi DNS sunucularına doğrudan bağlanır.

Bu özel VPN bağlantısı, tamamen şifrelenmiş ve bağlantınızı harici olarak izleyen herkesin hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi görmesini engelleyen bir tüneldir. Onlara görünür olan tek şey, ücretsiz bir Google DNS sunucusuyla olan bağlantınızdır.

Başka bir DNS sunucusu kullanmayı tercih ederseniz, Intra’nın ön ayarı CloudFlare ile bağlantı kurmanıza izin verir. Bunun üzerine, ek seçiminizin ayrıntılarını manuel olarak da girebilirsiniz. Intra duyurularına göre gizliliğiniz “kesinlikle sağlanır”. Ziyaret ettiğiniz web sitelerini veya kullandığınız uygulamaları bile izlemediğini iddia ediyor.

Kullanım İçi Güvenli?

Ancak endüstri gözlemcileri, gizliliğe olan bu bağlılığın ExpressVPN gibi ücretli VPN hizmetleri tarafından sunulan kadar güçlü olmayabileceğini düşünüyor. Ancak mevcut ücretsiz seçeneklerden kesinlikle daha iyi.

İkincisi genellikle VPN hizmetlerinin reklamını yapar, ancak aslında şifrelenmesi gerekmeyen sadece proxy’ler sunar. Ayrıca, sunucularına bağlanan kullanıcılarının kayıtlarını tutarlar.

Aslında, Android için bir Firefox sürümü sağlayan Tor ağına biraz benziyor. Buna Orbot adı verilen bir tarayıcıyla birlikte kullanıldığında ToR ağına bağlanabilme özelliği olan Orfox denir. Orbot’un Windows sürümü aslında bağımsızdır ve ek bir uygulamanın sorunsuz çalışması ihtiyacını ortadan kaldırır.

Tor, sunucu ağının gönüllü olarak sunulması dışında ücretli bir VPN hizmetinin prensipleri üzerinde çalışır. Bu da ağı kullanım için tamamen ücretsiz tutar, ancak hız için optimize etmez. Aksine, anonimlik optimize edilir.

köprü modu

Her ne kadar baskıcı bir rejim sizi Tor’a bağlayan sunucuların IP adreslerini tanımlasa da, bir “köprü modu” kullanma seçeneğiniz vardır. Bu, sizi Tor üzerinden hedefinize yönlendirerek bu sunuculara bağlanan ayrı bir sunucu ağına erişmenizi sağlar.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me