Google Play Store’da kötü amaçlı yazılım mı var? Yarım Milyon Android Kullanıcısı Evet Diyor.

Google’ın Play Store’da bulunan kötü amaçlı uygulamaları en aza indirmeye çalışmasına rağmen, bu tehlikeli uygulamalardan bazıları hala Google’ın savunmaları arasında kayıyor gibi görünüyor. Yine de Google Play Store’daki kötü amaçlı yazılımın gerçekliğini daha da vurgulayarak kötü amaçlı yazılım bulaşmış başka bir uygulama grubu keşfedildi. Hikayenin tamamı için okumaya devam edin.


Google Play Store'da kötü amaçlı yazılım mı var? Yarım Milyon Android Kullanıcısı Evet Diyor.

Google Play Store’da kötü amaçlı yazılım mı var? Yarım Milyon Android Kullanıcısı Evet Diyor.

Google Play Store’daki Kötü Amaçlı Yazılım – Tam Hikaye

ESET’te bir güvenlik araştırmacısı olan Lukas Stefanko kısa süre önce aşağıdakileri tweetledi:

Bu uygulamaları Google Play’den yüklemeyin – kötü amaçlı yazılım.

Detaylar:
-13 uygulama
-hep birlikte 560.000+ kurulum
-lansmandan sonra kendini sakla simgesi
-ek APK indirir ve kullanıcının yüklemesini sağlar (şimdi kullanılamıyor)
-2 uygulama # Popüler
-meşru işlevsellik yok
-rapor edilen pic.twitter.com/1WDqrCPWFo

– Lukas Stefanko (@LukasStefanko) 19 Kasım 2018

Stefanko’ya göre, tweet’te bahsedilen sürüş oyunlarını indirmek isteyen Android kullanıcıları bazı ciddi kötü amaçlı yazılımlarla sonuçlandı. Bir kullanıcı bu oyunlardan birini indirdiğinde, uygulama sahne arkasına kötü amaçlı yazılım yükler ve ardından uygulamanın simgesini siler. Tweet sırasında, yarım milyondan fazla kullanıcı zaten uygulamaları indirmişti. Görünüşe göre, geliştirici “Luiz O Pinto” bu uygulamaların çoğunun arkasında.

Ne yazık ki, bu uygulamalarda ne tür kötü amaçlı yazılım bulunduğunu hala bilmiyoruz. Ancak, uygulamanın bir İstanbullu uygulama geliştiricisine kayıtlı bir alan adından bir yük indirdiğini biliyoruz.

Ancak bildiğimiz şey, uygulamaların kendilerinin aslında açılmamasıdır. Aslında, kullanıcılar bunlara her erişmeye çalıştığında uygulamalar kilitlenir. Buna eklemek için, uygulamalarda bulunan kötü amaçlı yazılım, cihaz her açıldığında başlatılır. Bunun da ötesinde, kötü amaçlı yazılımın cihazın ağ trafiğine tam erişimi vardır, bu da söz konusu bilgisayar korsanının bir kullanıcının kişisel bilgilerine erişmesini sağlar.

Şu anda uygulamalar artık Play Store’da bulunmuyor. Aslında, bir Google sözcüsü söz konusu uygulamaların Google’ın politikalarını ihlal ettiğini ve “Play Store’dan kaldırıldığını” doğruladı. Buna rağmen, Play Store’un uygulama düzenlemelerine ilişkin endişeler hala yüksek. Google, üçüncü taraf uygulamalarda uyguladığı düzenlemeleri artırmış olsa da, özellikle Apple’ın üçüncü taraf uygulamalardaki kısıtlamalarına baktığınızda, hala uzun bir yol var..

Android Cihazınızı Tehlikeli Uygulamalardan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Google kesinlikle Play Store’larını tüm kullanıcılar için daha güvenli hale getirmeye çalışıyor. Bununla birlikte, Play Store’un hiçbir kötü amaçlı yazılım olmadığını% 100 garanti edebileceği pek olası görünmüyor. Bu nedenle, bir Android kullanıcısının uygulamaları indirirken biraz daha dikkatli ve proaktif olması gerekir. Kötü amaçlı yazılım bulaşmış uygulamaları indirme şansınızı azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey:

  1. 3. Taraf Uygulama Mağazalarından Uzak Durun. Uygulamayı Google Play Store’da bulamadığınız sürece indirmeyin. 3. Taraf uygulama mağazaları tehlikelidir çünkü nadiren mevcut uygulamalarla ilgili her türlü düzenlemeye sahiptirler. Play Store dışından bir uygulama indirmenin tek yolu, resmi web sitesinden resmi bir uygulama içindir..
  2.  Uygulamanın kimlik bilgilerini kontrol edin. Başka bir deyişle, araştırmanızı yapın. Geliştiricinin Play Store ile geçmişine bakın, geliştiricinin güvenilirliğini doğrulayan başka uygulamaları var mı? Uygulamanın derecelendirmesi nedir? Kullanıcılar uygulama hakkında yorum yazdı mı? Daha sık olmamakla birlikte, bir uygulamanın indirilmeye değer olup olmadığını görebilirsiniz..
  3. Android cihazınıza kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulaması indirin ve yükleyin. Mümkün olan en iyi hizmeti aldığınızdan emin olmak için listemizde en iyi kötü amaçlı yazılım önleme uygulamaları olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Anti-malware artık internete bağlı herhangi bir cihaz için bir seçenek değildir ve şüpheli programlarla ve uygulamalarla mücadele etmek için birincil aracınızdır.

Android uygulamalarının güvenliği ile ilgili daha ayrıntılı bir açıklama için bu makaleyi okuyabilirsiniz. Kişisel olarak, kötü amaçlı yazılımların cihazınıza erişmesini önlemek, virüslü dosyaları bulup kaldırmaktan her zaman daha kolay olduğu için mümkün olduğunca çok sayıda güvenlik ipucunu izlemenizi öneririm.

Google Play Store’daki Kötü Amaçlı Yazılım – Son Düşünceler

Herkes uygulamaları kullanıyor, bu sadece günümüz hayatımızın bir gerçeği. Yaşamlarımızdaki önemine rağmen, virüslü bir uygulamayı indirmenin sonuçlarını gerçekten düşünmüyoruz. Aslında, kötü amaçlı yazılımları gerçekten de gerektiği kadar düşünmüyoruz, özellikle Google Play Store’daki kötü amaçlı yazılımları. İyi haber şu ki, Stefanko gibi güvenlik araştırmacıları Google’ı aktif olarak tutuyor ve güvenlik süreleri nedeniyle sorumlular. Yine de, kötü amaçlı uygulamaların tehlikeleri hakkında bilgi sahibi olmak bireysel kullanıcıya bağlıdır. Cihazlarımızı ve kişisel bilgilerimizi güvenli ve gizli tutmak için gerekli önlemleri almalıyız.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me