iPhone X Yüz Tanıma: Bir Gizlilik Kabusu

Bu ayın başlarında Apple, iPhone X’u ortaya çıkardı. Pahalı bir telefonla, özellikle vergiler hala kesilmediğinde ve Obamacare, insanları ve küçükleri ezerken hala bu tür paraları koymaya ikna etmek çok ikna edici bir şey. orta ölçekli işletmeler. Bu kez ve dahası, iPhone X’in en büyük satış noktası, yüzünüze bakarak telefonun kilidini açan bir özellik olan Face ID’dir..


iPhone X Face ID Gizlilik Riskleri

iPhone X Yüz Tanıma – Bir Gizlilik Kabusu

Apple’ın teknolojik yeniliklerde lider güç olduğunu söylemeye gerek yok. Apple bugün ne yapıyor, gerisi yarın yapıyor. Apple’ın işletim sistemlerinin, ister Mac ister iOS olsun, diğer işletim sistemlerinden daha güvenli olduğu da belirtilmelidir. Ancak, telefonların kilidini açmak için yeni Face ID özelliğinin duyurulması, dünyadaki birçok kullanıcı için şok oldu.

Face ID nedir?

Apple telefonların şu ana kadar bir kişinin cihaza erişmek için parmak izini kullandığı Touch ID ile kilidi açıldı. Şimdi piyasaya sürülecek olan iPhone X, bir kullanıcının kamerayı yüzüne doğru işaret ederek cihazın kilidini açmasına izin veren Face ID özelliğine sahip. Bu yüz tanıma özelliği, iPhone X’daki Touch ID özelliğinin yerini alıyor.

Kullanıcının cihazın kilidini açmak için ev düğmesine parmağıyla dokunmasını istemek yerine, kullanıcının erişimini sağlamak için kullanıcının yüzünü cihazda saklanan taramalarla karşılaştırır. Apple, bu hareketin parmak izi kullanmaktan daha güvenli olduğunu iddia ediyor, ancak kullanıcılar İnternet’i Face ID’nin kolaylaştırabileceği olası güvenlik ihlalleriyle zaten saklıyor.

Neden her ikisini de dahil etmiyorsunuz? Parmak ve yüz?

Korku nedir?

Endişe anlaşılabilir. İnternet güvenliği ve mahremiyetinin sürekli tehdit altında olduğu bir çağda yaşıyoruz. İnternete güvenli erişimimiz olduğunu düşündüğümüzde bile, bir yerdeki birisi tarama geçmişimizi takip ediyor ve kişisel bilgilerimizi çalıyor olabilir.

IPhone X’in yeni yüz tanıma özelliği ile güvenlik ajansları özel bilgilerimize daha iyi erişebilirler. Bilgisayar korsanları ve diğer suçlular da olabilir. İnsanların şüpheli kişileri Touch ID kullanarak telefonlarının kilidini açmaya zorlayan kolluk kuvvetleri örnekleri nadir değildir ve Face ID ile işler daha kolay hale gelmiş olabilir. Şüphelileri zorlamak yerine polis, kilidini açmak için telefonu şüphelinin yüzüne yönlendirebilir. Korkutucu? Evet.

Bilgisayar korsanları ve diğer siber suçlular, cihazın kilidini açmak için kişinin net, gerçekçi bir resmini kullanarak da kolaylaştırabilir.

Ancak Apple zaten bu güvenlik endişelerini düşünmüş ve koruma önlemleri de almış gibi görünüyor. Lansman sırasında Apple Phil Schiller’in kıdemli başkan yardımcısı, Face ID özelliğinin bir fotoğraf değil, gerçekten kullanıcı olduğundan emin olmak için varlık tanıma kullandığını söyledi.

Özellik bir ikiz veya doppelganger ile çalışmaz, çünkü Face ID, 30.000 görünmez noktalı bir yüzü eşleştirmek ve matematiksel bir 3 boyutlu model oluşturmak için TrueDepth adlı bir sistem kullanır. Face ID, kullanıcının yüzünü ve sakal, gözlük veya saç modeli gibi zamanla gelen değişiklikleri öğrenmek için tasarlanmıştır..

Bu, siber suçluların cihazınıza girmesini engellese bile, kolluk kuvvetlerinin telefonunuza el koymasını ve kilidini yüzünüzü işaret ederek kilidini açması gerekmez, ama ne olacak? Suçlu olmayın! Kötü niyetli ortaklar da aynı yöntemi kullanarak telefona kolayca erişebilir. Face ID’nin kullanıcının yüzündeki sorun işaretlerini tanıyamayacağı için, her koşulda telefonun kilidini açacaktır. Ne olmuş yani? Hiçbir şey mükemmel değil?

İlişkili: İPhone için En İyi VPN Açığa Çıktı.

Yardım

Apple’ın yüz tanıma özelliğini Facebook’tan ayıran tek şey, yüzünüzün taramalarının Apple’ın veritabanında değil cihazınızda depolanmasıdır. Dolayısıyla Apple’ın reklamları yüzünüzün görüntüsüne göre uyarlamasıyla ilgili hiçbir endişe yok.

Diğer güvenlik önlemi, telefon bilinmeyen bir bilgisayara bağlandığında şifre girilmesi gerekliliğidir. Bu harika.

Apple’ın gizlilik konusundaki itibarı göz önüne alındığında, teknoloji devinin yeni Face ID özelliğiyle herhangi bir güvenlik ihlaline izin vermesi olası değildir. Ancak iPhone X piyasaya sürülene ve insanlar onu kullanmaya veya kötüye kullanmaya başlayana kadar hiçbir şey kesin olamaz.

Sonuç olarak

Şu andaki tüm teknolojilerde olduğu gibi, iPhone X (iOS 11’de çalışıyor) da endişeleri ve korkuları gündeme getiriyor. Bununla birlikte, Face ID özelliğiyle en büyük aksaklık telefonlarımızı masanın altında dikkatlice kontrol edememe.

İster bir toplantıda sıkıldınız, ister sınıfta spor skorlarını kontrol etmek isteyin, telefonunuzun kilidini açmak daha kolaydı – onu cebinizden yarıya çıkarabilir ve kilidini açabilirsiniz. Face ID ile, kilidini açmak için telefonunuzu çıkarmanız ve doğrudan yüzünüzün önünde tutmanız gerekir. iPhone X kullanıcıları, telefonlarını masanın altında kontrol etmeye kesinlikle veda edebilir.

Görünüşe göre kilidi açık tutamazsın!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map