iPhone VS Android – Hangi Akıllı Telefon Daha Güvenli?

Her endüstride, küresel bazda her zaman inanılmaz miktarda popülerlik kazanan iki marka vardır. Çoğu zaman, bu markalar doğrudan birbirleriyle rekabet ederler. Pepsi VS Coca-Cola’yı düşünün. Bu makalede, mobil işletim sistemi devlerinin güvenlik özelliğine bakıyorum: iPhone VS Android. Kullanıcılarının güvenliği söz konusu olduğunda hangi işletim sisteminin kek aldığını öğrenmek için okumaya devam edin.


iPhone VS Android - Hangi Akıllı Telefon Daha Güvenli?

iPhone VS Android – Hangi Akıllı Telefon Daha Güvenli?

iPhone VS Android: Uygulama Güvenliği

Apple, App Store’unu çok sıkı bir saatin altında tutuyor. Her uygulamanın, mağazalarına gitmeden önce Apple tarafından incelenip imzalanması gerekir. Bu, iOS kullanıcılarının kullanabileceği uygulama sayısını sınırlasa da, Apple’ın potansiyel kötü amaçlı uygulamaların miktarını azaltmasına izin verir. Ayrıca, Apple, geliştiricilerin uygulamalarının iPhone sahiplerinin verilerini nasıl kullandığını açıkça belirten bir gizlilik politikası yayınlamasını zorunlu kıldı.

Android ile biraz farklı. Google, oyun mağazasında bulunan uygulamaları inceliyor. Bununla birlikte, uygulamaların hacmi, bulunan kötü amaçlı yazılım ve kötü amaçlı kod olasılığını artırır. Buna eklemek için Android kullanıcıları, Google’ın mağazasının dışından uygulama indirmelerine izin vermek için ayarlarını değiştirme seçeneğine sahiptir. Bu, Android kullanıcılarına daha geniş bir uygulama seçimi sunarken, kullanıcıların kötü amaçlı yazılım bulaşmış uygulamaları indirme risklerini de artırır. Apple, kullanıcılarına bu seçeneğe izin vermiyor. Bu, Apple kullanıcılarının kötü amaçlı yazılım bulaşmış uygulamaları indirme riski taşımadığı anlamına gelmez, sadece riskin büyük ölçüde azaltıldığı anlamına gelmez.

iPhone VS Android: İşletim Sistemi Güvenliği

Belki de Android ve Apple’da kullanılan işletim sisteminin güvenliğindeki temel fark, işletim sistemi kodunun kullanılabilirliğidir. Android’in kodu çoğunlukla açık kaynak kodludur, yani herhangi bir geliştirici kodu kullanabilir, değiştirebilir ve yeni bir şey bulabilir. Bu, Android kullanıcılarına işletim sistemlerinin yapabilecekleri konusunda daha fazla çok yönlülük sunar, ancak onları birçok güvenlik açığına açar.

Bu, düzeltilmiş bir işletim sistemine kötü amaçlı yazılım bulaşmış olması gerektiği anlamına gelmez. Buradaki asıl sorun, bir geliştiricinin test etmeden koddaki girdilerinin ne tür bir güvenlik açığı olduğunu bilmeyecek olmasıdır. Arayüzle ilgili basit değişiklikler bile, güvenlik açıkları söz konusu olduğunda tüm solucan kutularını açabilir. Android kullanıcıları için iyi haberler var, Google, işletim sisteminde bir güvenlik açığı bulan herhangi bir güvenlik araştırmacısı için önemli bir ödül sunuyor. 2017’deki büyük bir yıllık mobil güvenlik etkinliğinde, hiçbir güvenlik araştırmacısı Android kesmek bulamadığı için tek bir ödül toplanmadı.

Apple ise kodlarını tamamen gizli tutuyor. İOS’a her şeyi yapabilen tek geliştiriciler Apple’ın kendi geliştiricileri. Bunun anlamı, Apple kullanıcılarının test edilmemiş kod kullanma olasılıklarının daha düşük olması ve herhangi bir güvenlik açığının toplu ölçekte hızlı bir şekilde ele alınması.

iPhone VS Android: Donanım Güvenliği

Apple ürününün ve Android cihazlarının güvenliğine bakarken bir diğer önemli fark donanımdır. Apple, cihazlarınızın kullandığı donanımı ve yazılımı yapar. Basitçe söylemek gerekirse, iOS çalıştıran Apple olmayan bir donanım bulamazsınız. Android ise gerçekten böyle çalışmıyor. Android işletim sistemini kullanarak birçok farklı marka bulabilirsiniz, bu nedenle Google yalnızca ürettiği donanım, özellikle Nexus ve Pixel üzerinde kontrol sahibi oldu. Öncelikle donanım tabanlı her türlü güvenlik açığının Google veya başlangıç ​​kaynak koduyla ilgisi yoktur.

Ancak bu güvenlik açıkları Android kullanıcılarını etkilemektedir. Yazılımda olduğu gibi donanıma gerçekten güvenmeniz gerekir ve Apple bunu yapmayı kolaylaştırır.

iPhone VS Android: Güncellemeler ve Yama Güvenlik Açıkları

Size küçük bir sır vereceğim: İşletim sisteminizi güncel tutar ve Android’in yayınladığı herhangi bir güvenlik güncellemesini hemen indirirseniz, cihazlarınızın güvenliği hakkında sık sık endişelenmenize gerek kalmaz.

Gerçekçi olmak gerekirse, daha fazla kişi güncellemelerini görmezden geliyor. Apple, bir kullanıcıyı işletim sistemini güncellemeye zorladığı bu harika şeyi yapar. Bu nedenle, tüm Apple ürünleri herhangi bir güvenlik sorunuyla sürekli olarak güncellenir. Bu yüzden Apple ürünlerine saldırmak daha zordur; bir güvenlik açığı keşfedildiğinde dünya çapında sabitlenir.

Android böyle çalışmıyor. Android kullanıcıları yeni bir güncelleme çıktığında bildirim alır ancak zorunlu değildir. En son işletim sistemi sürümü Android Oreo (Android 8.0) olduğunda hala Android Jellybean’da (Android 4.3) çalışan kullanıcılar var. iPhone kullanıcıları şu anda iOS 11 ve iOS 12 arasında bölünmüş, ancak uzun sürmez. Yakında, her Apple kullanıcısı iOS 12’de çalışacak.

iPhone VS Android: Kullanıcı Gizliliği

Bir “güvenlik” sorunu olmasa da, yine de, hem Apple’ın hem de Google’ın gizlilik yönünden bahsetmek istedim çünkü bu, birçok kullanıcının düşündüğü bir şey olmalı.

Google, kullanıcılarından her zaman her türlü bilgiyi toplamakla ün salmıştır. Kelimenin tam anlamıyla. At. Herşey. Zamanlar. Çoğu zaman, bunun olduğunu bile bilemezsiniz. Son zamanlarda dünya, açıkça istemeseniz bile Google’ın konumunuzu izlediğini öğrendi. Son zamanlarda göze çarpan gizlilikle ilgili bir başka endişe de Google’ın üçüncü taraf uygulamalara Gmail gelen kutunuza erişim vermesiydi.

Apple ise kullanıcılarının gizliliğini artırmak için aktif olarak çalışıyor. Bu, Apple’ın kullanıcı verilerinin hiçbirini kaydetmediği anlamına gelmez, ancak bunları toplar. Başka bir deyişle, iPhone’unuzun topladığı veriler yalnızca Apple’ın kendi ürünleri içindir. Herhangi bir bireye geri izlenemez. Apple, kullanıcılarının ürünüyle nasıl etkileşim kurduğuna ilişkin kalıpları görmek istiyor, verilerinizi satmakla ilgilenmiyor. Google… iyi… Google böyle değil. Google yalnızca kendi ürünlerine odaklanmakla kalmaz, aynı zamanda çok yönlü bir işletme grubudur. Yani… verilerinizle herhangi bir iş grubunun yaptığı gibi ilgilenir. Aslında, Vanderbilt Üniversitesi’nden Profesör Douglas Schmidt tarafından yayınlanan yakın tarihli bir akademik araştırma makalesi, Google’a “dünyanın en büyük reklam ajansı” adını verdi..

iPhone VS Android: Karar

Güvenlik ve gizlilik arıyorsanız, o zaman iOS kesinlikle bakmanız gereken işletim sistemi. Yine de, Android’in güvenliği iOS’a kolayca rakip olabilir. Android kullanıcılarının cihazlarını güvenceye almak için biraz daha çaba göstermeleri gerekiyor. Her zaman tüm cihazlarında çalışan bir kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulaması edinin. Bu, cihazınıza bulaşma riskini ortadan kaldırmamanızı sağlar. Bir uygulama indirmek istiyorsanız, Google’ın Play Store’a sadık kalın. Son olarak, Android veya başka bir cihaz satın almak istediğinizde daima güvenilir ve sertifikalı bir perakendeciye gidin. Android ve iOS’ta daha fazla güvenlik için çevrimiçi varlığınıza başka bir güvenlik, gizlilik ve anonimlik katmanı eklemek için güvenilir bir VPN sağlayıcısı kullanmayı düşünün.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me