I2P nedir? Görünmez İnternet Projesi Açıklaması

İnterneti anonim olarak kullanmanın aktif bir yolunu arayan herkes, şimdiye kadar darknet I2P’yi duymuş olabilir. Bu özel ağ, karanlık web sitesi İpek Yolu’nun yeni evini merkezi olmayan ağda bulduğu ortaya çıktığında dünyanın ilgisini çekti. Sadece I2P’nin ne olduğunu ve sisteminize nasıl kurabileceğinizi anlamak için okumaya devam edin.


I2P nedir?

Görünmez İnternet Projesi’nin kısaltması olan I2P, merkezi olmayan bir anonimleştirme ağıdır. Bu ağı anlamanın en iyi yolu, onu internet içinde bir internet olarak düşünmektir..

Açıklamama izin ver.

Bir anlamda I2P, P2P ağına, yalnızca kendi yazılımı aracılığıyla erişilebilen bir ağ olarak işlevselliğini korumak için güvenir. Bununla birlikte, P2P ağlarının aksine, kullanıcılarına ağın kullandığı tünellerin uzunluğunu seçme olanağı sunar. Başka bir deyişle, bir P2P ağının anonim tünel sisteminin ek bonusu ile bağlanabilirliğini elde edersiniz. Bakın, bilgilerinizin aktarıldığı tünellerin uzunluğunu değiştirdiğinizde, herkesin sadece neyin gönderildiğini, nereye gittiğini ve nereden geldiğini anlaması inanılmaz derecede zorlaşır.

I2P’nin Tor’dan Farkı?

I2P ve Tor arasındaki tek benzerliğin, her ikisinin de iletişiminizi anonimleştirdiği fikri olduğunu söyleyebilirim. Bununla birlikte, her iki hizmeti karşılaştırmak, elmaları portakallarla karşılaştırmaya çok benzer. Hem Tor hem de I2P, kullanıcıların Dark Web’e erişmesine izin verirken, iki farklı hizmet olarak öne çıkmalarını sağlayan birkaç önemli nokta vardır:

 • Tor, dizin tabanlı bir anonimleştirme ağıdır, yani genel ağı yöneten merkezi bir noktaya sahiptir. Bununla birlikte I2P, merkezi olmayan bir yapıya sahiptir ve kullanıcılarının içeriklerini sistemlerinde saklamasına güvenmektedir. Yalnızca içerik oluşturucu çevrimiçi olduğunda bir I2P e-sitesine (ağın bir web sitesinin sürümü) erişebileceksiniz.
 • I2P başlangıçta clearnet (normal internet) göz önünde bulundurularak yapılmadı. Bu nedenle, kullanıcılarına ağı kullanarak kümeye bağlanmak için birkaç seçenek sunar. Tor ise, kullanıcıların tarayıcısını kullanarak anonim olarak kümeye göz atmalarına izin verir.
 • Tor, yıllardır yerleşik bir anonimleştirme ağıdır ve geniş bir kullanıcı tabanına sahiptir. Öte yandan I2P hala beta formundadır ve Tor ve diğer karanlığın otoritesini verecek bir kullanıcı tabanına henüz ulaşmamıştır..
 • Beta seviyesinden dolayı, I2P’nin programında hatalara Tor’dan daha yatkındır.
 • Tor, bilgileri ağdan anonim olarak geçirmek için soğan yönlendirmesini kullanır. I2P, Sarımsak Yönlendirme olarak bilinen şeyi kullanır.

Sarımsak Yönlendirme Nedir?

Tor’u (Soğan Yönlendirici) zaten biliyorsanız, muhtemelen soğan yönlendirme fikrini duymuşsunuzdur. Soğan yönlendirmesi, bilginin bir soğuğa benzer şekilde katmanlar halinde şifrelenmesi, taşıdığı bilgilere üçüncü tarafların erişmesine izin vermeden ağı hedefe indirmek için kullanılır..

Sarımsak yönlendirme ise biraz farklıdır. Verileri katmanlar halinde şifrelemek yerine, sarımsak yönlendirme, üçüncü bir tarafın iletilen tüm bilgilere erişmesini daha da zorlaştırmak için birden fazla mesajı birlikte şifrelemeye çalışır. Gerçek bir Sarımsak karanfiline benzer şekilde, Sarımsak yönlendirme, bilgisayar korsanlarının iletişiminizde trafik analizi yapmasını zorlaştırır.

I2P Ağı Nasıl Kurulur

Kurulum kılavuzlarını çevrimiçi olarak ararsanız, genellikle uzun zaman önce yaptığım sonuca ulaşırsınız: geliştiriciler, geliştirici olmayanların anlayabileceği bir şekilde yazmazlar. I2P açık kaynaklı olarak gördüğünüzde, göreceğiniz kurulum kılavuzlarının çoğu geliştiriciler tarafından yazılmıştır ve bu nedenle biraz kafa karıştırıcıdır.

Size yardımcı olmak için, başlamanıza yardımcı olacak ayrıntılı bir kurulum kılavuzu. Lütfen I2P Router’ınızla neler yapabileceğinizle ilgili ayrıntılara girmediğimi unutmayın, çünkü bu bir başlangıç ​​kılavuzudur. Ne yaptığınızı henüz bilmiyorsanız, I2P’nin işlevlerinin çoğuna müdahale etmenizi önermiyorum. Teknoloji meraklısıysanız ve ara vekiller hakkında bilgi sahibi iseniz, ağın FireFsdsfssssssssss web sitesinde Görünmez İnternet Projenizi beğeninize göre yapılandırmanız için birçok yararlı bilgi bulunur..

Uygun Dosyaları İndirme

I2P ile ilgili herhangi bir şeye başlamadan önce, sisteminizde Java’nın kurulu olduğundan ve çalıştığından emin olmanız gerekir. Cihazınızda Java yoksa programı resmi sitelerinden indirmeniz gerekir. Sisteminizde çalışan Java sürümünü indirin ve yükleyin.

Java’yı yükledikten sonra I2P ile başlayabilirsiniz. Resmi siteye gidin ve sahip olduğunuz cihaz türünde çalışan dosyaları indirin. Aşağıdakiler için indirilebilir sürümler bulabilirsiniz:

 • pencereler
 • Mac OS X
 • GNU / Linus / BSD / Solaris
 • Debian / Ubuntu
 • Android

Maalesef, iOS’un hala çalışan bir I2P sürümü yok.

Dosya indirildikten sonra, sisteminize yükleyin. Daha sonra işleri kolaylaştırmak için I2P’nin başlangıç ​​menünüzde sizin için bir kısayol oluşturmasına izin verdiğinizden emin olun.

I2P Ağınızı Yapılandırma

Program aslında sisteminizde mevcut olduğuna göre, şimdi nasıl ayarlanacağını tartışmanın zamanı geldi. Bu sürecin doğası gereği teknik olduğunu belirtmek isterim. Teknik özelliğe rağmen, I2P kullanmaya alışmanız uzun sürmemelidir. Sisteminizdeki ağı nasıl yapılandıracağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. I2P Router’ınıza erişin. Bunu tıklayarak yapabilirsiniz I2P’yi başlat (yeniden başlatılabilir) senin başlangıç ​​menüsü.
 2. Varsayılan tarayıcınız otomatik olarak Yönlendirici Konsolu’na açılacaktır. Hem bir konsol penceresinin hem de yönlendiriciyi içeren bir tarayıcı penceresinin açılacağını göreceksiniz., yapma Konsol penceresinden X.
 3. Firefox’u açın. I2P (Tor dahil) için herhangi bir tarayıcı kullanabilirsiniz, ancak Chrome veya Internet Explorer üzerinden Firefox kullanmanızı öneririm.
 4. Tıkla Menü çubuğunun sağ üst köşesindeki çubuğu tıklayın. Seçin Genel seçenekler sekmesine gidin ve Ağ ayarları.
 5. Tıklamak Ayarlar.
 6. Aç / Kapat Manuel Proxy Yapılandırması.
 7. İçinde HTTP Proxy’si alanına yazınız 127.0.0.1
 8. Yazın 4444 için Liman alan.
 9. Başlıklı alanda İçin Proxy Yok, yazın localhost, 127.0.0.1
 10. tamam tuşuna basın.

Not: Bu ağı sık sık kullanmayı planlıyorsanız, proxy ayarlarını hızlı bir şekilde değiştirmek için Firefox’un FoxyProxy uzantısını indirmenizi öneririz. FoxyProxy, Chrome ve Firefox’ta bulunan bir uzantıdır ve tek bir tıklamayla I2P’ye özgü ağ ayarlarını değiştirmenize yardımcı olur. FoxyProxy’yi indirmeye çalışıyorsanız, aşağıdaki ekran görüntüsünde yapılandırma ayarlarını kullanın.

Başlangıç ​​Olarak I2P ile Yapabilecekleriniz

Çok teknik olmak zorunda kalmadan yeni başlayanlar için I2P ile yapabileceğiniz birkaç şey var.

 1. sel. I2P, konuşma özgürlüğü sloganının bir parçası olarak Torrenting’i aktif olarak teşvik eder. Bununla birlikte, ağın kendisinden koparmak, ağda mevcut olanla sınırlıdır. Kümedeki ile aynı miktarda işlenebilir içerik bulamayacak olsanız da, indirmek için iyi bir dosya seçeneğiniz olacak. Sınırlı içerik fikri sizin için korkunç görünüyorsa, Vuze’yi (torrent programı) kullanabilir ve I2P eklentisini anonim olarak torrent için etkinleştirebilirsiniz.
 2. Posta. Kullanıcılar, tamamen güvenliğe odaklanan tamamen merkezi olmayan ve dağıtılmış anonim bir e-posta sistemi olan I2P-Bote olarak bilinenlere erişebilir. Kullanıcılar ayrıca güvenlik ve gizliliğe odaklanan sahte anonim web tabanlı bir e-posta istemcisi olan Susimail’e de erişebilir.
 3. Eepsite. Her kullanıcı, I2P web sitelerini belirtmek için kullanılan terim olan kendi e-sitesine erişebilir. Eepsitler .i2p son ekini kullanır ve yalnızca ağda bulunur. E-siteye yalnızca kullanıcı çevrimiçi olduğunda (maalesef, merkezi olmayan bir ağa sahip olmanın dezavantajlarından biri) erişebileceksiniz..

Daha ileri düzey kullanıcılar kullanabilir IRC I2P’nin sohbet odalarına erişmek için. Bunun için sisteminizde zaten bir IRC istemcisi yüklü olduğundan, bu özel işleve girmeyeceğim. Ancak, ağın çevrimiçi belgelerinden bu özellik hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

I2P Açıklaması – Nihai Düşünceler

Başlamak için bilmeniz gereken her şey bu. Tabii ki, ağı kullanabileceğiniz birçok harika özellik ve işlev vardır, ancak bu özellikleri yapılandırmak ve etkinleştirmek bir tür teknik yeterlilik gerektirir. Bu nedenle, bu kılavuzu darknet yolculuklarına başlamak isteyen yeni başlayanlar için yeterince basit tuttum. I2P’nin daha gelişmiş özellikleriyle ilgili daha fazla kılavuz ve talimat için, resmi web sitelerine gitmenizi ve dokümantasyon bölümlerini okumanızı öneririz..

>

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me