Beş Göz Gözetimi – Hükümetler Verilerinizi Elde Ediyor

Artık dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin çevrimiçi etkinliklerinize katılmak istedikleri bilinen bir gerçek. Çevrimiçi gözetim çok yaygındır ve federal yetkililer kullanıcının gizliliğini hiç umursamamaktadır. Her ülkenin gözetimi yapan kendi ajansı veya programı vardır ve bazen ülkeler izleme ve casusluk faaliyetlerini yepyeni bir seviyeye çıkarmak için takım kurabilirler. Böyle bir şeyin olabileceğini düşünmek korkutucu ve hatta bunun gerçekten gerçekleştiğini fark etmek daha korkutucu. Burada casusluk organizasyonlarını tartışacağız 5 Göz, 9 Göz ve 14 Göz. Bunlar, çeşitli ülkelerin hükümetleri tarafından yapılan karşılıklı anlaşmalardır. Ortalama bir internet kullanıcısı olarak, bu bilgi sizin için önemlidir, böylece verilerinizi gözetlemelerinden koruyabilirsiniz.


Beş Göz Ülke Listesi Nedir?

Beş Göz Ülke Listesi Nedir?

Bu Programlarda Neler Oluyor?

Dünyanın dört bir yanından çeşitli hükümetler bir araya gelip vatandaşları üzerinde gözetim yapmak ve bu verileri kuruluşlarındaki diğer hükümetlerle paylaşmak için işbirliği yaptı. Bu, birbirlerinden zeka toplamalarına ve casuslukla mücadele ve gizlilik yanlısı yasalardan kaçınmalarına yardımcı olur. Böyle birçok “Göz” grubu vardır ve bunların özü Beş Göz olarak bilinen beş ülkede bulunmaktadır..

Kulağa korkunç ve daha çok bir komplo teorisi geliyor ama Five Eyes çok gerçek. İstihbarat ittifakıdır ve kamuoyunun bilgisine açıktır.

Beş Göz Ülke Listesi

Bu beş ülke Beş Göz ittifakını yarattı:

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • UK
 • Kanada
 • Avustralya
 • Yeni Zelanda

Five Eyes anlaşması daha önce UKUSA anlaşması olarak biliniyordu. Bu anlaşma onlarca yıldır varlığını sürdürüyor ve Soğuk Savaş’a dayanıyor. 2010 yılında, anlaşmanın tam metni İngiltere ve ABD tarafından halka açıklandı. Tarihi bir hareketti ve Soğuk Savaş’ın en önemli belgesi olarak adlandırıldı.

Anlaşma gerçekten eski olsa da, hala uygulanmaktadır ve gözetimin odak noktası fizikselden dijitale değişmiştir. Tüm çevrimiçi etkinlikleriniz hükümet tarafından izlenir. Anlaşmanın metnini burada bulabilirsiniz.

Dokuz Göz Ülkesi

Bu anlaşma Five Eyes ülkelerini ve aşağıdakileri içermektedir:

 • Danimarka
 • Norveç
 • Fransa
 • Hollanda

Bunlar, UKUSA anlaşmasına üçüncü taraflar olarak katılan illerdir. Beş Göz ülkesi tarafından istihbaratları için hedef alınsalar da karşılığında fayda elde ediyorlar. Five Eyes ülkelerinin yardımıyla kendi vatandaşları hakkında bilgi toplarlar.

On Dört Göz Ülkesi

Bunlar Nine Eyes sözleşmesindeki ülkeler ve ayrıca:

 • Almanya
 • ispanya
 • İsveç
 • İtalya
 • Belçika

Bu 14 ülke, kendi vatandaşlarının ortak gözetimi için birlikte çalışmaktadır. Ayrıca hedeflenen ülkeleri de gözetliyorlar. Anlaşma, hükümetlerin kendi ülkelerinin gizlilik yasalarından kaçınmalarına yardımcı oluyor.

Örneğin, ABD hükümeti yasal sorunlar nedeniyle halkını gözetleyemezse, başka bir ülkenin halkını gözetlemesine ve onlardan veri toplamasına izin verir. Yani teknik olarak, herhangi bir yasayı ihlal etmiyorlar.

Bu gerçekten korkutucu bir durum. Hükümetiniz sizi gözetlemediklerini söylese bile, verilerinizi başka bir ülkenin casusluk operasyonları aracılığıyla toplayabilir.

Nasıl Korunabilirsiniz??

Dünyadaki hükümetlerin verilerinizi almak için dışarıda olduğunu bilmek biraz sinir bozucu olabilir. İyi olan şey, verilerinizin yanlış ellere düşmesini önlemenin yollarıdır..

Bunu yapmanın basit bir yolu bir VPN kullanmaktır. Bir VPN, hükümetin verileri okuyamaması için verilerinizi şifreler. Bir VPN kullandığınızda verileriniz güvenli bir kanaldan tünellenir. Ayrıca, VPN’lerin kullanımı çok basit.

Bu teknik, İSS ve devlet gözetimi konusunda gezinmenize yardımcı olur ve verileriniz korunur. VPN kullanmanın yanı sıra, verilerinizi güvende tutmak için başka seçenekler de vardır. İşte en popüler seçenekler.

İletişiminizi Şifreleyin

İzlenmekten kaçınmak için sohbet uygulamalarınız da dahil olmak üzere tüm iletişiminizin şifrelenmiş olduğundan emin olmalısınız. Bu amaçla kullanabileceğiniz birçok güvenli mesajlaşma uygulaması vardır. Örneğin, arkadaşlarınıza mesaj göndermek için Signal kullanabilirsiniz. Yalnızca siz ve arkadaşınız tarafından okunabilen şifreli mesajlar göndermenizi ve almanızı sağlayan ücretsiz bir uygulamadır.

Yaygın olarak kullanılan bir başka uygulama olan Whatsapp, şifrelenir, ancak bazı meta verileri tutar. Örneğin, mesaj gönderdiğiniz kişi hakkındaki bilgiler Facebook tarafından saklanır ve saklanır.

Web Kamerasını Koru

Mobil cihazlarınızda veya dizüstü bilgisayarlarınızda kamerayı kullanarak sizi izleyebilecek birkaç bilgisayar korsanlığı aracı vardır. Ayrıca konuşmalarınızı dinlemek için cihazınızdaki mikrofonu hackleyebilirler. Bilgilerinizi korumak için basit bir yöntem, mikrofonu devre dışı bırakmak ve dizüstü bilgisayar web kamerasına bir bant koymaktır.

Yazılımınızı Güncelleyin

Cihazlarınızın en son sürümlerine güncellendiğinden emin olun. Bu, saldırı girişimlerinden kaçınmanın bir yoludur. Eski yazılımlara sahip mobil cihazların güvenliği tehlikeye girme olasılığı daha yüksektir. Google ve Apple gibi şirketler, en son hataların kaldırıldığından ve deliklerin yamalandığından emin olmak için düzenli güncellemeler başlatmaya devam ediyor.

Telefonunuz güncellenmezse, hala eski güvenlik açıklarına sahip olacaktır. Cihazı güncel tutmanın yanı sıra, kilitli tutmalı ve kolayca tahmin edilemeyen güçlü bir şifre kullanmalısınız.

Akıllı TV Almayın (Veya güvenli hale getirin)

Ses kontrolü olan akıllı TV’ler kolayca izlenebilir ve hatta hacklenebilir. Aslında, TV kapatıldıktan sonra bile konuşmaları dinlediği durumlar olmuştur. Akıllı TV’nizin sizi gözetlemediğinden emin olmak için dinleme özelliklerini devre dışı bırakın. Ayrıca, izlemediğinizde, fişinin tamamen çekili olduğundan emin olun. Ancak, akıllı bir TV’nin gözetiminden kaçınmanın en iyi yolu onu hiç satın almamaktır.

Beş Göz Gözetimi – Sonuç

Hükümetler bağlantınızı gözetlemek için işbirliği yapabilirken, verileriniz üzerinde hala çok fazla kontrole sahipsiniz. Bazı önlemleri alarak ve bir VPN kullanarak güvende kalabilirsiniz. Korumasız İnternet’e çok fazla göz atmadığınızdan emin olun. Bir VPN kullanmadığınız sürece, internet üzerinden gönderdiğiniz herhangi bir ayrıntı size ait olabilir.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me