Seedbox nedir? Başlangıç ​​Kılavuzu

Yani, “Seedbox” terimini duydunuz ve bunun gerçekte ne olduğunu henüz anlayamadınız… Belki de bu hizmetin hayatınızı nasıl kolaylaştırabileceğini anlamak isteyen bir torrentçisiniz? Bu kılavuz, ortalama bir kullanıcının bu belirli hizmetin gerçekte ne olduğunu daha iyi anlamasına yardımcı olabilecek Seedbox’lara temel bir bakış.

Seedbox nedir? Başlangıç ​​Kılavuzu

Seedbox nedir? Başlangıç ​​Kılavuzu

Seedbox nedir?

Yani, bir Seedbox’ın insanların torrent yapmak için kullandığı bir şey olduğunu biliyorsunuz. Harika, ama tam olarak nedir?

Seedbox, torrentleri her zaman sülük ve tohumlayan özel bir çevrimiçi sunucudur. Başka bir deyişle, insanların kişisel IP’lerine bağlı olmadan torrentleri indirmek ve yüklemek için kullanabileceği sanal bir bilgisayardır..

Bu hizmetin tüm fikri, torrentlerinizi sizin için indiren (ve tohumlayan) bulut tabanlı bir sunucuya erişebilmenizdir. Bundan sonra, ISS’niz HTTPS, FTP, FTPS veya SFTP aracılığıyla torrent gönderdiğinizi fark etmeden dosyayı bilgisayarınıza kolayca indirebilirsiniz..

Bir Seedbox’ın Faydaları Nelerdir

Hardcore bir torrent değilseniz, bu tür bir hizmete abone olmanın tüm avantajlarını göremeyebilirsiniz. Bununla birlikte, bir Seedbox kullanıcılarına tüm kullanıcılar için birkaç avantaj sunar.

Gizlilik

Genellikle, bir VPN olmadan torrent gönderdiğinizde, genel IP adresiniz sürünüze ait olan herhangi birine (aynı torrent ağında) maruz kalır. IP’niz gerçek kimliğinizin en büyük meta veri göstergelerinden biri olduğundan bu torrentlemeyi tehlikeli hale getirir. Seedbox bu sorunu giderir, çünkü bilgisayarınızı kullanmadan veya IP’nizi açığa çıkarmadan dosyaları torrentlere göndermenizi sağlar. Bulut tabanlı bir sunucu (veya sanal bilgisayar) kullandığınızdan, gerçek bilgisayarınızın torrent ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu, hem genel IP’nizin güvende kalması hem de İSS’nizin torrentlerinizi izleyemeyeceği ve dolayısıyla bağlantınızı kısıtlayamayacağı anlamına gelir. Torrent dosyalarınızı bilgisayarınıza indirmek bu gizliliği değiştirmez, çünkü dosyalarınızı Seedbox’ınızdan çıkarmak için kullandığınız protokoller İSS’nize normal internet trafiği olarak kayıt olur.

Bant genişliği

Bir Seedbox, hem tohumları hem de sülükleri uzaktan uzaktan çalıştırdığından, bant genişliğiniz hiç etkilenmez. Aslında, siz dosyaları kutunuzdan bilgisayarınıza aktarıncaya kadar bant genişliğiniz söz konusu bile olmayacaktır. Torrentleri tohumlamak da çok kolaydır, çünkü servis bunu sürekli olarak kendi bant genişliğinize müdahale etmeden kendi başına yapar. Sınırlı bir bağlantıdaysanız, bu sadece torrent için en iyi seçenek olabilir.

hız

Çoğu Tohum Kutusu, 1GBPS’ye kadar indirme hızlarına izin verir. Yine, bu işlemin kişisel bilgisayarınızı veya kişisel internet bağlantınızı içermediğini görünce, bu hizmet büyük dosyaları inanılmaz hızlarda indirmenize yardımcı olabilir. Bu, başlangıçta yavaş internetleri nedeniyle Sanal Özel Ağı kullanamayan insanlar için harika bir seçenek olabilir.

Kolaylık

Bu hizmet web tabanlı olduğundan, dışarıdayken bile Seedbox’ınızı torrent dosyalarına kolayca getirebilirsiniz. Bu hizmete herhangi bir web tarayıcısı üzerinden erişilebilir, böylece telefonunuza telefonla torrent ekleyebilir ve ardından eve döndüğünüzde torrent dosyasını indirebilirsiniz.

Üç Çeşit Tohum Kutusu

Abone olabileceğiniz üç çeşit Seedbox vardır:

Paylaşılan Tohum Kutusu

Bu, yeni kullanıcılar için mükemmel bir Seedbox türüdür. Temel olarak, Seedbox’ın bulunduğu sunucuda birden fazla hesap kurulmuş ve her kullanıcının sunucunun kaynaklarına erişimi vardır. Bu türle, genellikle Seedbox’ınızla kullanabileceğiniz tüm yazılım ve uygulamaların zaten kurulu olduğunu ve kullanımının kolay olduğunu göreceksiniz. Ara sıra torrent kullanmayı seven biriyseniz, bu seçenek tam size göre.

VPS Tohum Kutusu

VPS, sanal özel sunucular, Seedbox’lar olarak da kullanılabilir. Temel olarak, Seedbox bir VPS’ye kurulur ve diğer kullanıcılarla paylaşmak yerine kaynaklarının bir kısmını kendinize alırsınız. SSH ile çalışmaya alışık olmadığınız sürece, bu özel seçeneği önermem. Kullanabileceğiniz birçok hizmet VPS Seedbox kullanıcılarına kendi pasta dilimlerine kök erişimi verir, bu da bu seçeneğin daha ileri düzey kullanıcılar için aracı olduğu anlamına gelir.

Özel Tohum Kutusu

Temel olarak, bu, Seedbox’ın yalnızca sizin kullanabileceğiniz bir sunucuda kurulduğu anlamına gelir. Bu, her zaman torrent kullanan ve tohum kutularını kendi ihtiyaçlarına göre yönetmek ve yapılandırmak isteyen kullanıcılar için mükemmel bir seçenektir. Bu, alabileceğiniz en pahalı hizmet türüdür. Ayrıca, düzgün bir şekilde çalışabilmesi için çok fazla teknik bilgi birikimine ihtiyaç duyar. Bu konuda ne yaptıklarını bilen ileri düzey bir kullanıcı değilseniz, bu seçeneği kullanmanızı önermiyorum.

Dosyalarınızı Seedbox’ınızdan İndirme

Bu kılavuzun geri kalanında daha çok Paylaşılan Tohum Kutularına odaklanacağım. Neden? Çünkü, özel bir Seedbox çalıştırmak için yeterince bilginiz varsa, tavsiyeme gerçekten ihtiyacınız olmadığını varsayıyorum. Bir Paylaşılan Tohum Kutusunu denemek isteyen normal kullanıcılara gelince, bunu nasıl yapacağınızı tartışalım.

  1. Seçtiğiniz servise abone olun. Hesabınız oluşturulduktan sonra, herhangi bir tarayıcı aracılığıyla Seedbox’a erişirsiniz.
  2. Giriş yaptıktan sonra (genellikle) şunlara erişiminizin olduğunu fark edeceksiniz: A bulut tabanlı torrent istemcisi, bir dosya yöneticisi, ve bir Gösterge Paneli hesabınızı yönetmenize yardımcı olmak için.
  3. İndirmeye başlamak için mıknatıs bağlantısı istediğiniz torrent için ve istemciye yapıştırın.
  4. Seedbox torrent’i indirene kadar bekleyin. Hızı nedeniyle, bu çok uzun sürmeyecek.
  5. Torrent tamamlandıktan sonra dosyayı cihazınıza indirebilirsiniz. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır, ancak en basit olanları şunlardır:
    1. Doğrudan üzerinden indir HTTPS (bu yüzden dosyayı tarayıcınızda başka herhangi bir dosya gibi indirin). İndirirken, gerekli olduğunu düşünüyorsanız ekstra bir koruma katmanı eklemek için bir VPN kullanabilirsiniz.
    2. Kullanın şifreli FTP bağlantısı. Bu seçenek için, dosyalarınızı güvenli bir bağlantıya indirmek için FTP yazılımını dahil etmeniz gerekir.

Seedbox ile VPN Kullanmanız Gerekiyorsa

Bir Seedbox ve VPN’nin yapabilecekleri arasında karşılaştırmalı bir inceleme yazdık. Ancak şimdi, bir Seedbox’a ve bir VPN’ye yatırım yapmaya değip değmeyeceğini tartışacağız..

Şimdi, her iki hizmet de paraya mal oluyor ve daha iyi hizmetler açıkça diğerlerinden biraz daha pahalıya mal oluyor. Hem VPN hem de Seedbox’a sahip olmak ucuz bir girişim değildir. Her iki hizmeti de kullanmanız gerekip gerekmediğini nasıl anlarsınız??

Basit. Aradığınızı bularak başlayın.

Tohum kutuları torrent etkinliğinizi güvence altına alır, ancak genel internet etkinliğiniz için kesinlikle hiçbir şey yapmazlar. Her zaman güvende olmanız mı gerekiyor? Sonra bir VPN size bu konuda yardımcı olabilir. Aradığınız tek şey hızlı bir şekilde torrent yapmaksa ve aslında bir VPN’in güvenlik özellikleri ile ilgilenmiyorsanız Seedbox’a sadık kalın.

Ancak, hızlı bir şekilde torrent çekmek ve her zaman güvenli bir internet bağlantısı sağlamak istiyorsanız, bu hizmetlerin her ikisini de kullanmak kesinlikle sizin yararınıza olacaktır. Bu şekilde, torrent’leriniz için bir VPN’nin İnternet’ini yavaşça geçebilirsiniz, ancak yine de gizliliğinizi ve güvenliğinizi çevrimiçi olarak koruyabilirsiniz. Torrent karşıtı ülkelerdeki kullanıcıların bu özel seçeneğe gitmesini öneriyorum. Bir Seedbox kullanırken indirdiğiniz torrentleri göstermezken, İSS’niz yine de bir Seedbox kullandığınızı görebilir. Bu gizlemek istediğiniz bir şeyse, bir VPN kesinlikle hile yapacak.

Bir Seedbox için En İyi VPN

Bu, ilgilendiğiniz bir şeyse, yalnızca güvenilir ve güvenilir bir VPN kullanmanızı öneririm. ExpressVPN, özellikle gerçek hayatta denenmiş ve test edilmiş (başarılı bir şekilde) sıfır günlük politikası olan bir tohum kutusu ile mükemmel bir şekilde çalışır. ExpressVPN’in gizlilik odaklı hizmeti, çevrimiçi etkinliklerin yalnızca sizin bildiğinizden emin olmanızı sağlayacaktır. Bu hizmeti, sağlayıcının 30 günlük para iade garantisini kullanarak test edebilir ve önce kendiniz için test edebilirsiniz. Bunun sizin için bir hizmet olduğunu bulamazsanız, aşağıdaki tabloda listelenen en üst düzey VPN’lerden birine göz atabilirsiniz..

Tohum Kutusu Nedir – Son Düşünceler

Orada, bayanlar ve baylar, ortalama internet kullanıcısı için Seedboxes üzerinde basitleştirilmiş bir rehber var. Bir torrent kullanıcısıysanız, bu kesinlikle denemeniz gereken bir hizmettir. En iyi sonuçları elde etmek için teknik yeteneğinize göre sizin için doğru Seedbox tipini seçtiğinizden emin olun. Unutmayın, daha fazla güvenlik eklemek için bir VPN kullanabilirsiniz, ancak kesinlikle yapmanız gereken bir şey değildir. Şimdi, Seedbox’ınızın indirme hızının “oran” adı verilen bir şeyle ilgisi olduğunu belirtmek istiyorum. Bu temelde ne kadar sülük yaptığınızın veya ne kadar tohum aldığınızın bir temsilidir. Oranınız ne kadar iyi olursa (yani, ne kadar çok Tohum alırsanız), indirme hızınız o kadar iyi.

Seedbox kullanıyor musunuz? Yeni bir kullanıcının bilmesi gereken herhangi bir şey var mı? Aşağıdaki yorumları bırakın!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me