VPN ile Sosyal Medya Hesaplarını Koruma

Bilgisayar korsanları sosyal medyayı sever ve bunun için onları suçlayamazsınız. Sosyal medya her türlü kişisel bilginin altın madeni. Kuruluşundan bu yana, sosyal medya platformları her zaman bir hacker’ın keyfi olmuştur. Aslında, bilgilerinizi almak için bilgisayar korsanları bile olmalarına gerek yok – hepsi açıkta. Biraz takip etmek her şeyi açığa çıkarabilir.


Sosyal medyanın ilk günlerinde bu büyük bir sorun değildi çünkü pek çok kişi bunları kullanmıyordu. Ama şimdi neredeyse herkesin birden fazla sosyal ağda hesapları var ve bilgisayar korsanları Facebook, Twitter, Instagram ve diğer sosyal ağ platformlarının potansiyelini kullanmak için istekli.

VPN ile Sosyal Medya Hesaplarını Koruma

VPN ile Sosyal Medya Hesaplarını Koruma

Mevcut Sorunlar

Phoenix Üniversitesi tarafından yapılan 2016 araştırması, ABD’li yetişkinlerin% 84’ünün en az bir sosyal medya platformunda aktif olduğunu gösterdi. Ve sosyal medyanın popülaritesi yıllar içinde arttıkça, siber suçluların sayısı da sosyal kullanıcıları avlıyor.

Aynı araştırmaya göre, ‘sosyal açıdan aktif’ ABD’li yetişkinlerin yaklaşık üçte ikisi sosyal profillerinin saldırıya uğradığını söyledi. Neredeyse% 86’sı, bilgisayar korsanlarının bunlara erişme korkusu nedeniyle sosyal medyada çok fazla kişisel bilgi yayınlamadıklarını söyledi..

Çoğu kişi sosyal medyayı aileniz ve arkadaşlarınızla iletişimde kalmak, fotoğraf paylaşmak ve önem verdikleri nedenleri desteklemek için kullanır. Verilerinin dışarıdakiler için ne kadar değerli olduğunu tam olarak anlamıyorlar. Gizlenecek hiçbir şeyiniz olmadığını düşünebilir ve korsanların profilinizde sürünmesinden endişe etmeyin. Ama gerçek şu ki, verilerinizin her bir kısmı değerli.

Çoğu kullanıcı, teknolojinin gizliliklerine verebileceği zarar miktarının da farkında değildir. Örneğin, ücretsiz bir oyun veya yazılım uygulaması indirdiğinizde, oyun veya yazılım muhtemelen arkadaşlarınızla bağlantı kurma izninizi isteyecektir. Daha da basitleştirmek için, oyun size Facebook arkadaşlarınıza veya kişilerinize erişip erişemeyeceğini sorabilir. Erişime izin verirseniz, en azından bazı arkadaşlarınızın başkalarıyla paylaşabileceği yeni bir ağ oluşturdunuz. Bu basit tekniği kullanarak, bir bilgisayar korsanı kişilerinize erişebilir. Ayrıca çevrimiçi etkinliğiniz, alışveriş veya göz atma bilgileriniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirler..

Sosyal Profillerinizi Nasıl Güvende tutabilirsiniz??

Çözüm, sanal bir özel ağ kullanmaktır. Bir VPN, internete sınırsız erişim sunmaktan çok daha fazlasını yapabilir. Ayrıca çevrimiçi gizliliğinizi ve anonimliğinizi de koruyabilir.

Siber suçlular, verilerinizi çalmanın tüm olası yollarını araştırıyor. Beğenilerinizi ve tercihlerinizi keşfetmek için sadece sosyal profillerinizi ziyaret etmezler. Ayrıca kişisel yaşamınıza erişmek için sosyal medya hesaplarınızı hackliyorlar. Kimsenin sizi hackleyemeyeceği kadar sıradan olduğunuzu düşünmeyin. Biraz veriye sahip olan herkesin siber alanda bir değeri vardır. Ve herhangi bir bilgisayar korsanı, biraz bilgisayar korsanlığı bilgisi ve doğru araçlarla verilerinize erişebilir.

Facebook’un verilerinizi para kazanmak için nasıl kullandığını buradan okuyun.

Bir VPN kullandığınızda, web’e anonim olarak göz atabilirsiniz. VPN sağlayıcı gerçek IP adresinizi gizleyecek ve trafiğinizi güvenli, şifrelenmiş tünelleri üzerinden yönlendirecektir. Bu şekilde bir VPN, bilgisayar korsanlarının çevrimiçi etkinliklerinizi izlemesini veya hesaplarınıza erişmesini önler.

Sosyal medya bağımlılık yapar. İnsanlar mevcut tehlikeleri fark etmeden bir Wi-Fi bağlantısına her eriştiklerinde hesaplarına giriş yaparlar. Bir VPN kullanmak, çevrimiçi oturumlarınızın her zaman güvenli ve gizli olmasını sağlayacaktır. Popüler VPN’ler neredeyse tüm cihazlarda ve platformlarda çalışır, böylece uyumluluk sorunları hakkında endişelenmenize gerek kalmaz.

Hackerlar Tek Endişe Değil

Baskıcı bir ülkede yaşıyorsanız ve görüşlerinizi çevrimiçi yayınlamak istiyorsanız, farklı bir ada sahip bir hesap oluşturduğunuzdan ve gizli kalmak için bir VPN kullandığınızdan emin olun. Suudi gibi ülkelerin katı yasaları vardır ve görüşlerinizi çevrimiçi yayınlamaktan tutuklanabilirsiniz. Ücretsiz değil güvenilir bir VPN kullandığınızdan emin olun.

İşte internette güvenli kalmak için bazı ipuçları.

  • Harf, rakam ve özel karakter içeren güçlü şifreler kullanın
  • Üçüncü taraf uygulamalarına sosyal medya hesaplarınıza erişim vermeyin.
  • Coğrafi etiket kullanma konusunda dikkatli olun.
  • Sosyal medya hesaplarınızın gizlilik ayarlarını inceleyin.
  • Kamuya güvenliğinize zarar verebilecek çok fazla bilgi vermeyin
  • İki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanma.
  • Kimlik avı dolandırıcılığına dikkat edin.

Sosyal Medya Hesaplarını VPN ile Nasıl Güvenli Tutulur – Sonuç

Güvenli olmayan genel Wi-Fi ağlarındaki sosyal hesaplarınıza erişme alışkanlığınız varsa, özel bilgilerinizi riske atıyorsunuz demektir. Bir VPN servisi ile verilerinizi ve gizliliğinizi koruyun. Bir VPN trafiğinizi şifreler ve çevrimiçi oturumlarınızı gizli tutar. Sizi hackerlara ve size zarar verebilecek diğer yetkililere karşı koruyacaktır.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me