Konum Paylaşmayı Açmalı veya Kapatmalı mısınız?

İkinci bir düşünce olmadan basitçe verdiğimiz kişisel veri miktarı önemli boyutlara ulaştı. Sadece adımızı, yaşımızı, telefon numaralarımızı ve e-posta adreslerimizi isteyerek paylaşmakla kalmıyor, aynı zamanda uygulamaların her hareketimizi takip etmesine bile izin veriyoruz. GPS, günümüzde sahip olduğumuz en önemli yazılım gelişmelerinden biridir. Ev PC’nizden akıllı telefonunuza diğer birbirine bağlı cihazlara kadar her zaman radardasınız. Çok faydalı bir şey olmasına rağmen rahatsız edici de olabilir. Teknolojinin tamamen istilacılığıyla, her kullanıcı kendi cihazları üzerinde güce sahip olduklarını bilmelidir. Doğru düşündüğünüzde cihazınızın sizi izlemesini önlemelisiniz. Konum paylaşmayla ilgili hala yapabileceğiniz bazı hatalar.


Konum Paylaşmayı Açmalı veya Kapatmalı mısınız?

Konum Paylaşımını Açmanız veya Kapatmanız Gerekiyorsa?

Sosyal Medya Haritalamasına İzin Verme

Başlangıçta, sosyal medya normal olarak tanışamadığınız arkadaşlarla bağlantı kurmanın bir yoluydu. Ancak, şimdi Instagram ve Snapchat gibi uygulamalar kullanıcılarında konum izlemeyi hararetle kullanıyor. 2017’de Snap Map tanıtıldı. Bu özellik kullanıcıların arkadaşlarını gerçek zamanlı olarak takip etmelerini sağlar. Aynı şey Instagram için de geçerli.

Bu özellik, başkalarının gittiğiniz her yerde sizi izlemesini istiyorsanız yararlı olabilir. Ancak, gizliliğinizi korumak için Snap Map’de Hayalet Modu’nu açmayı ve fotoğrafları konumlara göre paylaşmaktan kaçınmalısınız.

“Arkadaşlarımı Bul”

Android’in yanı sıra iOS’ta da bulunan bu özellik, kullanıcıların bu özelliği kullanan diğer telefon kişilerini bulmalarına olanak tanır.

Family Locator adında, aynı özelliğe sahip ve her iki platformda da kullanılabilen başka bir uygulama var. Bazı ebeveynler çocuklarını bulabilme fikrini sevdiklerini söylese de, yine de risklidir. Bu tür uygulamalardan, kolayca bulunmamaya çalışan herhangi biri tarafından kaçınılmalıdır..

Aşırı Sosyal Medya Kullanımı

Endişelenmeniz gereken tek şey GPS değildir. Sosyal medyayı çok fazla kullanırsanız, kendi güvenliğinizden ödün veriyor olabilirsiniz. Siz ve aileniz tatile mi gidiyorsunuz? Önemli bir iş turum var?

Dünyanın bunları bilmeden yapamayacağını hissediyor olsanız bile, bunları sosyal medyaya dökmeyin. Aksi halde, hırsızlık ve hırsızlık gibi suçların sadece ikisini belirtmesini önleyebilir.

Konum Tabanlı Fotoğraf Gönderme

Bugünün dünyasında, seyahatlerinizde arkadaşlarınızı güncel tutmak harika bir şey. Ancak, bu sizin ve çevrenizdeki herkes için risk oluşturur. Örneğin, konum tabanlı fotoğrafların Instagram’a yüklenmesi büyük bir hata olabilir.

Herkese açık bir feed’e aktarılabilirler. Böylece profiliniz ve günlük alışkanlıklarınız bilinmeyen insanlara maruz kalacaktır. Bu, fotoğraflarınızı tamamen paylaşmayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Ancak fotoğraflarınızı konuma göre paylaşmayı kesinlikle yeniden düşünmelisiniz.

Her Zaman Konum Hizmetlerini Kullanma

Uygulamaların konum izleme istemesi bir norm haline geldi. Aktif bir harita ile, her uygulamada konum hizmetlerini kullanmak aptalca bir şey değildir. Sizi büyük bir riske maruz bırakır ve ayrıca izlenebilirliğinizi artırır. Dahası, kişisel verileriniz de yanlış ellere geçebilir. Gerçekten ihtiyaç duymayan uygulamalara konumunuza erişim izni verdiyseniz, iptal etmelisiniz.

Konum Paylaşımı – Ana Suçlular

Şimdi, konum izlemeyi açıkça kötüye kullanan bazı yaygın uygulamalar hakkında konuşalım:

Google Alerts

Google, kullanıcılarına ait alan ve verileri kullanmakla ün salmıştır. Bir Android telefonunuz varsa, zaten bir dereceye kadar uzlaşıldınız. Verilerinizin kar için de kullanılacağından ve satılacağından emin olabilirsiniz.

Ancak daha da rahatsız edici olan, Google Konum geçmişi uygulamasıdır. En yakın Wi-Fi ağlarına dayanan GPS koordinatlarınızın tümü uygulama tarafından kaydedilir. Kullanıcılar bulunduğunuz yere göre mevcut etkinliklerinizi bile tahmin edebilirler. Bu özellik Google Haritalar, Google Fotoğraflar ve Google Asistan’da yerleşik olduğundan, bir dahaki sefere ince baskıyı daha dikkatli okumak isteyebilirsiniz.

Fitness İzleyiciler

Bir fitness takip uygulaması olan Strava, izleme eğilimleri nedeniyle biraz ısı gördü. Ordudaki insanların koşma veya bisiklete binme için ısı haritaları veya yolları yayınladılar. Haritalar ayrıca Suriye ve Irak gibi ülkelerde ABD’nin askeri üslerinin kesin ana hatlarını gösterdi.

Bazı durumlarda, içindeki personelin yerleri de belirli yolların kullanımının düzenliliği ile birlikte görülebilirdi. Ancak şirket, kullanıcılar bir gizlilik seçeneği belirlemediği için bunun gizlilik politikasını ihlal etmediğini belirtmek için hızlıydı.

Beni Bul…

Bir şeyler bulmanızı sağlayan herhangi bir uygulama coğrafi konumunuzu kullanır. Örneğin, Bose kulaklıklar Connect uygulaması aracılığıyla “tomurcuklarımı bul” özelliği sunar. Bu, son bilinen konumlarını bulmanızı sağlar. Kulaklıklarınızı yanlış yerleştirme alışkanlığınız varsa iyi görünebilir. Ancak, Bose’un son zamanlarda kullanıcıların kullanıcıların dinleme alışkanlıklarının hassas verilerini toplamakla suçlandığını unutmayın. Bu tür uygulamalara gerçekten güvenebilir misiniz??

Coğrafi Etiketleme

Coğrafi etiketleme, gizliliklerinin bilincinde olan (hepimizin olması gerektiği gibi) herkes için gerçek bir sorundur. Sosyal medyanın çoğunluğu resimleri otomatik olarak etiketler. Bir başka dehşet verici fikir, otomatik olarak fotoğraf ve video çeken iOS uygulamalarında. Android burada eşit derecede suçlu. İster Android ister iOS kullanın, başkalarıyla paylaştığınız ayrıntıların farkında olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Aşkı aramak

Hemen hemen her tanışma uygulaması, kullanıcılarına konum verileri toplama ile uğraşmaktadır. Bu, daha fazla eşleşme sunmanın bir aracı olarak kullanılır. Ancak bunlar arasında bile Happn’e en ürkütücü denir. Kendiliğindenlik kılığında, şirket alışkanlıklarınız ve hobileriniz hakkında hayati bilgiler toplayabilir.

Anlık bildirimleri kullanarak uygulama, henüz yürüdüğünüz kişilerle iletişim kurmanıza yardımcı olmaya çalışır. Bu başlangıçta heyecan verici görünebilir, ancak katlanmak zorunda olduğunuz güvenlik riskini düşünün. Uygulamayı geçmişte kullanan herkes profilinizde paylaştığınız her şeyi bilebilir.

Konum Paylaşma Açık mı Kapalı mı? – Son söz

Burada bahsettiğimiz her şey gizliliğiniz için ciddi bir risktir. Ancak, bu sorunları çözmek sadece birkaç dokunuş gerektirir. Bir uygulama olması gerekenden daha fazla hak istiyorsa (örneğin, kişi veya konum bilgilerinizi isteyen basit bir oyun), diğer benzer uygulamaları aramak en iyisidir. Konumunuzu bile taklit edebilirsiniz! Bununla ilgili daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me