Güçlü Gizlilik Yasalarına Sahip Ülkeler

Hız, uygulamalar, fiyatlandırma ve destek; bunlar, bir VPN servis sağlayıcısına abone olurken dikkate aldıkları özelliklerden bazılarıdır. VPN kullanıcıları nadiren kullandıkları VPN hizmetinin gerçekte nerede olduğunu düşünürler. Veri gizliliği söz konusu olduğunda, yasalar ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Bu yüzden doğru VPN’yi seçerken fazladan bir yol kat etmeniz gerekir. Güçlü gizlilik yasalarına sahip bir ülkede barındırılan bir VPN, Beş Göz’de bulunandan daha iyi güvenilirlik sunar.


Güçlü Gizlilik Yasalarına Sahip Ülkeler

Güçlü Gizlilik Yasalarına Sahip Ülkeler

Bir VPN’nin Barındırma Ülkesi Neden Önemli?

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en iyi web sitelerinin çoğuna ev sahipliği yapıyor. ABD’de barındırılan ve daha fazla avantaj sağlayan birçok hizmet olsa da, bir VPN için tam olarak en iyi yer değildir. ABD, Beş Göz casusluk ülkesi arasındadır ve tüm verilerinizi izlemeye çalışır.

İnternete ABD’de barındırılan bir VPN kullanarak erişirseniz, verilerinize hükümet tarafından her zaman erişilebilir. Tek yapmaları gereken ABD tabanlı sunuculara bir emir göndermek ve depoladıkları her şeyi almak.

Birçok VPN hizmeti, kullanıcı etkinliklerinin günlüklerini tutmadıklarını iddia etse de, bu, yüz değerinde almanız gereken bir şeydir. Bir VPN sağlayıcısının verilerinizi tutup tutmadığını kesin olarak bilmenin bir yolu yoktur. En iyi yol, merkezi “güvenli bir ülkede” bulunan bir VPN kullanmaktır.

VPN hizmetinizi Barındırmak İçin En İyi Ülkeler

Veri gizliliğinizin ciddiye alındığı bu tür ülkelerin bir listesini derledik. Bu ülkelerde barındırılan herhangi bir sunucu, verilerinizin hükümetin eline sızması konusunda endişelenmeden İnternet’e erişmenize izin verecektir.

İsviçre

İsviçre, VPN hizmeti için en iyi ülkelerden biridir. Kötü şöhretli üfleyici Edward Snowden’ı ağırladıktan sonra güvenilirlik kazanan İsviçre, güçlü veri gizliliği ve koruma yasaları arayan kullanıcılar için bir hedef haline geldi.

Veri gizliliği ve koruması için katı federal yasalar ve düzenlemelerle İsviçre, VPN hizmetleri için en iyi yarışmacıdır. Ülke, gizlilik yanlısı yasaları savunan bir geçmişe sahiptir ve kullanıcı verilerini yetkililerle paylaşma konusunda kararsızdır.

İsviçre’nin Birleşik Devletler ile [B1] ortaklıkları olmasına rağmen, bunların İsviçre kullanıcı verilerini mahkum etmesine izin vermekle birlikte, bu durum ABD dışındaki kullanıcıları nadiren etkiler. İsviçre VPN’i ararken hangi hizmetleri dikkate almanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi için İsviçre için en iyi VPN incelememizi okuyun.

Malezya

Birçok VPN sağlayıcısının kullanıcılarına boş sözler verdiği doğru olsa da, Malezya merkezli olanlar için durum böyle değildir. Ülkenin katı veri gizliliği ve koruma yasaları, bu sağlayıcıların kullanıcılarına verdiği taahhütleri desteklemektedir.

Kişisel Verileri Koruma Yasası kapsamındaki kilit yasalar, üçüncü tarafların elindeyken kullanıcı verilerinin gizliliğini sağlar. Yasa ayrıca, kimin kullanıcı verilerine sahip olabileceğini ve ne kadar süre saklayabileceklerini düzenleyen yasal veri toplanmasıyla da ilgilidir..

Yasa ayrıca şirketlere kullanıcı bilgilerinin korunmasını sağlama konusunda başka yükümlülükler de getiriyor. Bahsetmiyorum bile, verilerin yanlış kullanımı için ağır cezalar. Bu en iyi VPN servis sağlayıcıları Malezya için en uygunudur.

Romanya

Dünyadaki en yüksek internet hızlarından bazılarına sahip olan Romanya, VPN hizmetinizi barındırmak için yeni bir varış noktasıdır. Diğer pek çok ülkenin aksine Romanya, ulusal güvenlik ve vatanseverlik adı altında hükümetin gizlilikle mücadele tedbirlerini gizlemiyor. Bunun yerine, ülke, kullanıcı verilerinin korunması için Kişisel Veriler için Ulusal Denetim Otoritesi gibi kuruluşlar yerleştirmiştir..

Romanya’nın coğrafi konumu, ülkenin hem Avrupa hem de Asya için teknolojik merkez haline gelmesine yardımcı oluyor. Konuşma özgürlüğü ve veri gizliliği yasaları da ülkedeki Basın Özgürlüğü seviyesine ABD’nin hızla yaklaşmasına yardımcı oluyor.

Hollanda

Hollanda gizliliği çok ciddiye alıyor ve kısa süre önce Google’ı bazı veri gizliliği yasalarını ihlal ettiği için azarladı. Bazı batı ülkeleri istilacı önlemleri teşvik ederken, Hollanda’nın ülkelerindeki kullanıcı bilgilerini korumak için AB ve kendi yasaları vardır.

Hollanda’nın yalnızca Finlandiya’nın gerisinde kaldığı Basın Özgürlüğü Endeksi’nde ikinci olması hiç kimseye sürpriz olmaz. Hollanda hükümeti için kullanıcı veri uyuşmazlıklarından istifa eden çok sayıda örnek vardır.

Hollanda, bir VPN hizmetine sahip olmak için mükemmel bir seçimdir. Veri koruma yasalarıyla, hükümetin ve diğer yetkililerin verilerinizi elde edemeyeceğinden emin olabilirsiniz..

Norveç

İsveçli web hosting şirketi Bahnhof’un Wikileaks’e ev sahipliği yaptığı bilinen bir gerçektir. Mahremiyet söz konusu olduğunda, Norveç İsveç’i çok iyi aşmaktadır. Ayrıca Basın Özgürlüğü endeks sıralamasında daha yüksek bir pozisyon elde ediyor.

Avrupa Ekonomik Bölgesi’nin bir parçası olmasına rağmen, Norveç Avrupa Birliği’nin bir parçası değildir. Bu, ülkenin kendi veri gizliliği ve koruma yasalarını oluşturmasına izin verdi. Norveç VPN’leri ABD’deki benzerlerinden çok daha fazla koruma sunuyor.

Örneğin, Norveç menşeli ve barındırma özelliğine sahip, kullanıcı verilerini ABD yasalarından koruyan bulut depolama hizmeti Jottacloud’u ele alalım. Yabancı hükümetler, bulut hizmetindeki herhangi bir müşteri verilerine erişmek için bir Norveç mahkemesinden izin almalıdır. Norveç için en iyi VPN’e abone olmak istiyorsanız, bu adaylara bir göz atın. 

İzlanda

İzlanda, katı gizlilik ve koruma yasaları hakkında konuştuğumuzda akla gelen bir ülke değil. Bununla birlikte, İsviçre ve Norveç gibi, kullanıcı bilgilerini paylaşmak için başka bir ülkeyle herhangi bir anlaşması veya ortaklığı olmayan ülkeleri ortadan kaldırıyor.

Ülkenin coğrafi konumuna dikkat edin, Kuzey Amerika’ya daha yakın olan ülke, ABD’de VPN hizmetlerine ev sahipliği yapmak isteyen kullanıcılar için mükemmel bir seçimdir. Ülkenin hem katı gizlilik yanlısı yasaları vardır hem de ABD gibi ülkelere daha hızlı internet bağlantısı sağlar. Bahsetmemek gerekirse, İzlanda yabancı hükümetlerin kullanıcı verilerine erişim taleplerini reddetmeyi seviyor.

Sonuç

Bir yandan, VPN’leri hep birlikte yasaklayan hükümetleriniz var, diğer yandan, VPN’leri barındırmak için mükemmel adaylar haline getiren katı gizlilik yasalarına sahip ülkeler var. Bir VPN kullanıcısı olarak, bir VPN’nin gizlilik politikasını zaten okumuş olabilirsiniz. Birçoğu herhangi bir günlük tutmadıklarını iddia etse de, sonuçta bunun için sözlerini almanız gerekecek.

Açıkçası, bir VPN servis sağlayıcısı kimsenin okumayı umursamayacağı yorucu hüküm ve koşullar altında şişirilmiş sözler verebilir ve gerçeği gizleyebilir. Bu hizmetler hakkındaki gerçeği öğrenmek kullanıcılara kalmıştır. Hükümet kullanıcı bilgilerine istediği zaman erişebiliyorsa, VPN kullanma amacını tamamen ortadan kaldırır. VPN hizmetlerinin barındırıldığı doğru ülkeyi seçin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map