Twitter Şifre Sızıntısı – Nasıl Güvende Kalınır ve Kendinizi Korur

Bir yazılım hatası Twitter’ı yakaladıktan sonra, sosyal medya devi 330+ milyon kullanıcısını şifrelerini değiştirmeleri konusunda uyardı. Twitter tarafından yapılan araştırmalar, işaretlenmemiş şifrelerin ihlali veya kötüye kullanımı konusunda destek vermediği halde, sosyal medya platformu kullanıcıların şifrelerini sadece sitenin kendisinde değil, aynı zamanda TweetDeck ve Twitterrific gibi üçüncü taraf uygulamalarının da değiştirmesini tavsiye ediyor.


Twitter Şifre Sızıntısı - Nasıl Güvende Kalınır ve Kendinizi Korur

Twitter Şifre Sızıntısı – Nasıl Güvende Kalınır ve Kendinizi Korur

Twitter, Kullanıcıların Şifresinin Açıklandığını Duyurdu

Twitter, hatanın bir karma işlem sorunları nedeniyle oluştuğunu açıkladı. Karma, parolaları rastgele karakter dizeleriyle değiştirerek maskelemeyi içerir. Ancak, sistemdeki bir hata nedeniyle, parolalar iç günlüklerde düz metin olarak saklanmıştır. Twitter, hatayı kendi başına keşfettiğini ve maskelenmemiş şifreleri kaldırdığını iddia etti. Şirket, aynı tür sorunların tekrar ortaya çıkmamasını sağlamak için çalışıyor.

Kısa bir süre önce, dahili bir günlükte parolaların maskesini kaldıran bir hata bulduk. Hatayı düzelttik ve kimse tarafından bir ihlal veya kötüye kullanım belirtisi yok. Önlem olarak, bu şifreyi kullandığınız tüm hizmetlerde şifrenizi değiştirmeyi düşünün. https://t.co/RyEDvQOTaZ

– Twitter Destek (@TwitterSupport) 3 Mayıs 2018

Twitter, kaç şifrenin ele geçirilmiş olabileceğini paylaşmadı. Önemli olan şirketin tüm kullanıcılardan şifrelerini değiştirmesini istemesi. Bu, önemli sayıda kullanıcının etkilendiğini gösteriyor.

Twitter, mobil uygulamalarına kullanıcılardan şifreleri değiştirmelerini isteyen bir uyarı ekledi:

Twitter Hesabınızı Güvende Tutun

Twitter hesabınız için bir şifre belirlediğinizde, şirkette kimsenin görememesi için bunu maskeleyen bir teknoloji kullanıyoruz. Kısa bir süre önce, dahili bir günlükte şifreleri kaldırılan bir hata tespit ettik. Hatayı düzelttik ve araştırmalarımız kimsenin ihlal veya kötüye kullanım olduğuna dair hiçbir belirti göstermiyor.

Çok dikkatli olmanız nedeniyle, bu şifreyi kullandığınız tüm hizmetlerde şifrenizi değiştirmenizi düşünmenizi istiyoruz.

Twitter CTO Parag Agrawal, duyuru yayınlandıktan sonra sızıntı için özür diledi. Twitter’ın, hesaplarının güvenliği hakkında “insanların bilinçli karar vermesine yardımcı olmak için” bu bilgileri paylaştığını açıkladı. “Yapmak zorunda olmadıklarını, ancak bunun doğru bir şey olduğuna inandıklarını” söylerken, bu birçok kaşını kaldırdı.

Bu Twitter açıklaması ironik bir şekilde Dünya Parola Günü’nde yapıldı! Daha ciddi bir notta, gerçek bir ihlal belirtisi olmasa bile, bu hata temel güvenlik hijyeni ihtiyacını güçlendirir ve bunun için iyi bir hatırlatma görevi görür.

Sonuç olarak, şifrelerinizin nasıl ayarlandığını düşünmek için birkaç dakika ayırmaya değer. Bir şifre yöneticisine geçmeyi düşünün ve hizmetler arasında her zaman farklı şifreler kullanın. Bu şekilde sızıntılar meydana geldiğinde en kötü hasar önlenebilir..

Her hizmet için benzersiz şifreleri kullanmak, bir şifre yöneticisi ile kolaydır, çünkü ikincisi hepsini izlemenize yardımcı olur.

Güvende Kalın ve Bu Adımları İzleyin

Parola sızıntısının uzun vadeli ve eksiksiz sonuçları açık olmasa da, doğrudan etkilenen kullanıcı sayısı da olmasa da, hemen harekete geçmenin bir zararı yoktur..

Sızma testi şirketi TrustedSec’in CEO’su, bunun “kötü bir şey olduğunu ve Twitter’ın bunun için ateşe alınması gerektiğini” düşündü, ancak sosyal medya kanalı, insanları şifreleri değiştirmeye ve hatayı duyurmaya zorlayarak tüm “doğru adımları” atıyor gizlemek yerine.

İnisiyatif alarak Twitter, masaüstü ve mobil kullanıcıları şifrelerini değiştirmeleri konusunda bilgilendirdi. İşte yapmanız gerekenler.

Twitter Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?

Twitter’ı ziyaret edin ve sağ üst köşede bulunan profil resmini tıklayın. Ayarlar ve Gizlilik’i tıklayın ve Şifre sekmesine gidin. Twitter mevcut şifreyi soracak ve size yeni bir şifre ile değiştirme seçeneği sunacaktır.

Benzersiz ve güçlü bir şifre girdiğinizden emin olun. Yapılacak başka bir şey, tüm çevrimiçi hesaplarda, uygulamalarda ve birden çok hizmette farklı şifreler kullanmaktır. Dikkatli olmak için, eski Twitter şifreniz başka hesaplar için kullanılmışsa, burada da değiştirilmesi gerekir.

Giriş doğrulaması & İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Güvende olmak için iki faktörlü kimlik doğrulamanızı açmanız gerekir. Twitter ve diğer bazı Twitter uygulamalarında kullanılabilir. Başka hangi uygulamaların hesabınıza erişebildiğini kontrol edin. Bu uygulamalar güvenli değilse, bilgisayar korsanlarına şifrenizi kırmadan hesabınıza bir kısayol sunabilirler.

İki faktörlü kimlik doğrulama, suçluların şifrelerini hacklemeyi zorlaştıran bir süreçtir. Birisi kullanıcı adınızı ve şifrenizi alıp hesabınızda oturum açmaya çalışırsa, Twitter onaylamak için telefonunuza bir SMS kodu gönderir. Muhtemelen telefonunuza erişemeyecekleri için hesabınızı hackleyemezler.

Hatta Authy veya Google Authenticator gibi bir kod oluşturma uygulaması bile seçebilirsiniz. Bu uygulamalar birkaç saniyede bir yeni kod oluşturur, bu da onları çok güvenli kılar.

Çevrimiçi Giriş Doğrulamasını Ayarlama

 • Profil simgesini tıklayın. Ardından Ayarlar ve Gizlilik’i tıklayın..
 • Hesap’ı seçin ve Oturum Açma Doğrulamasını Ayarla’yı seçerek bunu izleyin. Akıllı telefonlarda ek bir adım daha var – Ayarlar ve Gizlilik içindeki Güvenlik bölümünü tıklayın.
 • Başlat’ı tıklamadan önce genel bakış talimatlarını inceleyin.
 • Şifrenizi girdikten sonra Doğrula’yı tıklayın.
 • Akıllı telefon numarasını eklemek için Kod Gönder’i tıklayın.
 • Cep telefonunuza gönderilen doğrulama kodunu girin ve ardından oturum açma doğrulamasını etkinleştirmek için Gönder’i tıklayın.

Üçüncü Taraf Uygulamaları Kullanarak Kodlar Nasıl Oluşturulur

 • Profil simgesine dokunun veya tıklayın ve ardından Ayarlar ve Gizlilik’i seçin.
 • Hesap sekmesini seçin.
 • Güvenlik’in altında ve giriş doğrulamasının hemen yanında bulunan Giriş Doğrulama Yöntemlerinizi İnceleme’yi tıklayın.
 • Şifrenizi yazın ve Onayla’ya dokunun.
 • Kurulum’u Mobil Güvenlik Uygulaması’nın yanında bulabilirsiniz.
 • Talimatları dikkatlice okuyun ve ardından Başlat’a basın.
 • Şifreyi Doğrulamanız istenirse, şifreyi doğrulayın..

Daha sonra Twitter oturum açma kodunu taramak ve oluşturmak için uygulamayı kullanacağınız bir QR kodu göreceksiniz..

İşlem tamamlandığında, uygulama otomatik olarak altı haneli bir kod oluşturur. Bu kodun her 30 saniyede bir değiştiğini unutmayın.

Güvenlik Kodu alanına o anda etkin olan kodu girin. Bitti’yi tıklayın.

Sonuç

Twitter şifrelerimizle dikkatsiz olsa da, iyi olan şey, hatanın bir ihlal gerçekleşmeden önce fark edilmiş olmasıdır. Her durumda, Twitter ve ilgili hesaplarınıza şifreyi değiştirmeniz ve iki faktörlü kimlik doğrulaması uygulamanız önerilir. Tüm sosyal medya hesaplarında güvende kalmak için burada verilen adımları izleyin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map