Uyarı: Golduck Zararlı Yazılımına Bağlı Apple Store Uygulamaları

Aralık 2017’de, mobil tehdit koruma şirketi Appthority, Golduck kötü amaçlı yazılımına sahip birkaç Android oyun uygulaması buldu. O zamanlar haberler korkunçtu. Uygulamalar yüksek puan aldı ve milyonlarca kullanıcısı vardı. Şimdi, kötü amaçlı yazılımın Apple Store’a da gittiği anlaşılıyor.


Uyarı: Golduck Zararlı Yazılımına Bağlı Apple Store Uygulamaları

Uyarı: Golduck Zararlı Yazılımına Bağlı Apple Store Uygulamaları

İPhone’larda Golduck Kötü Amaçlı Yazılım? Tüm Hikaye

Mobil güvenlik şirketi Wandera son zamanlarda Apple’ın mağazasında Golduck sunucusuna bağlanan bir dizi klasik oyun uygulaması buldu.

Daha yakından baktıklarında, uygulamaların sunucuya aşağıdaki bilgileri gönderdiğini buldular:

 • Kullanıcının kullandığı uygulama.
 • Kullanıcının yüklediği uygulamanın hangi sürümü.
 • Bir kullanıcının cihaz türü.
 • Cihazın IP adresi.
 • Telefonda gösterilen reklam sayısı.
 • Konum ayrıntıları (bazı durumlarda).

Şimdilik, tüm Golduck sunucusu reklamları bu uygulamalara yerleştirerek yapıyor. Ancak, güvenlik araştırmacıları bunun sadece başlangıç ​​olabileceğinden endişe ediyor.

Kötü amaçlı yazılım yalnızca Android kullanıcılarını etkilediğinde, Appthority bunun hakkında söylemek zorundaydı:

“Golduck kötü amaçlı yazılımları, özellikle de cihazların köklü olması ve reklam yazılımıyla ilgili diğer saldırıların tamamlanması, cihazın güvenliğinin aşılmasına neden olabilir.”

Enfekte Uygulamalar – Bir Liste

Wandera’nın Golduck kötü amaçlı yazılımını içerdiği bazı uygulamaların listesi:

 • Komando Metal: Klasik Kontra
 • Süper Pentron Macerası: Süper Sert
 • Klasik Tank vs Süper Bomber
 • Maritron’un Süper Macerası
 • Roy Macera Troll Oyunu
 • Tuzak Zindanları: Süper Macera
 • Sıçrama Klasik Efsane
 • Blok Oyunu
 • Klasik Bombacı: Süper Efsane
 • Beyni Açık; Çöp Adam Fiziği
 • Bombacı Oyunu: Klasik Bomberman
 • Klasik Tuğla – Retro Blok
 • Dağcı Tuğlası
 • Tavuk Vur Galaxy İstilacılar

Kötü Amaçlı Yazılımlardan Nasıl Korunulur?

Burada söyleyeceğim ilk şey şudur: İhtiyacınız yoksa bir uygulama indirmeyin.

Güveni unut.

İsteği Unut.

ONA İHTİYACI OLMAK.

Bir uygulamanın cihazınıza kötü amaçlı yazılım yükleyip yüklemediğini öğrenmek genellikle çok zordur. Çoğu kişi çok geç olana kadar telefonlarının güvenliğini ihlal ettiklerinin farkında değildir. Bu sorun hakkında endişelenmek yerine, izlediğiniz oyunu indirmiyorsunuz? Kesinlikle ihtiyacınız olan uygulamalara sadık kalmaya çalışın. Bu sefer siz çocuklar, daha fazlası değil.

Bu kısmı ele aldıktan sonra, cihazınızı kötü amaçlı yazılımlardan korumanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

Kendinize Uygun Kötü Amaçlı Yazılım Önleme Yazılımı Alın

Tüm kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımları eşit değildir, bu hepimizin aynı fikirde olabileceğini düşünüyorum. Ücretsiz bir kötü amaçlı yazılımdan koruma aracını deneyen ve bir dizi kötü amaçlı yazılımla ilgili sorunla sonuçlanan birisinin hikayelerini duyduk. Ancak bu, bu adımı tamamen kaldırabileceğiniz anlamına gelmez.

Hangi kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımının güvenilir ve güvenilir olduğunu bilmeniz gerekir

VE

Bunun için ödeme yapmaya başlamanız gerekir. Bunun kimsenin okumak istediği bir şey olmadığını biliyorum, ama gerçek şu ki, anti-malware genellikle bir abonelikle geliyor. Araştırmanızı yapın ve hangi yazılımın sizin için en uygun olduğunu bulun, ancak savunma yazılımını gözden kaçırmanın belaya yol açacağı bir noktadayız.

Bir Anti-Virüs ekleyin

Mümkün olduğunca korunduğunuzdan emin olmak için kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımınızı virüsten koruma yazılımı ile birleştirin.

Temel olarak, Virüsler kötü amaçlı yazılım türleridir. Ancak, virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı aynı değildir.

Bir antivirüs programı, iPhone’unuzu klasik virüs formlarından korumak için mükemmeldir: truva atları, solucanlar, tuş kaydediciler…

Kötü amaçlı yazılımdan koruma programı, daha gelişmiş ve karmaşık kötü amaçlı yazılım biçimlerini ele alır. Bazı programlar proaktif olarak bile çalışır, kötü amaçlı yazılımları verilerinizle gerçekten herhangi bir şey yapmadan önce durdurur.

Öyleyse neden her iki programa da ihtiyacınız var? Çünkü büyük olasılıkla her iki tür tehditle de (klasik ve modern) uğraşmanız gerekecek. Başka bir deyişle, bu ikisi birbirini tamamlayıcı niteliktedir ve mümkün olan en kısa sürede birleştirilmelidir.

VPN kullanın

Sanal Özel Ağ Kısacası, VPN, kötü amaçlı yazılımların cihazınız üzerindeki etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bir şeydir.

Açıklamama izin ver

Bir VPN, verilerinizi şifreler ve trafiğinizi tüneller (tümünü yeniden yönlendirir) kendi güvenli sunucusu üzerinden. Başka bir deyişle, internet bağlantınızı sıkıştırır ve kimsenin ona erişememesini veya bağlantıdan veri çalmamasını sağlar.

VPN’iniz çalışıyorsa ve kötü amaçlı yazılımınız varsa, VPN, C ile temas etmesini durduracaktır.&C sunucunuz, böylece cihazınızı temizlemek için virüsten koruma veya kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı kullanana kadar kötü amaçlı yazılımlarına tutun.

Kişisel olarak, bağlantınızı korumak istiyorsanız ExpressVPN’i denemenizi öneririm. Bir VPN’den istediğiniz tüm özellikleri ve ardından bazılarını sunar ve piyasadaki mutlak en iyi hizmetlerden birine sahiptir. 30 günlük para iade garantisinden yararlanarak 30 gün boyunca deneyin ve kendiniz görün!

Apple Store’daki Golduck Zararlı Yazılımları – Son Düşünceler

Çocuklar, yukarıda bahsettiğim oyunlardan herhangi birini kullanırsanız, derhal kaldırın. App store’daki oyunların cazibesini biliyorum, anlıyorum… eğlencelidir ve bir trene biniyorsanız ya da sadece etrafta oturup hiçbir şey yapmıyorsanız zaman kaybetmenin iyi bir yoludur. Mesele şu ki, tüm kişisel verilerinizi riske atacak kadar önemli değil. Bir uygulamaya ihtiyacınız yoksa, edinmeyin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map