VPN’ler Gerçekten İzlenemez ve Anonim mi?

VPN gerçekten anonim ve izlenebilir değil mi?? VPN’lerin veya Sanal Özel Ağların çevrimiçi gizliliği sağlamak için hayati araçlar olduğunu söylemeye gerek yok. Ancak, bu eviniz veya resmi ağınız için geçerli olsa da, halka açık bir Wi-Fi kullanmak VPN korumasını saran neredeyse güvenli değildir.


VPN'ler Gerçekten İzlenemez mi?

VPN’ler Gerçekten İzlenemez mi??

Herkese Açık Wi-Fi Riskleri

Genel WiFi üzerinden PayPal, banka hesapları ve hatta kişisel e-postaları açarken bazı büyük riskler vardır. Bunu bir VPN aracılığıyla yaptığınızda, kimse hangi web sitelerine eriştiğinizi bilmez. Bu, kişisel ve gizli nitelikteki diğer çevrimiçi etkinlikleri gizlemek için gerekli hale gelir ve hem veri şifreleme hem de güvenli işlem, gizlilik ve güvenliği sağlayan simbiyotik bir ilişkiye sahiptir..

VPN’ler İzlenebilir

Ancak gerçek şu ki, tüm VPN’ler düşündüğünüz kadar güvenli değil. Bir dizi güvenlik düdüğünü ve çanı gösterse de, aslında bilmiyorlar. Tam anonimlik kavramı bir efsane olur. Dahası, anonimliğinizin güvence altına alındığı güveniyle yıllık bir ücret ödeyebilseniz bile, aslında değil. VPN sağlayıcınızın lo Günlük yok ’iddiasının ne kadar güvenli olduğuna dair bir güvence yok.

Dikkat çeken ikinci nokta, anonimlik ve mahremiyetin aynı şey olmadığıdır. Bazı VPN’ler gizliliğinizi artırmak için araçlar kullanır. Bu tür araçlar gizli verilerinize erişebilse de, kimliğiniz için kullanılan tüm verileri kesinlikle silmezler. Bu aynı zamanda şifrelenmiş mesajlarla VPN-Tor kombinasyonları için de geçerlidir, bu da yine tam bir anonimlik garanti etmez. Bunun nedeni, söz konusu tüm araçların belirli bir hükümete “İlgilenilen Kişi” statüsü almanız durumunda sizi takip etmek için alt yüklenebilir olmasıdır..

Bir de dezavantajları olan Skype var. Donanımınız şifrelenir ve toplu gözetimin ötesine geçebilirsiniz. Bununla birlikte, hala hedefli veya spesifik gözetim için açıksınız. Bu, BAE gibi bazı ülkelerin Skype aracılığıyla sesli ve görüntülü aramaları kilitlemesini engellemedi.

Ücretsiz VPN’ler daha da kötüdür. Bazı durumlarda, bu ücretsiz VPN hizmetleri kullanıcılarının bant genişliğini satar. Diğer durumlarda, bazı VPN’ler kullanıcılarının özel verilerini üçüncü taraf reklamverenlere bile satmıştır.

VPN Anonimlik ve “Kayıt Yok” Efsanesi

VPN’ler her zaman hiçbir aktivitenizi kaydetmeme sözü verir. Bu büyük bir satış noktası ama ne yazık ki bir efsane. Günlükler tutulmazsa, hiçbir VPN sağlayıcı kötüye kullanımı önleyemez, DNS isteklerine bakamaz veya bağlantı sorunlarını gideremez. Dahası, sayısız vesileyle, VPN’ler gerçekten de çeşitli kolluk kuvvetlerine veri aktardılar, günlükler tutulur, ne olursa olsun.

Gizlilik Politikası

Günlük bilgileri genellikle bir VPN’nin Gizlilik İlkesi sayfasında bulunur. Gerçek şu ki, pazarlama ile ilgili bilgiler VPN’nin minutiae’ları ile tam bir tezat oluşturuyor. Kullanıcı adınız, IP adresiniz, bağlantı ve bağlantı kesme süreleriniz, işletim sisteminiz kayıt sistemi tarafından kayıt altına alınır.

Kiralanan Bulut Sunucuları ile Günlüğe Kaydetme Gerekli

Kendi sunucularını kullanan veya yalnızca bulut sunucularına dayanan VPN’leriniz var. VPN servis sağlayıcılarının çoğunluğu üçüncü taraf sunucuları tercih ettiğinden, günlük sistemleri olmadan çalışması neredeyse imkansız hale gelir. VPN’ler kendileri günlük oluşturmayabilirken, işe alınan sunucuları barındırma sağlayıcıları aracılığıyla yapar.

Çevrimiçi hareketlerinizi izlemekle gerçekten ilgilenen herkesin bunu çerezler gibi araçlarla yapabileceği kanıtlanmıştır ve IP adresiniz her zaman onu arayan herkes için bir hediyedir. Bazı durumlarda, IP adresiniz tarayıcı türü ve hangi İSS kullandığınız da dahil enlem ve boylam konumunuzu gösterebilir.

Bu nedenle, çevrimiçi olarak anonim kalması için IP adresinizi bir VPN aracılığıyla gizlemek iyidir. İkincisi, verilerinizi korumak için şifrelemeden de yararlanan gizli bir tünel görevi görür. Çevrimiçi hareketleriniz tamamen izlenebilir hale gelebilir ve sizi çevrimiçi etkin bir şekilde anonim hale getirebilir. Şimdi ortaya çıkan soru bu anonimlik güvenli midir? Cevap yine HAYIR.

VPN’ler Gerçekten İzlenemez ve Anonim mi??

Bu iyi bir soru ve herkesin VPN hizmetlerini sorması gereken bir soru. Tek kelimeyle, bunun nedeni VPN servis sağlayıcınızın giriş yapmadan yapamaması ve kişisel verilerinizi yasaların baskısı altında teslim etmeye zorlanmasıdır. Dolayısıyla, gerçek kayıt tutmayan VPN’ler yoktur ve hatta bir yerde kişisel IP adresinizin, web trafiğinizin, indirmelerinizin veya göz atmanın bir gölgesi de vardır, bu da tam anonimliği imkansız hale getirir.

Sonuç olarak, VPN servis sağlayıcılarının böylesine gösterişli olduğu tüm pazarlama hileleri tarafından kabul edilmez. İnce baskıyı inceleyin, sıkı düşünün ve son VPN seçim prosedürünü arayın. Aksi takdirde sonuçlar ciddi olabilir. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map