Akıllı Telefonunuzu Hack Korumalı ve Verilerinizi Korumanın 7 Yolu

Kabul edelim. Özel verilerimizi çevrimiçi ortamda korumamız ne kadar akıllı olursa olsun, daima daha akıllı biri vardır. Uzman hacker her zaman dijital ormanda sinsi sinsi dolaşıyor, bu gizli fırsatın gizli bilgilerimize atlaması ve çalması için bekliyor. Söylemeye gerek yok, çalmak ya banka hesaplarımızı temizlemek ya da çok, çok gizli bilgileri gözetlemek. CIA geçtiğimiz günlerde hiçbirimizin hack saldırılarından tamamen korunmadığını kanıtladı. Bu yüzden maksimum koruma sağlamak için yapmamız gereken şey bu. İPhone, iPad veya Android kullanıp kullanmadığınızdan bağımsız olarak, akıllı telefonunuzu saldırıya karşı korumanın 8 yolu.


Akıllı Telefonunuzu Hack-Proof ve Verilerinizi Güvenli Tutmanın 7 Yolu

Akıllı telefonunuzu kesmek için 7 yol & Verilerinizi Güvende Tutun

Smartphone Hack-Proof Nasıl

Yazılımı Sürekli Yükseltme & Yazılım

Tüm yazılım güncellemelerini takip edin ve hem akıllı telefonunuza hem de bilgisayarınıza uygun şekilde yükleyin. Tabii ki güncelleme, bilgisayarınızın arayüzünde alıştığınız rahatsız edici değişiklikleri beraberinde getirir. Ancak tarihli yazılım, bilgisayar korsanlarının aradığı ve sevdiği şeydir. Yani yükseltme yapmamak onlar için boşluklar açıyor. Uyguladığınız güncellemelerin resmi kaynaklardan geldiğinden emin olun.

Ayrıca, etkinliğinizden kesinlikle emin olmadığınız sürece, telefonunuzu “köklendirmek” için resmi olmayan araçlar kullanmayın (iOS buna “jailbreak” diyor). Köklü telefonlarda teknik korumalara girilebilir ve gizli verilerinizi gözetlemek kolaylaşır.

Uygulamalarınızı Dikkatle Seçin

Bir akıllı telefon uygulaması yüklerken, mikrofonunuza dosyalarınıza, kameranıza veya kulak misafiri olmasına erişim izni vermeniz gerekebilir. Bu yüzden, evet demeden önce çok düşünün, çünkü bunlar potansiyel olarak istismar edilebilir. Bu uygulama özellikle Android kullanıcıları için geçerlidir, çünkü uygulama inceleme süreci Apple’lara kıyasla oldukça yumuşaktır. Dahası, Android ayrıca 3. taraflarca sağlanan uygulamaları yüklemenize izin verirken, sahte uygulamaların telefonunuza sızması için bir giriş kapısı oluşturur. Bu nedenle, bilmediğiniz web sitelerinden hiçbir şey yüklemeyin.

Davetsiz misafirlerin sızmasını zorlaştırın

Telefonunuzu çalan herkes büyük soruna neden olabilir. Bu yüzden kullanmadığınızda kilitli tutun. Önemli haber, hem iOS hem de Android’in 6 haneli bir kodla kilitlenebilir olmasıdır. Alternatif olarak, yüz tanıma veya parmak izleri gizli bilgilerinizi korumak için kullanılabilir. Ayrıca, evdeyken veya akıllı saat yakındayken telefonun kilidini otomatik olarak açan “akıllı kilit açma” seçeneklerine de dikkat edin. Bunlar bir hırsızın kişisel kilit açma kodunuzu tamamen atlamasına izin verir.

İzlemek için Hükümler Yapın & Telefonunuzu Kilitleyin

Olumsuz düşünme olarak adlandırılmasına rağmen, pratik olmanız ve her zaman telefonunuzun çalınması olasılığının her zaman olduğunu unutmayın. Aynı zamanda, içinde ne olursa olsun, içinde saklanan verilerin güvenli olduğundan emin olmalısınız. Bazı gelişmiş telefonlar, hırsız şifre ile birkaç başarısız ve yanlış denemeden sonra tüm verilerin otomatik olarak silineceği bu belirgin özelliğe sahiptir..

Hem Google hem de Apple tarafından sağlanan başka bir ayar hizmeti “cihazımı bul”. Bu, çalınan telefonunuzu bir harita üzerinde bulabilir ve aynı zamanda verilerini uzaktan kilitleyebilir veya silebilir. Bir Apple kullanıcısı olarak, buna iCloud web sitesinden erişebilirsiniz. Bu hizmeti telefonunuzda Ayarlar’a giderek etkinleştirebilirsiniz > iCloud > Telefonumu bul. Google.com/android/devicemanager, Android kullanıcılarının bu hizmete erişebileceği kimliktir.

Otomatik Oturum Açma Özelliklerini Korumayın

Otomatik oturum açma, kullanışlı bir özelliktir, çünkü sanal klavyeler parola yazmayı bir görev haline getirir. Ayrıca, tüm gizli çevrimiçi hesaplarınıza erişmek için bir hacker olarak tehlikeye neden olur, sadece tarayıcınızı açmanız gerekir. Bu nedenle, telefonunuzun otomatik giriş özelliklerini kullanmayın. Tüm bunları yaparsanız, düzenli olarak ana şifreyi tekrar girmenizi öngören şifre yönetimi için bir uygulama kullanın..
Ayrıca, birden fazla hizmet veya uygulama için aynı şifreyi kullanmaktan kaçının çünkü söz konusu şifre tanımlanırsa, tüm özel bilgilerinize erişmek kullanılabilir. Bilgisayar korsanları, daha sonra diğer farklı sitelerde denenen kullanıcı kimlik bilgilerini çalmak için düzenli olarak çevrimiçi hizmetlere sızdığından, akıllı telefonunuzun güvenliğini en öncelikli öğe olarak tutmaya dikkat etseniz bile bu geçerlidir. Bu yararlı aracı kullanarak saniyeler içinde güçlü rastgele şifreler oluşturabilirsiniz.

Bireysel Uygulamaları Kilitli Tutun

Güçlü bir şifre veya kod hırsızların girmesini engelleyebilir, ancak telefonunuz fiziksel olarak çalınmalı, ne yapmalısınız? Android’in avantajı, bireysel uygulamaların kilitlenebilmesidir, böylece hırsız kilit ekranını geçse bile ikinci şifrenizi girmeden bankacılık uygulamanıza veya e-postanıza erişememesini sağlar..

Android’in işletim sistemi bu özelliğe sahip değil, ancak bunu sağlayan birkaç ücretsiz uygulama var. AVG AntiVirus Free böyle bir uygulama. Bununla birlikte iOS kullanıcıları tek tek uygulamaları doğrudan kilitleyemez, ancak App Store’da ücretsiz olarak bulunan Klasör Kilidi’ni kullanabilir ve bu da klasörlerinize ve belgelerinize şifre koruması sağlayabilir, böylece bir siber suçlu.

VPN kullan

VPN, sanal özel ağ anlamına gelir. Bir VPN sunucusuna bağlanmak, hassas verilerinizi işlemdeki potansiyel bilgisayar korsanlarından ve gizli dinleyicilerden koruyarak tüm İnternet trafiğinizi şifrelemenize olanak tanır. Restoranlar, kafeler, havaalanları, okullar veya hastanelerdeki genel WiFi erişim noktalarına sık sık bağlanıyorsanız, VPN kullanmak çok önemlidir. Bu ücretsiz WiFi Hotspotları özellikle siber suç saldırılarına açıktır. İOS veya Android cihazınıza kolayca bir VPN uygulaması indirip yükleyebilirsiniz. Bu kapsamlı incelemede 2017 için en iyi VPN hizmetlerine göz atın.

Smartphone Hack-Proof Nasıl – Toplama

Akıllı telefonlarımızı kullanarak web’e göz atmak için harcadığımız süre sürekli artıyor. E-posta gönderiyor, sosyal medya hesaplarımızı veya banka hesabımızı kontrol ediyor veya çevrimiçi alışveriş yapıyor olun. Çoğu insan ne yazık ki telefonlarını kullanırken tembellik veya cehalet nedeniyle verilerini korumak için gerekli önlemleri almaz. Hassas bilgilerinizi riske atmayın. Yukarıda önerdiğimiz püf noktaları ve ipuçlarını kullanarak akıllı telefonunuzu hackleyin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me