Tor ve VPN Birlikte Nasıl Kullanılır

Aslında Tor ve VPN’yi bir araya getirmek mümkündür. Web’i kullanmak, günümüzde çoğu insan için hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır, ancak artık on yıl öncesine kadar basit değildir. Güvenlik için sadece güvenlik duvarına ve antivirüs yazılımına güvenemezsiniz. Çeşitli İnternet gözlemcileri ve gözetleme yetkilileri, bilginiz olmasa da çevrimiçi etkinliklerinizi izliyor.


Ayrıca, değerli verilerinizin çevrimiçi güvenliğini de sağlamanız gerekir. Tüm bu faktörler birçok web kullanıcısını gizli önlemleri almaya ve çevrimiçi kimliklerini maskelemeye ve hedeflerini yerine getirmeye zorlamaktadır. İşte VPN ve Tor gibi hizmetler devreye giriyor. Çevrimiçi ortamda daha da gizli bir gizlilik, gizlilik ve güvenlik elde etmek için VPN ve Tor’u birleştirmenin farklı yolları vardır.

VPN ve Tor Nasıl Birleştirilir

Tor ve VPN Birlikte Nasıl Kullanılır

VPN nedir?

VPN, gerçek IP adresini maskelemenizi sağlayan bir hizmettir, bunun yerine size sanal bir IP atar. Bir VPN kullandığınızda, ISS’niz bile şifreleme kapsadığı için gönderdiğiniz veya aldığınız verileri izleyemez. Bu, VPN’i çevrimiçi anonim kalmak isteyen web kullanıcıları için tercih edilen bir silah haline getirir. Web erişimi kısıtlamaları olan ülkelerdeki hükümetlere gözetlemekten kaçınmaya çalışan siyasi aktivistlerden VPN’ler milyonlarca web kullanım kısıtlamasını atlamak için kullanılıyor.

Tor nedir?

Tor ise, kullanıcıların İnternet’in derin web olarak bilinen genel olarak gizli bölümüne erişmesini sağlayan bir ağdır. Ayrıca VPN hizmetleri kadar iyi olmasa da makul miktarda çevrimiçi anonimlik sunar. Tor tarayıcısı Tor ağına erişmek için kullanılır ve bununla birlikte web’in gizli bölümünü kolayca bulabilirsiniz. Tor ağ, çeşitli sunucular olsa da verileri yönlendirir ve bu, kullanıcıların IP adreslerinin izlenmesini çok zorlaştırır.

Neden Tor ve VPN’i birlikte kullanmalıyım??

Çevrimiçi anonimlik gereksiniminiz diğerlerinden daha büyük olduğunda, her iki hizmeti birlikte kullanmak isteyebilirsiniz. Baskıcı bir hükümet tarafından yönetilen bir ülkede yaşıyorsanız (Küba, Çin, Suudi Arabistan, Rusya vb.) Veya gizli çalışan bir aktivist gruba aitseniz, bu yaklaşımı benimsemek gerekir.

Önemli hükümet veya araştırma verilerini çevrimiçi alışverişinde bulunanlar da bu yöntemi kullanmaktan yararlanabilir. Coğrafi olarak kısıtlanmış çevrimiçi kaynaklardan içerik akışı yapmak ve indirmek istiyorsanız, iki yöntemi birleştirmek de yardımcı olabilir.

Tor vs VPN

 • Tor VPN’den daha yavaş.
 • P2P / torrent indirmek için VPN daha iyidir.
 • Bazı VPN hizmetleri, göz atma etkinliğinizin günlüklerini tutar ve işlemdeki anoniminizi tehlikeye atar.
 • VPN sağlayıcınız gerçek IP adresinizi görebilir.
 • VPN, coğrafi kimlik sahtekarlığı için daha uygundur.
 • Bazı web siteleri Tor’u engelliyor.
 • Bazı durumlarda, Tor çıkış düğümleri cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaştırabilir.

Hem Tor hem de VPN’nin bazı benzersiz avantajları vardır ve bunları birlikte kullandığınızda bunlar birleştirilebilir. Diğer bir deyişle, ikisini aynı anda kullanabileceğiniz zaman birini veya diğerini kullanma arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz..

Yöntem 1 – Tor’u VPN üzerinden kullanma

Bu yöntemde, önce VPN sunucunuza ve bundan sonra Tor ağına bağlanmanız gerekir. Bu yöntemi kullanırsanız, ISS’niz bile Tor’u kullandığınızı ve derin ağı denileni suçladığınızı bilmeyecektir. Tor giriş düğümü ve ISS, VPN sunucusunun IP’sini görür. Ancak, VPN servis sağlayıcınız Tor’u kullandığınızı anlayabilir. İlginçtir, NordVPN gibi az sayıda VPN hizmeti Tor üzerinden VPN üzerinden sunmak için OpenVPN yapılandırma dosyasını kullanıyor.

Artıları

 • İSS’ler, NSA veya diğer devlet kurumları Tor üzerinden web’e göz attığınızı algılayamıyor.
 • Tor giriş düğümleri gerçek IP adresinizi görmeyecek.
 • Gizli Tor servislerine, yani .onion web sitelerine erişebilirsiniz

Eksileri

 • Yine de kötü amaçlı Tor çıkış düğümlerine karşı savunmasız kalacaksınız.
 • Tor çıkış düğümlerine giren ve çıkan şifrelenmemiş trafik izlenebilir.
 • Bazı Tor çıkış düğümleri engellenmiş olabilir.

Yöntem 2 – Tor üzerinden VPN kullanma

Bu yöntemde, önce ISS’nize bağlanıp ardından Tor tarayıcı ve ağ üzerinden VPN hesabına giriş yaparsınız. VPN istemcinizi Tor ile çalışacak şekilde ayarlamanız gerekir. ISS, Tor ağına bağlı olduğunuzu görebilir, ancak VPN aracılığıyla hangi verileri alışverişi yaptığınızı görmenin bir yolu yoktur. Tor üzerinden web’e bağlandığınızda IP, Tor gibi VPN gibi uçtan uca şifreleme kullanmadığı için izlenebilir. Başka bir faktör, bu yöntemin İnternet hızınıza zarar verebilmesidir..

Artıları

 • VPN sağlayıcınız gerçek IP adresinizi göremez – sadece Tor çıkış düğümü adresinizi.
 • Kötü amaçlı Tor çıkış düğümlerinden korunursunuz.
 • Bu yaklaşımı kullanmak Tor çıkış düğümlerindeki olası blokları atlamanızı sağlar.
 • Sunucu konumlarını değiştirerek bölgesel kısıtlamaları atlayabilirsiniz.
 • Tüm İnternet bağlantınız Tor üzerinden yönlendirilir.

Eksileri

 • VPN sağlayıcı monitörünüzde göz atma etkinliklerinizi görün.

VPN Üzerinden Tor veya Tor Üzerinden VPN – Hangi Yöntem Daha İyi??

Çevrimiçi gerçek anonimlik elde etmek istiyorsanız, Tor üzerinden VPN. Bu durumda, VPN sağlayıcınız bile gerçek IP adresinizi göremez. Ayrıca kötü niyetli Tor çıkış düğümlerine karşı da korunursunuz.

Öte yandan, kullanıyorsanız VPN sağlayıcınız gerçek IP adresinizi görmeye devam edebilir VPN üzerinden Tor. Tarama etkinliklerinizin kayıtlarını tutmayan güvenilir, güvenilir bir VPN hizmeti kullanıyorsanız, bu gerçek hakkında o kadar çok endişelenmemelisiniz. Bu yaklaşımı kullanırsanız kötü amaçlı Tor çıkış düğümlerine karşı korumalı olmadığınızı unutmayın.

Tor ile kullanılacak en iyi VPN Hizmetleri

Hangi yöntemi kullanmayı seçerseniz seçin, çevrimiçi gizliliğinize saygı duyan bir VPN kullandığınızdan kesinlikle emin olmalısınız. “Tutulan günlük yok” politikası şarttır. Tor ile kullanabileceğiniz en iyi VPN sağlayıcıları listesine göz atın. ExpressVPN kullanıcılarına Tor Soğan Hizmeti sunuyor, Expressobutiolem.onion, sizi kötü niyetli Tor Çıkış Düğümlerine karşı korur ve sansürü yüksek olan ülkelerde yaşayan vatandaşların İnternet’e özgürce erişmesine yardımcı olur..

Tor ve VPN Kombo – Akılda tutulması gereken ek özellikler

Yukarıda açıkladığımız her iki yöntem de size makul düzeyde anonimlik sunar, ancak bunların dezavantajları vardır. VPN sunucusu konumu ve her iki hizmetin eşzamanlı kullanımı gibi unsurlara dayanarak, İnternet hızındaki yavaşlama muhtemelen kaçamayacağınız şeydir. Ayrıca, kullanıcı verilerini kaydetmeyen bir VPN hizmeti kullanın. 

Gerçek çevrimiçi anonimlik aradığınız şeyse, tüm VPN hizmetleri bunu sunmaz ve bir VPN kullanmadan önce bunu kontrol etmez. Web’i kullanırken kesinlikle takip edilemez kalmak için, bir USB sürücüden çalışan ve Tor ağına tam erişim sunan canlı bir Linux dağıtımı olan Tails’i de kullanabilirsiniz. Tor tarayıcısının güncellenmiş sürümünü kullanmak da çok önemlidir. Bu, anonimlik ile birlikte çevrimiçi maksimum koruma elde etmenizi sağlayacaktır.

VPN’i Tor üzerinden mi yoksa başka bir yolla kullanmayı seçseniz de, Tor ve VPN’yi birleştirmeniz her zaman önerilir.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map