Facebook’u Hangi Ülkeler Yasaklıyor?

Facebook yasağı, dünyanın her yerindeki ülkeler için pek yaygın olmayan bir şeydir. İster inanın ister inanmayın, en popüler sosyal medya sitelerinden birinin kullanılması teşvik edilmez ve bu kararın arkasında birçok neden vardır..


Facebook'u Hangi Ülkeler Yasaklıyor?

Facebook Hangi Ülkeleri Yasaklıyor??

Facebook Neden Ülkelerde Yasaklanıyor??

Facebook’un kullanıcıları üzerindeki gücü ve etkisi yadsınamaz, ancak dünya çapında sakinlerinin Facebook’tan bağlantısını kesmeye çalışan birçok hükümet var. Sonuç olarak, kullanıcılarının platformun ülke düzenlemeleri uyarınca talep edemeyeceği bir Facebook yasağı talep ediyorlar. Yıllar geçtikçe Facebook’a hükümetler uygulandı, bazıları kalıcı, bazıları geçici. Bu hükümetler, çalışanlarının eriştiği çevrimiçi içeriğin kendi itibarlarını topraklayabileceğinden ve siyasi konumlarını tehdit edebileceğinden endişe duyuyor.

Bu tür hükümetler eleştiriden ve Facebook’un getirdiği güçten korkuyor. Aşırı Facebook kullanımı ve dış dünyaya maruz kalma isyanı, protestoları ve çok daha fazlasını teşvik edebilir. Onlara Facebook kullanımı, karşılayamayacakları bir şey olan siyasi protestoları organize etmenin bir yoludur. Hükümet, Facebook’u yasaklayarak sakinleri üzerinde kontrol sahibi oluyor. Tartışma, görüş ve bilgi aktarımını azaltır.

Facebook’u Yasaklayan Ülkeler

Çoğu, Facebook’a erişimi engelleyen veya Facebook’a erişimi yasaklayan ülkelerdir. Aşağıda bu ülkelerin listesini bulacaksınız.

Çin

Ablukalar ve yasaklar Çin’de çok popüler. Aslında, internet kısıtlamaları söz konusu olduğunda en zor ülkelerden biridir. Çin, platformda barışçıl bir bilgi alışverişinin ardından 2009’da Facebook’u engelledi. Bu, Sincan’daki ölümcül isyanlarla sonuçlandı. Çin hükümetinin yasağı kaldırdığına dair raporlar olmasına rağmen, web sitesi aksini gösteriyor. Ancak, Çin için en iyi VPN engellemeyi kaldırmak ve Facebook’a erişmek için.

Kuzey Kore

Kuzey Kore, sosyal ağları diğer ülkelerden daha uzun süre engellediği için Dünya Rekoru’nu kazanabilirdi. Böylece Facebook’un orada bulunmadığına karar verebiliriz. Pyongyang, Facebook ve Twitter’da ülke çapında bir yasak uyguladı. Dolayısıyla, daha önce sosyal medya platformuna erişebilen diplomatlar ve insani yardım kuruluşları artık bu platforma erişemediler.

Hindistan

Hindistan hükümeti 2016-17 yıllarında Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağ sitelerinde altı aylık bir yasak uyguladı. Hükümeti bu kararı almaya iten neden, sosyal medyanın ulusal ve anti-sosyal unsurlar tarafından kötüye kullanılmasıdır. Bir başka neden de teröristlerle iletişimi yasaklamaktı. Seç en iyi VPN Facebook’a özgürce erişmek için Hindistan’da kullanmak.

Bangladeş

Bangladeş daha önce Facebook’u yasaklamıştı ve kısa bir süre için uygulandı. Ayrıca, Bangladeş’teki sağcı siyasi partiler ve gruplar teklif sırasında saygısız blogculara karşı protesto gösterdiler. Ancak, 2015 yılında Bangladeş hükümeti yasağı kaldırdı ve Facebook 2017’nin sonlarından itibaren erişilebilir hale geldi.

Mısır

Mısır, Facebook yasaklarına yabancı değil. Mısırlıların bu siteleri protesto düzenlemek için kullandıkları 2011 yılında hükümet Facebook’a bir yasak koydu. Blok günlerce sürdü.

Pakistan

Bu hükümet Facebook’u bir noktada yasaklamak zorunda kaldı, çünkü bazı insanlar peygamber Muhammed’in çizimlerini paylaştı ve yayınladı. Hükümet yasağı birkaç hafta sonra kaldırmasına rağmen, Pakistan küfür gibi görünen sayfaları tek tek engellemeye devam edeceğine söz verdi.

Vietnam

Kasım 2009’da Vietnam sakinleri Facebook’a erişemediğini bildirdi. Hükümet bir Facebook yasağı sipariş etmeyi reddetse de, teknisyenlerin raporları aksini gösteriyor.

İran

Facebook, 2009 seçimlerinden sonra, web sitesi üzerinden muhalefet hareketlerinin düzenlendiği korkusu nedeniyle ülkede yasaklandı. Dört yıl sonra, hükümet yasağı önceden haber vermeksizin kaldırdı. İran’da Facebook kullanmak için, en iyi VPN Orada.

Suriye

Siyasi aktivizm üzerine bir baskının bir parçası olarak, hükümet 2007’de Facebook’u engelledi. Ancak, 2011 yılında Cumhurbaşkanı Beşar Esad beş yıllık yasağı kendi topraklarında sıkıntıyı önlemek için bariz bir girişimle kaldırdı..

Küba

Facebook Küba’da resmi olarak yasaklanmamış olsa da, erişilmesi zor. Sadece politikacılar, bazı gazeteciler ve tıp öğrencileri evlerinden yasal olarak web’e erişebilirler. Diğer herkes internet kafeler üzerinden çevrimiçi dünyaya bağlanmak zorundadır.

Facebook Ülkelerde Yasaklandı – Son Düşünceler

İster Facebook’u sevin ister nefret edin, hala en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biridir. Dünya genelinde 1,23 milyardan fazla kullanıcı Facebook’u seviyor, ancak tüm ülkelerde bulunmadığını kabul etmelisiniz. Bununla birlikte, ülkelerdeki internet kısıtlamaları ne kadar katı olursa olsun, sakinleri bir VPN servis sağlayıcısı yardımıyla Facebook’a erişmeye devam edebilir. Tek yapmanız gereken Facebook için en iyi VPN, ve Facebook’u her yerde kullanabileceksin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me