Gizlilik Koruması İçin Dijital Ayak İzinizi En Aza İndirme

Sık sık düşünmüyoruz, ancak bilgilerimiz her zaman çevrimiçi ve halka açıktır. Facebook’tan Instagram’a, hayatımızın her anı internette, dünya çapında milyonlarca insanla paylaşılıyor.


Gizlilik Koruması İçin Dijital Ayak İzinizi En Aza İndirme

Gizlilik Koruması İçin Dijital Ayak İzinizi En Aza İndirme

Yayınlarınızı, güncellemelerinizi ve resimlerinizi yalnızca arkadaş çevrenizle paylaştığınızı düşünüyorsunuz, ancak İnternet’te bir şey olduğunda, her yere yayılması uzun sürmüyor. World Wide Web geniş bir bilgi rezervidir. Yakamaz ya da aşağı çekemez ya da silemezsin.

Bir şey orada olduğunda, iyilik için oradadır. Facebook hesabınızı bugün silerseniz, bir yıl sonra bile bir Google aramasında ortaya çıkan bazı görselleri yine de bulacaksınız.

Olduğu Şekilde

İnternet’i ve sunduğu kolaylıkları kullanmaya devam etmek istiyorsanız, bu konuda yapabileceğiniz çok şey yoktur. Bağlantıda kalma, evinizin rahatlığında alışveriş yapma, Alexa’nın sizin için listeler yapma, en sevdiğiniz şovları ve filmleri istediğiniz zaman izleyin – kişisel verilerinizin pahasına gelirler.

Hizmetin ücretsiz veya ücretli olması önemli değildir. İnternet’te bir şey paylaştığınızda, silmek neredeyse imkansızdır.

İnternetin bize sağladığı kolaylıklara rağmen, artan çevrimiçi tehdit sayısı herkesi endişelendiriyor. Her şirket internet servis sağlayıcımızdan Google’a, Facebook’tan devlet ve güvenlik ajanslarına kadar verilerimizi toplar.

Ayrıca, cep telefonu şirketlerinin NSA gibi ajanslara müşteri verileri sattıkları tespit edilmiştir. Gizlenecek hiçbir şeyiniz olmadığını düşünseniz bile, bilgilerinizin NSA’nın veritabanında olduğunu bildiğinizde kendinizi güvende hissediyor musunuz? Kesinlikle hayır.

Dijital Ayak İzinizi Silme

İyi bir gün, internette olmayı bırakmaya karar veriyorsunuz. Çevrimiçi faaliyetlerinize dayanarak dijital ayak izinizi – sizinle ilgili ve internette var olan sizinle ilgili bilgileri silmeye karar veriyorsunuz. Ama söylemesi yapmaktan daha kolay.

İnternet çok geniştir ve bir bilginin bir yerden bir yere gitmesi birkaç saniye alır. Bir yerden silerseniz, yine de başka bir yerde var olmaya devam eder. Sonuç olarak, bir aramada da görünür.

Bununla birlikte, dijital izinizi yavaş yavaş temizlemek ve tüm izinizi internetten silmek için yapabileceğiniz şeyler var. Birkaç adım var ve zaman alıyor, ancak kesinlikle mümkün.

1. Çevrimiçi Hesaplarınızı Silin

Yapmanız gereken ilk şey, sosyal medyadan alışverişe, akışa ve oyuna kadar çevrimiçi olan tüm hesapları hatırlamak ve silmek. Bunun için, hesap açtığınız yerlerin bir listesini yapmanız ve ardından silmeniz gerekir.

Facebook ve Google gibi siteler hesabınızı silmenizi kolaylaştırır, ancak bazı siteler o kadar kolay değildir. Sil seçeneği eksik veya hesabınızın kaldırılması için siteyle iletişime geçmeniz gerekiyor.

Bu, iletişim kurmak için uygun kişinin kazılmasını içerebilir. Hesabınızı belirli bir sitede nasıl sileceğinizi bilmiyorsanız, Google’da arama yapmanıza yardımcı olur.

2. Bireysel Sitelerden Bilgi Silme

Hesabın tamamını silmek istemiyorsanız, ancak belirli bilgileri kaldırmak istiyorsanız, bunu da yapabilirsiniz. Örneğin, lise balo resimlerinizi Facebook’tan veya yıllar önce erişmeyi bıraktığınız eski bir MySpace hesabından kaldırmak istiyorsanız, bu siteden birine e-posta göndermek yaklaşık 5 dakika sürdü.

Utanç verici görünen eski tweet’ler veya artık mantıklı olmayan güncellemeler de ayrı ayrı silinebilir. Sizinle ilgili bilgiler bir web sitesinde veya blogda yayınlandıysa, kaldırılması için site sahibiyle iletişime geçin.

Özel blog veya web sitesi sahiplerinin isteğinizi yerine getirmek zorunda olmadığını unutmayın. Bazı web siteleri, yayınları tek tek silme seçeneği sunmaz. Bu durumda, yayını silin ve orijinal içeriğin yerine biraz anlamsız yazın.

3. E-posta Hesaplarını Silin

Çoğu kişinin birden fazla e-posta hesabı vardır, bu nedenle hepsini silmek ve yalnızca bir merkezi hesap tutmak istersiniz. E-posta hesaplarını silmek kolaydır – ayarlara gidin ve sil seçeneğini bulun. Çevrimiçi ortamda güvende olmak için, yaygın olarak kullanılan e-posta hizmetlerinden birini kullanmak yerine ProtonMail gibi şifreli bir e-posta hizmeti kullanın.

4. Yasal İşlem Yapın

Bazı durumlarda, belirli içeriğin dizinlerinden kaldırılması için Google’a yasal bir bildirim gönderebilirsiniz. Bu, çoğunlukla ilişkilendirilmek istemediğiniz rahatsız edici veya uygunsuz içerik durumunda işe yarar.

Belirli web sayfalarının kaldırılmasını istemek için Google’ın eski URL kaldırma aracını da kullanabilirsiniz. İsteğinize dikkat etmek Google’a kalmıştır, ancak emrinizde olan tek seçenek bunlar.

5. Bir VPN kullanın

Çevrimiçi yaptığınız her şey genel IP adresinize kadar izlenebilir. Web’de her gezinirken, uygulama indirirken veya video akışı yaparken IP’niz dijital parmak izinizdir. ISS’nizi, devlet kurumlarınızı ve potansiyel siber suçluları çevrimiçi etkinliklerinizi dinlemekten korumak için IP adresinizi gizlemelisiniz.

Bir VPN sunucusuna bağlanarak, kendi VPN adresiniz yerine o VPN sunucusunun IP adresini kullanarak web’de geziniyor gibi görüneceksiniz. Ayrıca, tüm İnternet trafiğiniz şifrelenir. PC’nizde, Mac’inizde, Android’inizde veya iOS aygıtınızda ayarlayabileceğiniz VPN uygulamaları sayesinde bir VPN bağlantısı kurma işlemi oldukça basittir.

İlk olarak, bir VPN servis sağlayıcısına kaydolmanız gerekir. Aşağıda seçtiklerimizin bir listesini bulabilirsiniz:

Zaman ve çaba

Çoğu durumda, dijital ayak izinizi silmek çok zaman gerektiren yorucu bir işlemdir. Şimdiye kadar sahip olduğunuz tüm hesapları sildiğinizi düşündükten sonra bile, bir Google aramasında görünen bazı bilgileri bulabilirsiniz. Daha sonra içeriğin kaynağını bulmanız ve silmeniz gerekir.

Dijital ayak izinizi en aza indirmek için, yalnızca verilerinizi toplamayan şifreli hizmetleri kullanmayı unutmayın. Bu hizmetler genellikle ödenir, ancak küçük bir ücret karşılığında verilerinizi güvende tutabilirsiniz. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map