VPN Günlükleri Yok Politikası Nedir – Neden Önemli?

Gizlilik bilincine sahip insanlar genellikle bilgisayar korsanlarından ve ISS’lerden korunabilecek VPN’leri arar. Ancak, herhangi bir VPN kullanmak yeterli değildir. VPN şirketinin kayıt politikasını da dikkate almak önemlidir. Birkaç yıl önce, yalnızca ticari müşteriler VPN kullandı ve esas olarak verilerinin güvenliği konusunda endişeliydiler. Artık gizlilik konusunda bilinçli çok sayıda kişi de VPN kullanıyor. İlk öncelikleri anonim olarak internette sörf yapabilmektir. Piyasadaki en iyi VPN servis sağlayıcıları zaten bu kullanıcı segmentinin farkındadır ve onlara catering yapmaya başlamıştır..


VPN Günlükleri Yok Politikası Nedir - Neden Önemli?

VPN Nedir Günlük Kaydı Yok Politikası – Neden Önemli?

Müşteriler anonimliklerini koruma ihtiyacının farkında oluyorlar. Devlet veya özel gözetim ajansları tarafından izlenmek veya izlenmek istemezler. Söylemeye gerek yok, birçoğu herhangi bir günlük tutmayan bir VPN hizmeti seçmek istiyor.

VPN Günlükleri Nedir??

Günlükler, VPN şirketleri tarafından depolanan müşteri verilerinden oluşur. Müşterinin çevrimiçi etkinliğiyle ilgili bilgiler içerir. Bir VPN bağlantısı kullandığınızda, trafiğinizin tamamı güvenli sunucuları aracılığıyla yönlendirilir. Bu, VPN Şirketinizin çevrimiçi yaptığınız her şeye özel olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, güvenebileceğiniz bir VPN seçmek önemlidir.

VPN Günlük Türleri

VPN günlükleri genellikle üç geniş kategoriye ayrılır.

1. Bağlantı Günlükleri

Bağlantı günlükleri, VPN sunucusuna gelen ve giden bağlantıları gösteren basit kayıtlardır. Genellikle aşağıdakilerden oluşur:

 • IP adresiniz (gelen IP adresi olarak da bilinir) – Bu, ISS’nizin bilgisayarınıza atadığı IP adresidir.
 • Giden IP adresi – Bu, VPN şirketinin size atadığı IP adresidir.
 • Veri aktarımı – Belirli bir oturum sırasında yüklenen ve indirilen veri miktarı.
 • Zaman damgası – VPN bağlantısının başlangıç ​​ve bitiş tarihi

Bağlantı günlüklerini bir süre tutan bazı VPN sağlayıcıları vardır. Ve bu günlükleri tutmayan başka sağlayıcılar da var.

2. Müşteriler Hakkında Genel Bilgi

VPN şirketleri genellikle müşterileri hakkında bazı genel bilgileri saklar. Bu içerir:

 • Kullanıcı adınız ve şifreniz
 • E-posta adresiniz ve ödeme bilgileriniz (kredi kartı veya Paypal bilgileri)
 • Satın alma geçmişi – satın aldığınız herhangi bir hizmet veya abonelik hakkında bilgi
 • Abonelik süresi – kalan abonelik süresi
 • Tam adınız, adresiniz ve ülkeniz

3. VPN Kullanım günlükleri

Bir VPN şirketi, ISS’nizin sahip olduğu bilgilere erişebilir. Çoğu ülkede, İnternet kullanımınızı kaydetmek için İSS gereklidir. VPN sağlayıcınız da bunu yaparsa, genellikle aşağıdakilerin bir günlüğüne sahip olurlar:

 • Ziyaret ettiğiniz tüm web sitelerinin / URL’lerin listesi
 • Karma değerleriyle indirdiğiniz tüm dosyaların adı ve boyutu hakkında bilgi.
 • Kullanılan protokoller ve yazılımlar – Örneğin, Netflix, Skype, BitTorrent vb..

Bu bilgilerin yardımıyla ISS’niz veya VPN Şirketiniz sizinle ilgili birçok ayrıntı bulabilir. Örneğin, çok sayıda sağlık bilgisi web sitesini ziyaret ederseniz, bu bir sağlık sorununuz olduğuna dair bir gösterge olabilir. Ayrıca cinsel tercihleriniz veya politik ilişkileriniz hakkında bilgi alabilirler. Daha sonra bu bilgileri pazarlamacılara satabilirler. Ücretsiz bir VPN şirketi kullanıyorsanız, büyük olasılıkla özel bilgilerinizi ilgili taraflara satarak işlerini finanse ettiklerini unutmayın..

Bir VPN Hizmeti Günlükleri Ne Kadar Tutuyor?

Böylece VPN’ler müşterileri hakkındaki bazı verileri kaydeder. Ancak bu günlükleri ne kadar süreyle saklıyorlar? Bu süre, VPN’nizden alacağınız gizliliği ve anonimliği belirlemek için çok önemlidir. Genellikle bu bir VPN’den başka bir VPN’ye değişir. Bazıları hiç kayıt tutmazken, diğerleri bu verileri 24 saat, altı ay veya daha uzun süre saklayabilir.

Log Geri Dönüşümüyle Ne Anlama Geliyor??

VPN şirketleri zaman zaman kullanıcı veri günlüklerini geri dönüştürür veya temizler. Hepsini bir kerede yapmadıklarını unutmayın. Bu durumu düşünün. Bir VPN şirketi kullanıcı günlüklerini 30 gün boyunca saklar. En son 30 gün boyunca verileriniz her zaman dosyalarında olur. Bu, 30 günlük sürenin sonunda tüm verilerinizi silmeyecekleri anlamına gelir. Aksine, 31. günde, 1. güne ait verilerinizi silerler. Bu şekilde, verileriniz her zaman 30 gün boyunca olur.

Günlüğe Kaydedilmeyen VPN Seçmek Önemli mi??

İnsanlar, özellikle günlük tutmayan çok sayıda VPN sağlayıcısı olduğundan, günlüksiz VPN seçmenin önemli olup olmadığını merak ederler. Gizlilik ve güvenlik arıyorsanız, o zaman evet, sizi gözetlemeyen bir sağlayıcı seçmek son derece önemlidir.

İnternette anonim kalmak için, paylaşılan IP adreslerini kullanan ve bağlantı günlüklerini yalnızca 30 gün veya daha kısa bir süre için tutan bir VPN seçin.

Paylaşılan bir IP aynı anda birkaç kullanıcı tarafından kullanılır. Sonuç olarak, VPN tek bir kullanıcıyı tanımlayamaz. Bunu söyledikten sonra, kayıt tutmayan bir VPN kesinlikle daha fazla anonimlik ve koruma sunar.  

VPN Günlük Yok Politikası Neden Önemlidir – Son Düşünceler

Bir VPN Şirketinin günlük tutma politikası hakkında bilgi edinmek için web sitelerini ziyaret edin ve gizlilik politikalarını ve hüküm ve koşullarını okuyun. Ayrıca, başkalarının VPN hakkında ne söylediğini görmek için çevrimiçi incelemelerini kontrol edin. Örneğin, müşterilerinin ayrıntılarını federal yetkililerle paylaşan PureVPN ve Hide My Ass vakaları oldu.

Anonimliği korumak için bir VPN’in arkasına saklanmak istiyorsanız, size anonimlik sunan bir VPN aldığınızdan emin olun. En İyi Günlük Yok VPN Hizmeti sağlayıcılarımızın incelemesine göz atın.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map