BitCoin Cüzdanınızı Nasıl Korursunuz

Yakın geçmişte dünya, özellikle elektronik veri koruması ve ticari işlemlere ilişkin para transferleri açısından çok sayıda güvenlik tehdidine tanık olmuştur. Siber hırsızlık ve fidye yazılımı gibi terimler artık yabancı değil. Popülerlik listelerini dörtnala getiren bitcoin gibi kripto para birimleriyle, Bitcoin cüzdanınızı nasıl koruyabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.


BitCoin Cüzdanınızı Güvenli Hale Getirme

BitCoin Cüzdanınızı Nasıl Korursunuz

Bitcoin ne kadar güvenlidir?

Bitcoin’in şimdiye kadarki en güvenli sanal para birimi olduğu kanıtlandı. Ancak o zaman bile, siber saldırıların payından kurtulmuş değil. Bitstamp, borsadaki sanal cüzdanlar tehlikeye girdikten sonra 19.000 BTC’nin çalındığı haberlerde geçti. Bu yaklaşık 5 milyon dolarlık net zarara yol açmıştır. Trojan, Pony Loader 2.0, enfekte sistemlerde saklanan cüzdanları belirleyebilir ve çalabilir. Litecoin gibi diğer kripto paraları da çaldı.

Bu neden tekrar tekrar oluyor? Bitcoin işlemleri geri döndürülemez olduğu için, aracı olarak hareket edebilecek hiçbir resmi otorite bunları geri alamaz. Bu hem alıcı hem de alıcı taraflar tarafından bilinmediği ve tersine çevirme ancak bir hata durumunda gerçekleşebileceğinden özel bir önem taşır. Dahası, yetkililer çalınan bitcoinleri takip etmek için uygulanan çok sayıda tekniğe rağmen.

Ayrıca, Bitcoin kullanıcıları her bir sanal cüzdan için oluşturulan özel Bitcoin adresleri aracılığıyla anonim kalsa da, tüm işlemler bir adrese ait işlem listesini görmek için herkese açık hale getirilir. Bu, bilgisayarın IP adresini VPN veya Tor gibi bir araçla gizleyerek gizliliği artıran ek önlemler gerektirir..

Bitcoin Cüzdanınızı Koruma

Bitcoin cüzdanınızı korumaya başladığınızda, para birimiyle ödeme yaparken güvenliğinizi artırıyorsunuz. Bu, hem kimliğinizi hem de cüzdanı potansiyel siber hırsızlığa karşı korumanızı sağlar.

1. Çok Yönlü Çok Yönlü Bitcoin İstemcisi

Gizliliğinizi artırmak ve IP adresinizi gizlemek için, her işlemde yeni bir adresi değiştirmenizi veya değiştirmenizi sağlayan bir Bitcoin istemcisi kullanın. Ayrıca, önemlerine göre işlemlerin çok sayıda cüzdana ayrılması tavsiye edilir. Önerilen prosedür, gerektiğinde ve gerektiğinde doldurulabilecek nispeten daha küçük miktarlarda günlük işlemler için bir cüzdan bulundurmaktır..

2. Kimlik Koruması 

Net gibi kamusal alanlarda işlem bilgilerini paylaşırken son derece dikkatli olun. Aksi takdirde, kimliğinizi ve Bitcoin adresinizi yanlışlıkla ifşa etme riskiniz olabilir. Bu, daha önce görüldüğü gibi bazı feci sonuçlara yol açabilir.. 

3. Güçlü Bir Şifre Kullanın

Rastgele güçlü bir şifre kullandığınızdan emin olun. Aynı şifreyi birden fazla platformda da kullanmayın. Bunu yaparsanız, siber suçluların bunlardan birine girmesi durumunda tüm çevrimiçi hesaplarınızı tehlikeye atabilirsiniz. Bu aracı kullanarak kolayca güçlü bir rastgele şifre oluşturabilirsiniz.

4. emanet hizmeti

Emanet hizmeti, tanımadığınız birinden bir şey alıyorsanız veya satıyorsanız faydalıdır. Ödeme yapan kişi, satın aldığı ürünü almayı beklerken bitcoinlerini emanet servisine göndermelidir. Bu arada satıcı, emanet hesabında parasının güvenli olduğunu bilir ve daha önce üzerinde anlaşılan öğeyi havale eder. Mal aldıktan, alıcı son ödeme yapmak için emanet hizmeti bildirir.

5. Sanal cüzdanı yedekleyin

Fiziksel depolama açısından, herhangi bir önemli yedekleme politikasının öngördüğü normlara bağlı kalın. Sık sık güncellemeye devam edin, her zaman şifrelenmiş halde tutarak farklı konumlar ve medya kullanın. Şifreleyerek, güvenliği sağlayacaksınız.

6. Cüzdanı şifreleyin

Cüzdanın şifrelenmesi, özellikle çevrimiçi saklarken kesinlikle gereklidir. Güvenliğin temel anahtarı çok güçlü ve olağandışı bir parolaya sahip olmaktır. Tüm hassas bilgileri içeren dosyaları şifrelemek için DESlock + gibi araçları uygun şekilde kullanın. Dosyalara sahip tüm kullanıcı alanını veya sistemi şifrelemek daha da iyidir.

Bilgilerin sizden alınabileceğini düşünmüyorsanız, Blackhat filmini izleyin.!

7. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Zorunluluktur

Çevrimiçi depolama hizmetlerini kullanırken, birini seçmeden önce gerçekten güvenilir olanların artılarını ve eksilerini eleştirel olarak incelemeniz önemlidir. Ancak o zaman bile, hiçbir çevrimiçi depolama hizmetinin kesinlikle kusursuz olmadığını ve hizmet sağlayıcısının Aşil topuğu geliştirebileceğini ve hacklenebileceğini hatırlamanız gerekir..

İki faktörlü kimlik doğrulama, yaptığınız her işlem için bir defalık şifre ister ve bu, mobil cihazınıza gönderilir. Bu sizin tarafınızdan sağlandıktan sonra, yalnızca işlem gerçekleşir.

8. Cüzdanları Mobil Cihazlarınızda kullanmayın: 

Mobil cihazlar kesinlikle kullanışlı olabilir, ancak bilgisayar korsanlarına karşı da oldukça savunmasızdır. Bu nedenle, bunları kullanmaktan kaçınmak ihtiyatlı. Bu, alım veya satım için büyük miktarlarda para transfer edildiği durumlarda daha da önemlidir. İşlem tehlikeye girebilir veya kaybedilebilir. Bu gibi durumlarda, cüzdanınızı Web’e bağlı olmayan bir şeyde tutmak daha güvenlidir.

9. Ek Güvenlik için VPN Kullanın

Daha iyi VPN olarak bilinen bir sanal özel ağa bağlanmak, tüm trafiğinizi güvenli bir şekilde şifrelemenize olanak tanır. Bu, tüm trafiğinizin özel bir tünelden geçeceği ve hassas verilerinizi meraklı gözlerden uzak tutacağı anlamına gelir. Hangi VPN hizmetlerinin BitCoin ile en iyi şekilde kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi için, derinlemesine VPN revizyon kılavuzumuzu okumaktan çekinmeyin.

10. Çoklu İmza Adresleri

Bu adresler, kurumsal veya yüksek güvenlikli işlemler için uygundur ve ayrı ekipmanlarda depolanan, yalnızca yetkili personel tarafından izlenen ve yönetilen birden fazla anahtar kullanır. Bu şekilde, bir bilgisayar korsanının işi, Bitcoin’leri sıkıştırmak için anahtarların saklandığı tüm ekipmanlardan ödün vermek zorunda kalacağı için çok daha zor hale gelir..

Sistemleri düzenli olarak güncellemek ve kullanmıyorsanız sanal cüzdanı kaldırmak, cüzdanınızı korumanın diğer iki yoludur.

Bitcoin Cüzdanınızı Koruma – Sonuç

Çevrimiçi kullandığınız diğer tüm hizmetlerde olduğu gibi, Bitcoin Cüzdanınızı kullanarak işlem yaparken belirli bir risk unsuru vardır. Ancak, gerekli önlemleri aldığınız sürece, bu güvenli kripto para biriminden en iyi şekilde yararlanmamanız için hiçbir neden yoktur..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map