İnternet Gözetimi Nedir ve Nasıl Önlenir?

Günümüzde İnternet kullanıcılarının çevrimiçi özgürlüklerini kullanmaları gittikçe zorlaşıyor. Bazıları diğerlerinden daha fazla. Sansür, gözetim ve izleme faaliyetlerindeki artış, çevrimiçi kullanıcıları dünya çapında web’i güvenli ve özgür bir şekilde keşfetmelerini kısıtlayan şeydir. Hükümetler ve İSS’ler, gözetim sistemlerini destekleyen yasa ve yönetmelikleri kabul etmekten sorumlu olanlardır. Sonuç olarak, internet kullanıcıları çevrimiçi olma konusunda kendilerini cesaretsiz hissetmektedirler. Bununla birlikte, bu rahatsızlık bir VPN servis sağlayıcısı ile azaltılabilir. Bu makalede, İnternet gözetimi ve bir VPN ile nasıl önlenebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz..


İnternet Gözetimi Nedir ve Nasıl Önlenir?

İnternet Gözetimi Nedir ve Nasıl Önlenir?

İnternet Gözetimi Nedir??

Kısaca, İnternet gözetimi, kullanıcıların bir sabit diskte depolanan verilerin veya İnternet üzerinden aktarılan verilerin bilgisayar faaliyetlerinin ve izlemesidir. Gözetim genellikle hükümetler, şirketler, suç örgütleri ve hatta bireyler tarafından gizlice gerçekleştirilir. Temel olarak, gözetim, çevrimiçi verilerinizin ve internet trafiğinizin üçüncü taraflarca izlendiği ve günlüğe kaydedildiği anlamına gelir. Sürveyansın ardındaki nedenler değişiklik gösterir. Hükümetler büyük teknoloji şirketlerini özel bilgi toplamalarını kolaylaştırmak için kullanmaktadır. Şirketler müşterileri hakkında bilgi vermek istemeseler bile, çoğu durumda, NSA gibi, taleplerine uymaktan başka seçenekleri yoktur. Bu, Google, Facebook veya Yahoo gibi şirketlerin yetkililerle birlikte çalışma olasılığı olduğu anlamına gelir. Hükümetler, ulusal güvenlik gerekçeleriyle gözetim yapıyor, terörist eylemleri önlüyor, vatandaşlarını gözetliyor, veri topluyor vb..

Bir VPN ile İnternet Gözetiminden Kaçının

Arama motorları, hükümetler veya bilgisayar korsanları olsun, bilgilerinizin izlenmesini neredeyse imkansız hale getirmenin bir yolu vardır. Gözetim ve izleme faaliyetlerinden kaçmayı deneyebileceğiniz güvenli bir yöntem bir VPN servis sağlayıcısıdır. Başka bir deyişle, çevrimiçi gizlilik elde etme şansınız budur. VPN, İnternet’teyken çevrimiçi güvenliğinizi korumak ve gizliliğinizi korumak için kullanabileceğiniz bir hizmettir. Ayrıca, bu yazılım büyük ölçüde çevrimiçi gizliliği mümkün kılan güçlü şifreleme protokollerine dayanmaktadır. Bir VPN tüm çevrimiçi trafiğinizi ve verilerinizi korur ve hiçbir üçüncü tarafın çevrimiçi olarak ne yaptığınızı bilmemesini sağlar. Ayrıca, bir VPN geçerli IP adresinizi gizler ve adresinizi, bağlandığınız ülkede bulunan sunucu tarafından sağlanan bir adresle değiştirir. VPN kullanarak İnternet gözetiminden nasıl kaçınacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Bir VPN sağlayıcısına kaydolun (tercihen ExpressVPN).
 2. Kullandığınız cihazlara VPN uygulamasını indirin ve yükleyin.
 3. Uygulamayı başlat.
 4. Gözetimin mevcut olmadığı bir ülkenin sunucusuna bağlanın.
 5. İnterneti özgürce kullanın ve devlet gözetiminden kaçın.

ExpressVPNçok güvenli bir VPN ve gözetimden kaçınmak için mükemmel bir seçimdir. Ayrıca, 256 bit anahtarlı AES (Gelişmiş Şifreleme Standardı) kullanır – AES-256 olarak da bilinir. Aslında, ABD hükümeti ve dünya çapındaki güvenlik uzmanları gizli bilgileri korumak için aynı şifrelemeyi kullanmaktadır. Ayrıca, özel bir üçüncü taraf bir oturum sırasında bilgisayarınızdan veya VPN sunucunuzdan ödün verebilse bile, saldırgan geçmiş oturumlardan gelen trafiğin şifresini çözemez. Diğer servis sağlayıcılar hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki tabloya baktığınızdan emin olun..

İnternet Gözetiminde İlk 10 Ülke Listesi

Çoğu ülkede netizenlerin çevrimiçi olarak neler yaptığını izleyen devlet kurumları vardır. Örneğin, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) yabancı istihbarat amaçları için küresel izleme, toplama ve işlemden sorumludur. Diğer bir örnek, Hükümet İletişim Merkezi (GCHQ), İngiltere hükümetine sinyal istihbaratı (SIGINT) ve bilgi sağlamaktan sorumlu bir istihbarat ve güvenlik organizasyonu. İşte gözetim altındaki en iyi ülkelerin listesi.

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • UK
 • Rusya
 • Hindistan
 • Çin
 • Suudi Arabistan
 • BAE
 • Kuzey Kore
 • Türkiye
 • Avustralya

Gizliliğinizi koruyun

Gizliliğin kutsal olduğuna kesinlikle inanıyoruz. Hiçbir üçüncü taraf, ne olursa olsun, onu ihlal etme yetkisine sahip olmamalıdır. Web’de güvenli bir şekilde ve üçüncü tarafların sizi gözetlemesinden endişe etmeden gezinebilmeniz demokratik bir hakkınızdır. Gözetim ve sansürlerin uygulandığı bir ülkede bulunmuş olsanız bile, bir VPN servis sağlayıcısıyla bunlardan kaçınabilirsiniz. Son olarak, gizliliğinizi koruyun, verilerinizi güvende tutun ve bir VPN ile güvende kalın.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me