Facebook-Cambridge Analytica Skandalı – Sırada Ne Var?

Facebook, uzun zamandır gizlilik uzmanlarıyla tartışmalı bir konudur. En son Cambridge Analytica skandalının çevrimiçi sosyal medya pazarında dalgalar yaratması şaşırtıcı değildir. Facebook-Cambridge Analytica fiyaskou ‘Yüzyılın Skandalı’ olarak adlandırıldı. İsimsiz birkaç politikacının Facebook’u kullanıcıların özel bilgilerini toplamak için kullanıyor olması kimseyi şok etmemelidir. Bir kişilik testi kılığına girmiş olan bu tahrik, Facebook’un kullanıcı gizliliğine karşı ne kadar beceriksiz olduğunu örnekliyor.

Facebook-Cambridge Analytica Skandalı - Sırada Ne Var?

Facebook-Cambridge Analytica Skandalı – Sırada Ne Var?

Facebook gizlilik için yeni ayarlar getirirken, ancak çok fazla itiraz ve çığır açtıktan sonra bunu yaptı. Bu skandal, yalnızca dünyanın en büyük sosyal medya sitesinin kullanıcı gizliliğini nasıl göz ardı ettiğini gösteren uzun bir satırdır. Bu skandal hakkında kullanıcılarımızı zaten bilgilendirdik. Bu konudaki en son olayları inceleyelim.

Cambridge Analytica Skandalı Nedeniyle Facebook’ta Dört Dava Açıldı

Geçen hafta, Maryland’li Lauren Price, bir Facebook kullanıcısı San Jose’de bir dava açtı. Bu sınıf davası 50 milyon FB kullanıcısı yerine açılmıştır. Cambridge Analytica’nın bu kullanıcının özel hesaplarından Facebook’un bilgisiyle veri çaldığı iddia ediliyor. Price, FB’nin, rızası olmadan veri paylaşmayacağını belirtmesine rağmen çevrimiçi gizliliğine saygı göstermediğini belirtti. Price ayrıca 2016 yılında yeminde düzenli siyasi kampanyalara tanık olduğunu söyledi.


Bu davanın yanı sıra, Facebook’tan iki ayrı hissedar olan Robert Casey ve Fan Yuan da bir sınıf davası açtı. Bunlar Facebook’un yanı sıra CFO David Wehner ve CEO Mark Zuckerberg’e karşı açıldı. Geçtiğimiz hafta Facebook’un stok kazasında ortaya çıkan değer kaybını telafi etmek istiyorlar. Bu dönemde Facebook toplam piyasa değerinin yüzde 10’unu kaybetti.

Sonunda, avukat Jeremiah Hallisey, FB COO Sheryl Sandberg, Zuckerberg ve diğer yönetim kurulu üyelerine karşı dava açtı. Davaya göre, Facebook ve yönetim kurulu yöneticileri veri ihlallerini azaltmak için herhangi bir işlem yapmadı. Ayrıca kullanıcıları meydana geldiği konusunda bilgilendirmediler. Böylece, güven vergisini ihlal ediyorlardı.

Bu dava, hissedarların zararlarını tazmin etmelerini talep etmektedir. Ayrıca Facebook’un iç güvenlik süreçlerini geliştirdiği ve bunu bir mahkeme emriyle zorlandığı konusunda ısrar ediyor.

Federal Ticaret Komisyonu FB Soruşturmasını onayladı

FTC şu anda şirketin “haksız fiillerini” araştırıyor. Bu, suçlu bulunursa Facebook’un ağır para cezalarına neden olmasına neden olabilir.

FTC genel müdürü Tom Pahl’a göre, “Facebook’un gizlilik ihlallerine ilişkin en son basın raporları FTC’yi araştırmaya yönlendirdi.” Soruşturmaların “tüketicilere ciddi zarar veren haksız politikalar” etrafında toplanacağını açıkladı.

Bu açıklamaya bağlı olarak, Facebook hisse senetleri orijinal değerlerinin yaklaşık yüzde 6’sı daha da düştü.

Bununla birlikte, Facebook cesur bir yüze oturdu ve Facebook’taki baş gizlilik memuru yardımcısı Rob Sherman, “Facebook, kullanıcı verilerinin güvende kalmasını sağlamayı taahhüt ediyor ve FTC tarafından sorulan tüm sorulara cevap verme şansı için minnettar.”

#DeleteFacebook Hareketi Büyük Destekçiyi Buluyor

Whatsapp’ın kurucu ortağı Brian Acton, Facebook’un Whatsapp’ı satın almasından 19 milyar dolar kazanmasına rağmen # SilFacebookFacebook hareketine katıldı. #DeleteFacebook hashtag’i kullanıcıların Facebook hesaplarını silmelerini sağlamak için kullanılıyor.

Facebook’un Cambridge Analytica’nın gizli bilgi toplamak için gizli araçlar kullandığını bildiği iddiasını belirtiyorlar. Ayrıca bunun iki yıl boyunca nasıl geçtiğinden bahsediyorlar ve Facebook’ta kimse bunu durdurmak için hiçbir şey yapmadı.

Mozilla da dilekçe verdi

Mozilla, daha yenilikçi şirketlere pazar paylarının çoğunu kaybediyor. Rakiplerini göstermek için herhangi bir fırsatı değerlendirmeleri doğaldır. Şirket tarafından sunulan yeni dilekçeye göre, Facebook’un uygulama izni politikasını değiştirmesini talep ediyorlar. Bu, üçüncü taraf madenciliğe karşı kullanıcı korumasını artıracaktır.

Bunun yanı sıra, CA skandalı ana ihbarcı Chris Wylie de tekrar konuştu. Niyetinin Facebook’u iftira etmek olmadığını ve vahiy yaparken bunu bile dikkate almadığını söyledi..

Aslında ona göre tek motivasyonu Cambridge Analytica’nın karanlık faaliyetlerini dünyaya tanıtmaktı. Ancak bu, diğerlerinin FB hisse değerlerinin düşmesinin kanunun ana hedefi olduğunu düşünmesini caydırmadı.

Facebook CEO’su Zuckerberg Kongreye Gitmeye ve Tanıklık Etmeye Karar Verdi

İddialar ve davalar ışığında Mark Zuckerberg Kongre önünde ifade vereceğini açıkladı. Zuckerberg’in CNN Money’ye verdiği açıklamaya göre, tanıklık sadece birkaç hafta içinde verilecek. Facebook şu anda tanıklığı ifade etmenin en iyi yolunu inceleme sürecindedir. Kuşkusuz, Zuckerberg ve Facebook’u herhangi bir yanlış ve ilgili iddiadan muaf tutmaya çalışacaklar..

Bu bildiri, Cambridge Analytica’nın ortaya koyduğu devasa tepkinin kuyruğunda geliyor. Medyadaki herkes, Kongre önünde ifade veren Zuckerberg’den başka alternatif olmadığını kabul etti.

Aynı zamanda, Zuckerberg’in ifadesinin diğer sosyal medya honcholarını davanın takip etmesine yol açacağı yaygın olarak kabul edilen bir kavramdır. Google ve Twitter CEO’ları Sunder Pichai ve Jack Dorsey’in da tanıklık ettiğini görebiliriz.

Resmi olarak, üç çevrimiçi medya devinden de 10 Nisan’da düzenlenen veri gizliliği duruşmasında bulunması istendi. Bildiriyi düzenleyen Senato Yargı Başkanı Chuck Grassley oldu.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me