WhatsApp vs Telegram – iOS ve Android için En İyi Mesajlaşma Uygulaması?

WhatsApp vs Telegram: En iyi mesajlaşma uygulaması? Whatsapp, bir milyarın üzerinde kullanıcı tabanıyla dünyanın en büyük manifatura servislerinden biridir! Ancak, Telegram hızla pazara giriyor. 2016’da Telegram, her gün 350.000 yeni kullanıcı aldığını bildirdi. Bu, 100 milyondan fazla aktif kullanıcısına bir ektir. Ancak Telegram, otomatik şifreleme sağlamadığı için ateş altında. Bununla birlikte, sadece kısmi bile olsa şifreleme sunan ilk kişiler onlardı. Ergo’ya medya tarafından takma ad “şifreli sohbet uygulaması” verildi. WhatsApp, Eylül 2014’te uçtan uca şifreleme uygulama kararını açıklasa da, özellik yalnızca Nisan 2016’ya kadar uygulandı. O zamandan beri, Whatsapp’ın PR temsilcileri, tek tam şifreleme olduğunu iddia etmek için çok çaba harcadı. sohbet uygulaması.


WhatsApp vs Telegram - iOS ve Android için En İyi Mesajlaşma Uygulaması?

WhatsApp vs Telegram – iOS için En İyi Mesajlaşma Uygulaması & Android?

WhatsApp ve Telegram: Karşılaştırmalı Bir Analiz

İkisinden hangisi daha iyi mesaj şifrelemesi sunuyor?

MProto, Telegram tarafından şifreleme için kullanılan standarttır. AES ve RSA standartlarının yanı sıra Open Whisper Systems’dan ödünç almasına rağmen kendileri geliştirdiler. İkincisi Whatsapp tarafından kullanılıyor ve Telegram kendi şifreleme sistemini geliştirmek için eleştiriyle karşı karşıya.

Görünüşe göre, MProto protokolü henüz ihlal edilmedi. Açık kaynaklı olduğundan, herkes onu deneyebilir ve kırabilir. Nitekim Telegram, güvenliği ihlal edebilen herkese büyük miktarda para (Bitcoin’de 200.000 dolar kadar) sunmak için haberler yaptı.

Nesnel olarak, Telegram’ın şifrelemesi iyi hız ve verimlilik sunar. Bu, şifreli mesajların diğer uygulamalar düşse bile iletileceği anlamına gelir. Uygulama tuşları düzenli aralıklarla otomatik olarak değiştirir. Bu, neredeyse mükemmel bir ileri gizlilik sağlar ve bir şifreleme anahtarının çalınması ve çalınması durumunda iletilerin hala güvenli kalmasını sağlar.

En büyük ayrım şifreleme protokollerinin uygulanmasında yatmaktadır. WhatsApp, tüm sohbetlerde otomatik ve zorunlu şifreleme sunar. Telegram’ın şifrelemesi, şifreleme olanaklarından yararlanmak için “Gizli Sohbet” i seçmenizi gerektirir. Birçok insan bu fazladan adımı atmıyor ve güvenli değil.

Şifreleme etkin değilse, herkes konuşmaları gözetleyebilir. Bu, Telegram’da özellikle tehlikelidir, çünkü mesajlar üzerinde manuel olarak silinmelidir. Buna karşılık, WhatsApp mesajları depolamaz, yalnızca tek tek cihazlara iletir.

Kayıt İşlemi Daha İyi Olanlar?

WhatsApp, Telegram gibi birçok platformda çalışır. Ve her ikisinde de kimlik doğrulaması mobil numaralarla yapılır. Bu uygun görünse de, bazı ciddi güvenlik hususları ortaya çıkarır.

Birisi mobil servis sağlayıcınızı arayarak mesajlarınızı özel bir numaraya yönlendirirse, hesabınızı kolayca geçebilir. Whatsapp durumunda, bilgisayar korsanları sadece sizmişsiniz gibi davranabilir, ancak Telegram için tüm şifrelenmemiş mesajlara erişebilirler.

Mobil tabanlı kayıtlardan başka bir seçenek sunmamak neredeyse hiç ideal değildir, çünkü herkes bir kullanıcıyı tanımlamak ve bulmak için telefon numaralarını kullanabilir. Ayrıca, birkaç ülke SIM satın alırken kimliğinizi doğrulamanızı gerektirir.

Süreç Nasıl Geliştirilebilir?

Her iki mesajlaşma hizmeti de e-posta kimliklerinden ve hatta kullanıcı adlarından kaydolma özellikleri sunmalıdır. Ayrıca, her iki uygulama da gelişmiş güvenlik için ikincil bir şifre özelliği içermelidir.

Hangi Mesajlaşma Uygulaması En Az Giriyor?

Whatsapp, tüm adres defterinizi ortaya çıkarmanızı gerekli kılar. Whatsapp’ı başka türlü kullanamazsınız. Bu boyutta, Telegram daha iyidir, çünkü telefon numarası tabanlı bir sohbet gerektirmez. Biriyle bağlantı kurmak için bir kullanıcı adı kullanabilirsiniz, böylece anonim kalmanız daha kolaydır.

Hangi Kullanıcılara Daha İyi Grup Sohbeti Özellikleri Sunar?

Whatsapp daha iyi bir grup sohbet özelliğine sahiptir, çünkü şifrelemenin tadını çıkarırken 256 kişi ekleyebilirsiniz. Ancak, Telegram’ın grup sohbeti şifrelenmemiş.

Diğer Gizlilik ve Güvenlik Sorunları Alakalı?

Her iki uygulamanın da değiştirilebilir bir “son görülme” damgası vardır. İkisi de kullanıcıları engellemeye ve listeleri derlemeye olanak tanır.

Birden fazla platform üzerinden Telegram’da oturum açabilmenin kolaylığı da bir sorundur. Ancak, aktif oturumlar özelliği kullanıcılara büyük ölçüde kontrol ve güvenlik sağlar.

Telegram varsayılan olarak 6 aydan fazla kullanılmayan tüm hesapları sildi. Bu özellik bir ay veya yıla da değiştirilebilir. Bu nedenle, kullanmayı bıraktıktan sonra başka bir kişi telefon numaranızı alsa bile hesabınıza ulaşmayacaktır. Ayrıca, kullanıcıların gruplara eklemelerine izin verme seçeneğini kullanmak spam gönderimi zorlaştırıyor.

Telegram’ın Gizli Sohbet özelliği çeşitli özelliklere sahiptir. Birisi ekran görüntüsü aldığında bir bildirim alırsınız. Ayrıca, bir saniyeden bir haftaya kadar kendi kendini imha eden bir zaman oluşturabilirsiniz. Bu gerçekleştiğinde, her iki cihazdaki tüm mesajlar silinir. Bu, telefon hırsızlığı veya korsanlığı durumunda risk altında olan veri depolama ve çevrimiçi bilgiler üzerinde doğal olarak daha fazla kontrol sağlar.

Ancak, Gizli sohbet yedek değildir. Ancak Whatsapp yedeklenebilir. İOS sürümü iCloud tabanlı yedekleme sunar. Benzer şekilde Android, Google Drive tabanlı yedekleme sunar. Diğer platformlar için sunulan seçenek dosya formatı indirmeleridir. Bu, kişileriniz bu özelliği etkinleştirirse, sohbetleriniz cihazlarındaki dosyaların güvenliğine tabidir.

WhatsApp vs Telegram Kararı: Bir Kravat!

Telegram daha yüksek puan alıyor! Telegram açık kaynaklı olduğu için, tasarımcıları, geliştiricileri ve daha iyi hale getirmek isteyen diğer insanları bir araya getirmek için kullanılabilir. Ancak, Telegram’da toplam şifreleme olmaması sorunu ortaya çıkar. Bu özellik daha sonra eklenirse, Telegram’ı biraz geliştirir.

Whatsapp, kredisine, genel şifrelemeyi toplam halka getirdi. Temel olarak, işi doğru yapan bir hizmettir. Ancak, Whatsapp diğer platformlar kadar etkileşimli değildir. Bu nedenle, çok yönlülük üzerindeki güvenliği veya tam tersini tercih ederseniz, bu sizin seçiminizdir. Her iki uygulamanın da harika bir şey sunduğuna şüphe yok. Sadece özelliklerinin ne olduğunu ve bunları yararınıza nasıl kullanabileceğinizi bilmeniz gerekir. Veya her ikisini de dünyanın en iyilerine erişmek için kullanabilirsiniz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map