Bağlantı Güvenliği Nasıl Kontrol Edilir?

Herhangi bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde, üzerinde şu anda okumakta olduğunuz bu sayfa bile olsa birkaç bağlantı olacaktır. Etrafınıza bakın ve birkaç tıklanabilir özelliği vardır. Bağlantılar cazip olabilir ve her zaman daha fazla bilgi için insanların üzerlerine tıklamasını sağlarken, gerçekten tıklamanıza değer mi? Size eğlenceli bir makale vaat eden ancak genellikle yanıltıcı bilgiler içeren tıklama listeleri vardır. Ancak tıklama tıklamaları zararlı değildir. Burada bahsettiğimiz, sizi virüs ve kötü amaçlı unsurlara sahip web sitelerine götürebilecek bağlantılar. Bu, kişisel verileriniz için güvenlik tehditlerine yol açar ve kimlik hırsızlığına da yol açabilir. Bu nedenle, şüpheli bağlantıları tıklamadan önce kontrol etmek her zaman önemlidir.


Bağlantı Güvenliği Nasıl Kontrol Edilir?

Bağlantı Güvenliği Nasıl Kontrol Edilir?

Kimler Zararlı Bağlantılar Yaratır ve Neden?

Daha çok bilgisayar korsanı olarak bilinen çevrimiçi dolandırıcılar, bu kötü niyetli bağlantıların arkasındaki kişilerdir. Genellikle çevrimiçi kimlik avı bağlantıları yayınlar ve insanları dolandırmaya çalışırlar. Bazen şüpheli bir bağlantıyı tıklamak, siz farkında olmadan bir indirme işlemi başlatır. Bu, örneğin cihazınıza kötü amaçlı yazılımın yüklenmesine neden olabilir.

Hiç bir piyango kazandığınızı söyleyen bir e-posta aldıysanız, bunun sizin bilgilerinizi veya paranızı almaya çalışan bir kimlik avı e-postası olma olasılığı vardır. Kredi kartı şirketlerinden veya bankalardan gelen e-postalara dikkat edin. Bir e-posta kişisel bilgilerinizi ister veya şüpheli bir bağlantıyı tıklamanızı isterse, bu sadece bir sahtekarlık e-postası olabilir.

Bir bağlantının güvenli olup olmadığını nasıl öğrenirsiniz??

Bağlantının gerçekliğini değerlendirmenize yardımcı olacak birkaç yol vardır.

Alan Adını Okuyun

Sözde bir e-posta bankanızdan geliyorsa ve bağlantı sizi bankanızın resmi web sitesi olmayan başka bir web sitesine götürürse kırmızı bayrak olarak kabul edin. Sadece bir kimlik avı girişimi olabilir. Bankanızın web sitesi https://www.bankofamerica.com/ ise, ancak bağlantı sizi https://www.bankofamerica.wordpress.com/ (yalnızca bir örnek) sayfasına yönlendiriyorsa, üzerine tıklamayın. Açıkça sahte bir web sitesi.

URL’nin ilk bölümünü okuyabilir ve orijinal olduğunu düşünebilirsiniz, ancak URL’nin tamamını düzgün bir şekilde okumak önemlidir. Bazı kimlik avcıları, kullanıcıların kafasını karıştırmak için 1 yerine “I” harfini ve 0 yerine “o” harfini koyar. Örneğin, sizi https://bank0famerica.com/ adresine yönlendirebilirler. Bir e-postadaki harici bağlantıya yönlendirildiğinde bu küçük ayrıntıları aklınızda bulundurun.

Fareyle Bağlantının Üzerine gelin

Bir bağlantının üzerine geldiğinizde, ekranın sol alt köşesine dikkat edin. Orada bağlantı URL’sini görüntüler. Kötü amaçlı bir web sitesine yönlendirilmediğinizden emin olmak için bu bölümdeki URL’yi kontrol edin ve URL’yi tamamen okuyun.

Bir web sitesinden emin değilseniz, URL’yi kopyalayın ve Google’da arayın. En iyi sonuçlar, URL’nin gerçekten orijinal olup olmadığını bulmanıza yardımcı olur.

E-postadaki Başlığı Kontrol Edin

Birçok e-posta sağlayıcısı, bir e-posta aldığınızda başlığı kısaltır. Ancak, başlığı genişlettiğinizde, başlığın tüm ayrıntılarını görürsünüz. Ayrıntıları okumak için başlığı genişlettiğinizden emin olun. E-postayı göndereni bilmediğinizi düşünüyorsanız, e-postadaki bağlantıları tıklamayın.

Orijinal görünen bir e-posta alabilirsiniz. Ancak, e-postayı göndereni bilmiyorsanız, bu sadece bir sahtekarlık postası olabilir.

HTTPS’yi kontrol edin

Güvenilir bir bankacılık / finans web sitesi veya e-ticaret mağazasının URL’lerinde her zaman HTTPS vardır ve asla HTTP içermez. URL’yi kontrol ettiğinizde, adres çubuğundaki http’den sonra “s” araması yaptığınızdan emin olun..

HTTPS’yi gördüğünüzde, adresten önce küçük bir güvenlik asma kilit simgesi de gösterilir. Bu, web sitesinin güvenli olduğu ve web sitesinde paylaşılan bilgilerinizin güvenli olduğu anlamına gelir.

URL’de HTTPS’ye sahip olmak, sitenin orijinal olduğunun tam bir garantisi değildir, ancak HTTP, web sitesinin sahte olduğu konusunda kesin bir hediyedir. Finansal web siteleri tam güvenlik standartları kullandığından, URL’lerinde HTTP’ler vardır.

Web sitesinin URL’sinde HTTPS varsa ancak web sitesi güvenli değilse, tarayıcı web sitesi adresinin sertifikasına uymadığına dair bir uyarı mesajı gösterir. Güvende kalmak için en iyi bahis, URL’yi dikkatlice okumak ve yalnızca ziyaret etmek istediğiniz web sitesi ile ilerlemektir..

E-postadaki Bilgilerinizi Doğrulama

Tüm bankalar, kredi kartı şirketleri ve diğer finansal kurumlar, kişisel bilgilerinizi asla e-posta veya telefonla istemediklerini açıkça belirtmektedir..

Bankanızın veya bir e-ticaret web sitesinin hayati bilgilerinizi e-posta yoluyla onaylamanızı istemesi pek olası değildir. Finansal bilgi ve banka hesap bilgileri elde etmek için kullanılan yaygın bir işlem, gönderi ayrıntılarını içeren bir e-posta göndermektir ve gönderiyi almak için bazı ayrıntıları doğrulamanızı istemektir..

Ayrıca, hesabınızda olağandışı bir etkinlik olduğunu ve şifrenizi doğrulamanız gerektiğini iddia eden bankalardan gelen e-postalara dikkat edin. Daha önce böyle bir e-posta aldıysanız ve kafanız karıştıysa, sorunla ilgili olarak her zaman telefondaki belirli şirkete danışın.

Kısaltılmış Bağlantılar Hakkında?

İnternet, yer kazanmak ve kısa cümleler yazmakla ilgili. Daha kısa bir kelime dizesine geçerek URL’deki karakterleri azaltacak çeşitli URL kısaltma hizmetleri (Bit.ly gibi) vardır..

E-postanızdaki bağlantı sizi kısaltılmış bir URL’ye yönlendirirse ne olur? Fareyle üzerine gelindiğinde web sitesi hakkında yararlı bir bilgi gösterilmez. Bu kısa bağlantının yönlendirildiği URL’yi bulmak için “önizleme” işlevini kullanabilirsiniz.

Kısaltılmış bağlantıyı tarayıcınıza yapıştırın ve ardından ‘+’ işareti koyun. Bu, ziyaret etmek istediğiniz web sitesi hakkında ilgili bilgileri almanıza yardımcı olacaktır. Kısaltılmış bağlantılar hakkında bilgi edinmek için üçüncü taraf web sitelerini de kullanabilirsiniz. Ziyaret edeceğiniz bağlantının ayrıntılarını bulmak için www.getlinkinfo.com adresini deneyebilirsiniz.

E-postada nasıl ele alındığınızı görün

Kimlik avı e-postaları genellikle daha büyük bir aldatmaca parçasıdır ve bu nedenle toplu bir üründür, yani bazı ortak noktaları vardır. Bir çok dolandırıcılık e-postaları aslında adınızı kullanmak yerine “Sayın Müşteri” veya “Sayın Kullanıcı” ile başlar varlık. @ İşaretinden önce size e-posta adresinizdeki adla bile hitap edebilirler. Bunu e-postanızda tespit ederseniz, bir şeylerin yanlış olduğu konusunda uyarılmalıdır..

Uyarılara, Teslim Tarihlerine ve Tehditlere Özlenmeyin

E-posta göndereni sizi uyardığı veya tehdit ettiği için bu bağlantıyı tıklamak için acele etmeyin. Uyarı muhtemelen çok sahte ve sadece sizden para almaya çalışıyorlar. Bir son tarih veya uyarı gördüğünüzde, bağlantının kimlik avı girişimine yol açacağı iyi bir göstergedir. Günaha veya alışılmadık derecede cazip bir teklifin kullanılması da sahtekarlığın göstergeleridir. Cihazınıza bir anti-virüs programı yüklediğinizden emin olun. Virüsten koruma yazılımınızı da her zaman güncel tutun. Virüsten koruma uygulamaları kullanılarak birçok kötü amaçlı bağlantı ve program algılanabilir.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me