Mozilla FireFox’ta IP Adresinizi Değiştirme

Sürekli bir İnternet kullanıcısıysanız, muhtemelen “IP adresi” terimini milyonlarca kez duymuşsunuzdur. İnternetin her katılımcısının bağlanmak için bir IP adresine sahip olması gerekir. Öte yandan, çoğu kullanıcı tarama için Mozilla Firefox kullanımını tercih eder. Bununla birlikte, bazı sınırlamalar ve olası çevrimiçi tehditler aniden ortaya çıkabilir. Bu yüzden IP’nizi gizlemek mükemmel bir çözümdür. Bunu nasıl yapacağınızı bu derste öğrenin.

Firefox'ta IP Adresinizi Gizleme

Firefox’ta IP Adresinizi Gizleme

IP Adresi 101

Hangi cihazı veya hangi sistemi kullanırsanız kullanın belirli (benzersiz) bir IP adresine sahiptir. Bu IP, o makine ve yalnızca bu makine için atanır. Başka bir deyişle, ev ağınızda PC’niz, Mac’iniz, iPhone’unuz, Android’iniz ve hatta yazıcınızın IP adresleri farklı.

IP adresleri, sayılar açısından bilgi parçalarıdır. Onları tutan sistemin yerini vurgularlar. Sorun, IP’nizi ele geçiren herkesin tam fiziksel konumunuzu saptayabilmesidir.

IP adreslerinin Mozilla ve diğer tarama uygulamalarında nasıl çalıştığını açıklayayım. Diyelim ki Google’ın resmi web sitesini ziyaret etmek istiyorsunuz. Firefox tarayıcınıza gidip (www.google.com) olarak bilinen URL’yi giriyorsunuz. Ancak, internetin sanal dünyasında bu bir şey ifade etmiyor. IP adresleri web sitelerinin dilidir.

URL’niz bir DNS sunucusuna gönderilir ve ardından sayılara çevrilir. Bu rakamlar, Google’ın web sitesinin ziyaret etmek istediğiniz sayfa olduğunu anlamak için tarayıcının ihtiyaç duyduğu IP adresidir. Devam edin, kendiniz deneyin. (172.217.24.238) yazdığınızda anında Google’a yönlendirileceksiniz. Aslında eğlenceli.

Mozilla Firefox Kullanarak IP Adresinizi Gizleme

İlk olarak, IP adresinizi kendi başınıza değiştirmenin veya gizlemenin imkansız olduğunu bilmeniz gerekir. Hizmetlerine abone olduğunuz anda ISS’nizin size empoze ettiği şeylerle sıkışıp kaldınız. Ancak, internet dünyamızda VPN’ler bulunduğundan bunun bir çözümü var.

Bir VPN, internet trafiğinizi dünyanın düzinelerce ülkesindeki uzak sunucularından biriyle yeniden yönlendirir. Bağlan düğmesine bastığınızda verileriniz şifrelenir ve IP adresiniz maskelenir. Daha sonra, orijinal adresinizi gizlerken bağlı olduğunuz bölgede geçerli bir IP adresi alırsınız.

Daha fazla uzatmadan, IP’nizi Mozilla Firefox’ta şu şekilde maskeleyebilirsiniz:

  1. İlk önce bunu kullanın IP Denetleyicisi orijinal IP’nizin ne olduğunu görmek için. ABD’de yaşıyorum ve bu benim.ABD IP Adresi
  2. Bir VPN sağlayıcısına kaydolun. kullanırım ExpressVPN ve şiddetle tavsiye edilir.
  3. VPN uygulamasını indirin ve cihazınıza yükleyin.Platform Seçimi
  4. Oturum açın ve bir sunucuya bağlanın.Bir Sunucuya Bağlanma
  5. Bağlandıktan sonra VPN’iniz sizi bilgilendirir.bağlı
  6. Aynı adresi kullanarak yeni IP adresinizi iki kez kontrol edin IP Tanımlayıcı eskisi gibi.IP Değişti
  7. Son olarak, IP’niz gizlendi ve kendinize yeni bir tane var.

VPN bağlantısını keserseniz, kendi IP adresinize geri dönebileceğinizi unutmayın. Yukarıdaki örnek olarak kendi VPN sağlayıcımı kullandım. Benimle aynı sayfada görünmüyorsanız, aşağıdaki tabloda Firefox için en iyi VPN’lerin bu listesine göz atın.

Neden IP Adresinizi Mozilla Firefox’ta Gizleyin?

Pek çok koşul IP adresinizi maskelemeyi gerektirir. Coğrafi olarak engellenen sitelere erişmek, IP yasaklarını reddetmek veya yalnızca anonim kalmak isteyen biri olun, bir VPN sunucusuna bağlandıktan sonra bunlara erişilebilir. Önce bunu bilmek isteyebilirsiniz. Bazı VPN sağlayıcıları NordVPN ve ExpressVPN Mozilla Firefox’un tarayıcısına ücretsiz uzantılar sunun. Bu, sabit kullanıcıların çalışmasını kolaylaştırır ve kolaylaştırır. Şimdi, bununla birlikte, IP adresinizi maskelemenizin nedeni aşağıdadır:

Anonim Olarak Göz At

Her çevrimiçi olduğunuzda, birisinin her hareketinizi izlemesi riski vardır. Sadece bilgisayar korsanlarına ve siber suçlulardan bahsetmiyorum. İSS’niz bile bunu günlük olarak yapma alışkanlığına sahiptir. Bununla birlikte, bir VPN kullanıyorsanız, IP adresinizi maskeleyebilir ve internet yaklaşımınızı anonimleştirebilirsiniz..

Bu kriter çoğunlukla bloglarının sorun çıkarması durumunda kimliklerini gizli tutmak isteyen blogcular tarafından kullanılır. Başka bir deyişle, bazı ülkeler sosyal medyada, bloglarda, ağ uygulamalarında ve daha pek çok şeyde yayınladığınız içerik üzerinde yüksek kısıtlamalar uygulamaktadır. Söylediklerin için ceza bile alabilirsin.

Konumunuzu IP adresiniz aracılığıyla belirleyebilirler. Ancak, gizliyse, nerede olduğunuzu belirlemek imkansızdır. İSS’niz bile tarama etkinliklerinizi gözetleyemez. Bir şey daha, gizli bir IP ile, ISS’nizin internet kısıtlamasından kesinlikle kaçınabilirsiniz. En iyi kesintisiz internet bağlantısının keyfini çıkarın.

Bölgesel Kısıtlamaları Atla

Dünyadaki akış hizmetleri belirli bölgelere özeldir. Örneğin, Netflix’in en büyük kütüphanesi yalnızca ABD’de kullanılabilirken, BBC iPlayer yalnızca İngiltere’deki bir kanaldır.

Bu platformlar, içeriklerini görüntülemeye çalıştığınız anda IP adresinize bir göz atar. Böylece konumunuzu belirlerler. Dışarıdan biri olursanız, neredeyse anında engellenirsiniz veya sizi bir hata mesajıyla kesmeden önce küçük bir tat verir..

Bir VPN ile çevrimiçi konumunuzu taklit edebilir ve başka bir yere göz atıyor gibi görünebilirsiniz. Temel olarak, belirli bir ülkedeki bir sunucuya bağlandığınızda, kendi IP adresinizi gizleyecek ve o bölgede yeni bir tane alacaksınız. Sonuç olarak, şu anda geçerli bir IP’niz olduğundan, bu bölgede bulunan kanallara erişebilirsiniz. Çok basit ve bunu şimdi nasıl yapacağınızı zaten biliyorsunuz.

IP Adresinizi Maskeleme – Son Düşünceler

Hiçbir yanlış işçinin IP Adresimiz gibi önemli bir tanımlayıcıya dokunmadığından emin olmak bizim için çok önemlidir. Ayrıca, coğrafi kısıtlamalar devreye girdiği için güvenlik artık tek sorun değildir. IP adresinizi maskelediğinizde, omuzlarınızı her zaman gözden geçirmek zorunda kalmadan internette özgürce gezinebilirsiniz. Yurtdışında düzinelerce kanala erişerek bu yerel TV sınırlamalarından kaçacağınızdan bahsetmiyoruz bile. Ne bekliyorsun? Bir VPN edinin ve internetin tadını sonuna kadar çıkarın.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me