Facebook 50 Yılda Dijital Mezarlık Olacak

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, 50 yıl içinde Facebook’ta yaşayanlardan daha fazla ölü insan olabileceğini gösteriyor. Big Data’ya göre sosyal ağ kaçınılmaz olarak toplu bir mezara ve bir nesil tarihinin arşivine dönüşecek & Toplum.


Facebook 50 Yılda Dijital Mezarlık Olacak

Facebook 50 Yılda Dijital Mezarlık Olacak

Facebook 50 Yılda Dijital Mezarlık Olacak

Belirli bir yaş grubundaki (büyük olasılıkla 50 yıl içinde ölecek olan) çevrimiçi kullanıcılar Facebook’a kaydolur ve etkin bir şekilde kullanırlarsa, dijital bir mezarlıkla karşılaşırız. Facebook’un büyümesinin devam etmesi ile 2100’den önce bir milyardan fazla kullanıcının ölmesi bekleniyor. Facebook, kullanıcı taban yaşlarına bakılırken konuşmak için gerçeklerle ve rakamlarla yüzleşmek zorunda..

Muhafazakârlığa yönelik satış noktalarının Facebook’ta nasıl başarılı olduğuna dair bir Vice News raporuna göre, Araştırma firması eMarketer 55-64 ve 65+ yaş gruplarının “Facebook’un Amerikan kullanıcı tabanının en hızlı büyüyen iki bölümünü” oluşturduğunu tahmin ediyor. Ocak ayında araştırmacılar, Facebook kullanıcılarının çoğunun yaşlılar tarafından paylaşıldığını keşfetti.

Bu Sonuçta Nasıl Geldiler?

Oxford Üniversitesi’nden araştırmacılar, Facebook’un büyümesini inceleyerek yukarıda belirtilen korkunç sonuca ulaştılar. Platformun Kitle Analizleri özelliğindeki verileri kullanarak Birleşmiş Milletler’in dünya çapında ölüm oranlarına ilişkin istatistikleriyle birlikte iki aşırı senaryoyu test ettiler. İlk senaryo, 2018’den bu yana yeni kullanıcıların Facebook’a katılmadığını gösteriyor. Diğeri, Facebook’un yıllık olarak küresel olarak yüzde 13’lük büyüme hızında devam edeceğini varsaydı. Mart 2019’da Facebook’un günde 1,56 milyar aktif kullanıcısı vardı. Şimdi, sosyal ağın büyümesi aynı oranda devam ederse, 2100 yılına kadar 4,9 milyar kullanıcı ölecekti.

Facebook Yaklaşımı

Bu ayın başlarında, sosyal ağ devi anıt hizmetlerinde değişiklik olduğunu duyurdu. Şimdi, tüm ölü arkadaşlarınız için ayrı bir sekme olan yeni bir “övgü bölümü” var. Nisan ayında şirket, eski kişiler özelliği için daha fazla kontrol yayınladı. Ölüm durumunda, dijitalinizi verdiğiniz kişi hesabınızı devralır. Bu, dijital kalıntılarınızın bir arkadaşınıza veya sevdiğiniz bir kişiye kalması gerektiği anlamına gelir. Anma ya da anma kararı vermek o kişiye bağlıdır. silin.

Facebook Mezarlığı Üzerine Şikayet

Facebook COO Sheryl Sandberg bir şirket blog yazısında bu yeni özellikler ve haraç bölümü hakkında şunları yazdı: “30 milyondan fazla insan, hikayeler göndermek, kilometre taşlarını anmak ve vefat edenleri hatırlamak için her ay anılmış profilleri görüyor.” 

Oxford Internet Enstitüsü’nden doktora adayı baş yazar Carl Öhman, dijital kalıntıları “küresel dijital mirasımızın bir parçası” olarak nitelendiriyor. Bir basın açıklamasında şunları söyledi: “Bu istatistikler, tüm bu verilere hakkı olan, ölenlerin ailelerinin ve arkadaşlarının çıkarları ve gelecekteki tarihçiler tarafından kullanımı konusunda nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda yeni ve zor sorulara yol açıyor. geçmişi anlamak için. ”

Haraç Bölümü Hakkında

Anıt hesaplarını görüntüleme izleyicileri yüksek olmasına rağmen, Facebook hala kullanıcı tabanının ölüm oranını nasıl hesaplayacağını çözmeye çalışıyor. Facebook COO Sheryl Sandberg, bir Kablolu görüşmeci, birbirlerinin mirası olan iki kişi aynı anda ölürse ne olacağını sorduğu zaman hazırlıksız yakalandı. “Aman Tanrım, bu çok ilginç ve merak ediyorum bir saniye daha olmalı;” onun cevabı mıydı.

Dijital Ölüm

Size yakın birini kaybetmek büyük bir şok olarak ortaya çıkabilir. Ne siz ne de ölenler böyle bir keder dönemine hazırlık yapmadınız. Fiziksel dünyada diğer kalıntılarla ilgilenilirken, birisinin toplanmasını bekleyen dijital kalıntılar vardır. Yardım edemezsiniz ama ölmenin ve sosyal hesaplarınızı gözetimsiz bırakmanın nasıl bir şey olacağını merak edemezsiniz. Sorun şu ki, hesabınız iki nedenden dolayı hala etkin olacaktır. Hiç kimse hesabınıza erişecek kimlik bilgilerine sahip değil. Diğer bir neden, sosyal ağ web sitelerinin henüz ölümle ilgili örneklere yönelik bir plan hazırlamamış olmasıdır. Daha sonra keşfettiğiniz bir kullanıcıyla iletişim kurmak gibi utanç verici durumlarla sonuçlanmak yerine dijital ölüme hazırlanabilirsiniz. İster inanın ister inanmayın, insanlar dijital kimliklerini silebilir, silebilir veya anımsatabilir. Bununla birlikte, bu ancak ölümden önce planladıklarında mümkündür.

Beğen ya da sevme, artık fiziksel dünyanın bir parçası olmasanız bile, dijital hesaplarınız geride kalıyor. Bazı durumlarda, bu hesapların devre dışı bırakılması için ailenizin desteğe başvurması gerekebilir. Önceden yaparak bundan kaçınabileceğinizi bilmelisiniz. Bununla birlikte, hesaplarınız üzerinde gerçekte sahip olduğunuz kontrol miktarına bağlıdır. Ayrıca, bu prosedür evrensel değildir. Her platformun, kullanıcının ölümüyle başa çıkmak için kendi ayarlarını kullandığını unutmayın. Bazen içeriğinizin sahibi bile olmayabilirsiniz. Hesaba kaydolurken hizmet şartlarını kabul etmiş olursunuz. Bu karmaşık bir anlaşma ve çoğumuz dikkatle okumadan kabul etmeyi seçiyoruz.

Facebook 50 Yılda Dijital Mezarlık Olacak – Sonuç

Kişi onu nasıl hazırlar dijital ölüm? Dijital kalıntılar ne olacak? Hala beklemek ve sosyal ağ devinin ölen üyeleriyle nasıl başa çıktığını görmek zorundayız. Arşivcilerin, tarihçilerin ve teknoloji etiği uzmanlarının yeni kurulan yaklaşımıyla kullanıcıların kolektif dijital tarihini kar amacı gütmeyen bir şirketten nasıl kurtarmak istediklerine şahit olmak ilginç olacaktır. Bu, internetteki dijital mirasları nasıl değerlendirdiğimiz hakkında bir fikir verebilir. Bahsedilenlerin hepsi Facebook’un 50 yıl içinde var olacağı varsayımına dayanmaktadır. Olsun ya da etmesin, her iki şekilde de dijital bir gömme zemine mahkumdur.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map