VPN’lerin Günlük Olmayan Politikaların Test Edildiği 6 Örnek

VPN kullanmanın tüm amacı, elde ettiğiniz gizliliktir. İster video akışı yapmak, ister torrent sitelerine erişmek veya internete bağlıyken güvenli bir bağlantı kurmak olsun, insanlar gizliliklerine değer verdikleri için VPN alırlar.


VPN'lerin Günlük Olmayan Politikaların Test Edildiği 5 Örnek

VPN’lerin Günlük Olmayan Politikaların Test Edildiği 5 Durum

Tüm VPN sağlayıcıları, ihtiyaçlarınız için mükemmel bir çözüm olduğunu ilan ederler. Tüm VPN’lerin ideal olarak izlemesi gereken genel bir kural, bağlantı günlüklerini ve trafik ayrıntılarını saklamaktır. Bir VPN’in gizlilik politikası çok önemlidir.

Ancak hangi VPN sağlayıcılarının pazarlığın sona erdiğini asla bilemezsiniz. Gizlilik politikalarının gerçekten söyledikleri kadar katı olup olmadığından emin olamazsınız. Sağlayıcıların sıfır günlük kaydı politikası vaat ettikleri ancak kullanıcı verilerinin yine de bir şekilde hükümetle sonuçlandığı durumlar.

VPN günlükleri neden önemlidir??

Kullandığınız herhangi bir uygulama, sizinle ilgili önemli verileri mümkün olan her şekilde toplar. VPN’ler de aynı şeyi yapar. Toplanması zorunlu bazı hata günlükleri olsa da, bazı VPN’ler de eriştiğiniz web sitelerinin ayrıntılarıyla birlikte kullanım günlüklerini de toplar. Bu, ilk etapta VPN kullanımının profesyonellerini geçersiz kılar.

İnsanlar gizliliklerinin korunacağını düşünerek VPN hizmetlerini kullanırlar. Bir VPN kullandığınızda, sağlayıcıya, ISS’nin yaptığı gibi etkinliklerinizi kaydetmeyeceklerine güvenirsiniz.

Ancak, sizinle ilgili bilgi tutmama politikasına uymadıklarında, verileriniz sömürüye açıktır. İlk olarak, uygulamaların bilgilerinizi kaydetme yollarını bilmeniz gerekir. En yaygın olanları bağlantı günlükleri ve kullanım günlükleridir.

Bağlantı günlükleri: Adından da anlaşılacağı gibi bağlantı günlükleri, VPN bağlantısı sırasındaki girişlerdir. Gerçek IP adresinizi ve sanal veya sahte IP adresini kaydedebilirler. Girişinizin zaman damgası, yani ağda oturum açtığınız zaman ve çıkış zamanınız izlenir.

Kullanım günlükleri: Bu günlükler, kullandığınız uygulamalar ve göz attığınız web siteleri hakkında bilgiler içerir. Çevrimiçi olduğunuzda yaptığınız her şeyi kaydederler. Verileriniz yalnızca gerçek IP adresinize bağlı olmadığı sürece güvenlidir. VPN sağlayıcısı bu tür verileri tutarsa, bu veri güvenliğiniz için çok tehlikeli olabilir. Yalnızca kayıt tutmama politikası sunan bir VPN seçin.

Günlüksiz VPN nedir?

İnsanlar VPN’leri çeşitli amaçlarla kullanırlar; ISS’lerin faaliyetlerini takip etmelerini engellemek, çevrimiçi anonim olmak, coğrafi kısıtlamaları atlamak ve çok daha fazlası. Nedeni ne olursa olsun, her kullanıcı kimliğinin gizlenmesini ister. Temel olarak VPN sağlayıcınızın tam bir anonimlikte gezinmenize izin vermesini beklersiniz.

Çoğu VPN sağlayıcısı, kişisel verilerinizi toplamadıklarından emin olmanızı sağlar. Bu, oturumunuz sona erer bitmez tüm veri günlüklerinin (varsa) silineceğini otomatik olarak ima eder. Ancak iddialarından emin olmak için adımlar atmalısınız çünkü aksi halde sunucularına kaydedilen verileriniz hükümete veya diğer yetkililere ifşa edilebileceği anlamına gelecektir. Bilgisayar korsanları tarafından bile kullanılabilir. Bu, günlük olmayan VPN’lerin resme girdiği yerdir.

VPN’ler Son Zamanlarda Test Edildi

ExpressVPN

Son zamanlarda, ExpressVPN, yüksek profilli bir suikastın ayrıntılarını örtme girişimindeki rolü ile ilgili bir kamu meselesinden geçmek zorunda kaldı. VPN servisinin ve kiralanan sunucularının saldırganlar tarafından Rus diplomat Andrey Karlov’un suikast ayrıntılarını örtmek için kullanıldığı ortaya çıktı..

2016 yılında Andrey Karlov, suikast gerçekleştiğinde Türkiye’deki Rusya Büyükelçisi olarak çalışıyordu. 19 Aralık’ta diplomat Mevlüt Mert Altıntaş’ın suikaste kurduğu Ankara’da bir sanat galerisine hitap ediyordu.

Altıntaş’ın bilinmeyen suç ortağının ExpressVPN’i, onu suçlayabilecek kanıtları silmek için sosyal medyadaki hesaplarına giriş yapmak için kullandığı yönünde güçlü iddialar vardı. Bu süreçte ExpressVPN’in itibarı çamurdan sürüklendi.

Bu suç ortağının ExpressVPN’in Türkiye’de kiraladığı VPN sunucularını kullandığı söyleniyor. ExpressVPN kendisini uluslararası arenada hiç önemsiz olmayan bir siyasi çalkantı ortasında buldu..

ExpressVPN tarafından Ocak 2017’de Türk makamlarına yayınlanan bir açıklamaya göre, servis sağlayıcısının VPN’lerinin kullanıldığını bildiği anlaşılıyor. Ancak, VPN kullanıcılarının günlük ayrıntılarını ve kişisel bilgilerini saklamadıklarını bir kez ve açıkça belirtmişlerdi. Bu nedenle, söz konusu olay sırasında suç ortağının kendisi veya sosyal medya hesaplarına erişen başka bir kullanıcı olduğu tam olarak bilinemedi..

Sonrasında: Bu mezar bölümün hiç şüphesiz ExpressVPN’i düşmüş bırakmıştı, ancak daha büyük vahiy, ExpressVPN’in her zaman söz verdiği gibi kullanım günlüklerini depolamaması.

PIA VPN

Bir diğer örnek ise Özel İnternet Erişimi (PIA) adı verilen bir VPN sağlayıcısıdır. Aynı zamanda FBI tarafından da destek verildi. Birçok hizmete benzer günlük olmayan bir politika ile PIA, kullanıcılarının gizliliğine değer verdiğini kanıtlamıştı. FBI, kullanıcılarının çevrimiçi etkinliklerine ve kimliklerine bağlanabilecek hiçbir veri alamadı.

Testi Geçmeyen VPN’ler

Her VPN sağlayıcısı kurallara bağlı olduklarını kanıtlayamaz. Yakalanan bazı suçlu partiler var:

 • PureVPN: PureVPN bir kez ABD’nin bir siber avcı yakalanmasıyla kolluk kuvvetlerine yardımcı olduğuna dair bir spekülasyon var.
 • HideMyAss ve LulzSec grubu: 2011 yılında HideMyAss, web sitesi hackleme grubu olan LulzSec’in kimliğini açıkladı..
 • EarthVPN: Hollanda polisi 2014 yılında bir aldatmaca bomba tehdidi çağrısı ile bağlantılı olarak bir EarthVPN sunucusu ele geçirdi.
 • IPVanish: IPVanish, 2016 yılında bir ceza davasını araştıran ABD yetkililerine kullanıcı günlükleri sağladı. IPVanish o zamandan beri sahipliğini değiştirdi ve artık sıkı bir kayıt tutmama politikası izlediğinde ısrar ediyor.

Paketleme

Gizlilik gecikme iddiaları doğru olsa bile, inceleme altındaki VPN sağlayıcılarının çoğu kullanıcı tabanlarına zarar verme potansiyeli olduğu için bunu kabul etmeyecektir. Sonuç olarak, ExpressVPN, aşırı koşulların merkezinde bile olsa gizlilik testlerinde her zamankinden daha güçlü çıktı. Kanlı ve ciddi derecede bulanık uluslararası olay dışında, ExpressVPN ve PIA gibi hizmet sağlayıcılar, gizlilik korumasını yasal amaçlarla tercih ederse kullanıcıların tercihi olacak.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map